Begonia maculata – kropkowana piękność. Jak dbać o begonię maculatę i dlaczego czasem podsycha

YouTube player

Begonia maculata to jedna z piękniejszych begonii o krzaczastym pokroju. Do jej atutów należą urocze pin-upowe kropeczki oraz intensywnie bordowe spody liści. Jak wszystkie begonie, charakteryzuje się niesymetrycznymi liśćmi ściętymi z jednej strony – stąd bierze się polska nazwa begonii, czyli ukośnica.

Begonia maculata najlepiej rośnie na jasnym stanowisku, z rozproszonym światłem. Należy unikać zarówno palącego słońca, jak i zbyt ciemnych miejsc, by jej liście były duże i nie podsychały. Wymaga również wysokiej wilgotności powietrza. W suchych pomieszczeniach, na brzegach jej liści pojawiają się czasem kruche, brązowe podsuszenia. Begonia maculata dobrze rośnie w podłożu uniwersalnym, ze sporą domieszką piasku i perlitu. Podlewamy ją dopiero, gdy podłoże przeschnie na całej głębokości (przy wskazaniu higrometru glebowego 3). Najlepiej podlewać ją przez zanurzenie w misce z wodą, by uniknąć moczenia liści i łodyżek, na co reaguje gniciem i maśleniem się.

Aby rozmnożyć begonię maculatę, można pobrać zarówno sadzonki liściowe, jak i pędowe, dobrze sprawdza się również podział rozrośniętych osobników. Begonię maculatę warto od czasu do czasu przycinać, by nieco ograniczyć jej przyrost na wysokość i by się zagęściła od dołu. Begonia maculata bywa atakowana zarówno przez wciornastki, jak i przędziorki oraz wełnowce, należy więc ją regularnie sprawdzać pod kątem obecności szkodników.

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami