Doniczki i Osłonki

W Jungle Boogie mamy szeroki wybór doniczek i osłonek na doniczki. Znajdziesz tu doniczki na nóżkach, doniczki ceramiczne, osłonki głowy, jak i plastikowe doniczki do przesadzania roślin. Oprócz tego drewniane kwietniki oraz wiszące kosze, które będą świetnym uzupełnieniem dla Twoich kwiatów domowych. Stale poszukujemy nowych produktów, aby każdy mógł coś dopasować do swojego gustu i wnętrza. W opisach osłonek zawsze podajemy średnicę wewnętrzną – aby dobrać odpowiednie “ubranko” na doniczkę, polecamy uwzględnić centymetrowy zapas.

Doniczki i Osłonki

Wyświetlanie 1–100 z 167 wyników

Wyświetlanie 1–100 z 167 wyników

Osłonka czy doniczka?

Najpierw proste rozróżnienie, tak na wszelki wypadek: doniczka ma otwory w dnie, przez które wypływa nadmiar wody podczas podlewania. Osłonka z kolei nie posiada dziurek i służy wyłącznie zaspokajaniu naszych potrzeb estetycznych i tworzeniu spójnej z naszym wnętrzem aranżacji roślinnej. Czyli doniczka to domek dla roślinki, a osłonka to suknia balowa, w którą stroimy nasze zielone księżniczki.

Dziurki to podstawa

Najważniejsze, by roślina była posadzona w doniczce, a nie bezpośrednio w osłonce, czyli by były otwory, przez które wypłynie nadmiar wody przy podlewaniu. I żeby tą wodę usunąć – czyli wylać z podstawki lub osłonki, w której stoi doniczka. To Wam gwarantuje 70% sukcesu przy uprawie roślin w domu – nigdy nie dopuszczajcie do tego, by roślina stała w wodzie po podlaniu. Stąd prosty wniosek: nie sadzimy nigdy roślin do osłonek, gdyż wtedy nadmiar wody nie odpływa, tylko zalega cały czas w ziemi, powodując baaardzo szybko gnicie systemu korzeniowego i doprowadzając do osłabienia lub śmierci rośliny.
Jeśli koniecznie chcecie posadzić roślinę bezpośrednio do osłonki, zaopatrzcie się w wiertła do ceramiki i wywierćcie ostrożnie dziurki odpływowe w dnie osłonki. Bez tego absolutnie nie polecamy sadzenia do osłonek, choćbyście użyli 5cm warstwy drenażu na dnie.

Czyli, gdy już wiemy, że do osłonki bez dziur nie sadzimy, mamy więc 4 opcje:

-zostawić doniczkę produkcyjną i ustawić ją na podstawce
-zostawić doniczkę produkcyjną i ubrać ją w osłonkę, by było ładniej
-posadzić do doniczki glinianej
-posadzić do doniczki ceramicznej

Opcja 1 i 2 nie różnią się niczym między sobą, jeśli chodzi o roślinę – tu decyduje wyłącznie Wasz gust oraz budżet, więc decydujecie ściśle według własnego widzimisię!

Ceramika, glina czy plastik?

Natomiast jest pewna różnica pomiędzy uprawą w doniczce plastikowej, ceramicznej i glinianej.
Doniczki plastikowe i szkliwione ceramiczne długo utrzymują wilgoć, będziemy więc rośliny w nich posadzone podlewać rzadziej, gdyż podłoże będzie dłużej schło. Świetnie sprawdzą się zatem do roślin nie lubiących zbytnio przesychać, takich jak paprocie, calathee, asparagusy.

Z kolei doniczki z terakoty (nieszkliwionej i nielakierowanej) są przepuszczalne dla powietrza i „wyciągają” wilgoć z podłoża, więc ziemia w takiej doniczce będzie wysychać znacznie szybciej. Są zatem świetną opcją dla osób z ciężką ręką do podlewania. Dobrze sprawdzą się też przy roślinach, które lubią szybko przesychać po podlaniu, jak np. kaktusy i sukulenty, hoye, dischidie, peperomie. Pamiętajcie tylko, że doniczkę z gliny trzeba wymoczyć przez 24h w wodzie przed pierwszym użyciem, w przeciwnym wypadku będzie chłonąć wodę z gleby zbyt intensywnie.

Nie znaczy to, że nie możecie posadzić paprotki w terakocie – jasne, że możecie, ale będzie trzeba ją wtedy podlewać i sprawdzać wilgotność ziemi dużo częściej, więc zwiększy to ilość czasu, jaką poświęcicie na pielęgnację.

wróć na górę