Koszyk

Co to jest higrometr glebowy? Podlewanie roślin domowych

YouTube player
Jak podlewać rośliny, by ich ani nie przelać ani nie przesuszyć. Poznaj proste akcesorium jakim jest higrometr glebowy!

Często wspominamy o urządzeniu jakim jest higrometr do gleby. Ale pewnie niektórzy z Was się zastanawiają za każdym razem “Co to jest ten higrometr glebowy?”. Dlatego przychodzimy z odpowiedzią! Możecie posłuchać o tym w filmie lub przeczytać poniżej.

Higrometr glebowy co to właściwie jest?

Higrometr glebowy to urządzenie pozwalające szybko i precyzyjnie sprawdzić stan wilgotności podłoża. Umieszcza się go głęboko w doniczce i odczytuje wskazanie na 10-stopniowej skali, gdzie:

  • 1-3 to podłoże suche 
  • 4-6 mokre
  • 7-10 bardzo mokre

Pamiętajmy, żeby robić to ostrożnie. Najlepiej przy krawędzi doniczki – w ten sposób będziemy mieć pewność, że korzenie nie zostaną uszkodzone.

Higrometr glebowy (higrometr do gleby) - pomocne urządzenie w podlewaniu roślin

Higrometr do gleby – jak stosować

Skoro już wiemy co to jest za przyrząd, drugie pytanie brzmi – jak z niego korzystać? Tak naprawdę większość roślin podlewamy dopiero, gdy wskazówka pokazuje 3.

Jedynie paprocie, calathee, bluszcze i asparagusy nie lubią spadać nigdy poniżej 4. Sukulenty, kaktusy, epifity i hoye podlewam dopiero, gdy wskazówka osiągnie 2.

Dowiedz się więcej o podlewaniu roślin doniczkowych z higrometrem glebowym: https://www.jungleboogie.pl/blog/podlewanie-roslin-z-higrometrem-kiedy-podlewac-opierajac-sie-na-odczycie-wskaznika/

W powyższym poście znajdziesz również infografikę, którą możesz wydrukować i powiesić przy swoich roślinach. Dzięki temu zawsze będzie wiadomo, kiedy je podlać, żeby ich nie przelać, ani nie przesuszyć!

Po co go stosować?

Pomiar za pomocą higrometru do gleby jest bardzo dokładny. Bez niego ciężko ocenić wilgotność gleby w dolnych partiach i bardzo łatwo zalać rośliny doprowadzając do gnicia korzeni, gdyż wierzchnia partia ziemi może być już mocno sucha, a dolna wciąż jeszcze mokra. Dlatego przed podlaniem warto się upewnić, jaka jest wilgotność na poziomie korzeni. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z roślinami, które są wyjątkowo wrażliwe na przelanie. Lub jeśli jesteśmy początkującymi roślinomaniakami – posiadanie higrometru z pewnością zmniejszy liczbę uśmierconych roślin.

Higrometr w naszym sklepie: https://www.jungleboogie.pl/sklep/higrometr-3w1-glebowy/

Zostaw komentarz

Wysyłka w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne. Ograniczamy plastik oraz wybieramy naturalne środki pielęgnacji i ochrony roślin takie jak olejek Neem czy Dobroczynek Kalifornijski.

100% Bezpieczne zakupy

Transakcje robisz za pomocą bezpiecznych środków płatniczych takich jak:
T-Pay / Apple Pay / Google Pay

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami