Koszyk

Co to jest kokedama? Kwietnik z japońskich ogrodów

YouTube player

Kokedama to naturalny kwietnik, doniczka – z ziemi i mchu. Ciekawy sposób na aranżację roślin w domu w klimacie boho i natury, ale nie tylko! Obejrzyj nasz film, aby dowiedzieć się więcej.

Czym jest kokedama?

Kokedama to zapożyczony z japońskiej sztuki florystycznej sposób uprawiania roślin bez doniczek. Roślinę umieszczamy w uformowanej z mieszanki torfu, podłoża i wody – ciastowatej kuli, którą następnie owijamy mchem i obwiązujemy ściśle sznurkiem. Taką ozdobną leśną kulę można powiesić tworząc piękną kompozycję i oszczędzając miejsce na parapecie. Kokedamę podlewamy ok. 1 raz w tygodniu przez zanurzanie w misce z odstaną wodą i pozostawienie jej tak na 15 minut. Nadmiar wody odsączamy w ręcznik.

Do zrobienia kokedamy możemy, oprócz sznurka jutowego, wykorzystać również drucik aluminiowy lub nylonowy. Wiązanie możemy pokierować tak, aby zrobić również linkę do przymocowania naszej ozdoby np. do karniszu, czy nawet żyrandola.

Jeśli trochę poobserwujemy naszą kulkę, szybko załapiemy, kiedy wymaga podlania. Po namoczeniu i odsączeniu wody będzie dużo cięższa, niż wtedy gdy wyschnie. Jeśli kokedama jest wyraźnie lżejsza i sucha w strukturze – to znak, że czas ją namoczyć!

Jakie rośliny do kokedamy?

Kokedama - japońska ozdoba, paproć (humata) w kokedamie

W kokedamie sprawdzą się rośliny o zwieszającym się pokroju (pnącza), takie, które nie mają wielkich wymagań pielęgnacyjnych i wyglądają atrakcyjnie przez cały rok. Możecie śmiało wybrać: epipremnum marble queen, philodendron scandens, golden pothos, scindapsus pictus, epipremnum aureum

W takiej aranżacji odnajdą się również wszelkie paprocie.

Zostaw komentarz

Wysyłka w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne. Ograniczamy plastik oraz wybieramy naturalne środki pielęgnacji i ochrony roślin takie jak olejek Neem czy Dobroczynek Kalifornijski.

100% Bezpieczne zakupy

Transakcje robisz za pomocą bezpiecznych środków płatniczych takich jak:
T-Pay / Apple Pay / Google Pay

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami