Dieffenbachia (difenbachia) – uprawa i pielęgnacja. Przegląd odmian

YouTube player

Dieffenbachia (difenbachia) to bardzo ozdobna roślina z rodziny obrazkowatych (araceae). Pochodzi m.in. z tropikalnych regionów Meksyku i Indii. Rodzaj dieffenbachia obejmuje około 57 gatunków różniących się kolorem, wielkością i rysunkiem liścia. Zapraszamy na kompletny poradnik wiedzy – dieffenbachia jak dbać? Pielęgnacja, podlewanie, odmiany. Poznacie odpowiedzi na pytania:

  • Jak rozmnażać dieffenbachię?
  • Czy to normalne, że pęd łysieje od dołu?
  • Dlaczego dieffenbachia gnije?
  • Jak rozróżnić przelaną difenbachię od przesuszonej?

Difenbachie w Jungle Boogie znajdziecie tutaj: https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/dieffenbachia/

Difenbachia – roślina o dużych, ozdobnych liściach

dieffenbachia compacta - roślina doniczkowa o ozdobnych liściach
Dieffenbachia Compacta

Difenbachia (Dieffenbachia) to rodzaj roślin tropikalnych z rodziny obrazkowatych. Obejmuje 57 gatunków, które w naturze spotkamy w tropikalnych regionach obu Ameryk. Wiele z tych gatunków zyskało popularność jako rośliny doniczkowe ze względu na to, że łatwo przystosowują się do warunków naszych domach, a przy tym mają niezwykle ozdobne liście.

Uprawa difenbachii. Jak dbać?

Dieffenbachia to dość prosta w uprawie roślina doniczkowa, jeśli będziemy pamiętać o ostrożnym podlewaniu i szybko przesadzimy ją z ciężkiej ziemi produkcyjnej do dobrze przepuszczalnej mieszanki. Poza tym znosi różne stanowiska i daje sobie radę w średniej wilgotności powietrza.

Stanowisko i wilgotność powietrza – gdzie postawić difenbachię?

Najlepsze stanowisko dla dieffenbachii to oczywiście miejsce, do którego dociera duża ilość rozproszonego światła. Na takim stanowisku będzie rosła szybko, a jej liście będą duże i barwne. Jednak poradzi sobie również w miejscach nieco bardziej zacienionych, ale wciąż z regularnym dostępem do światła. Trzeba mieć wówczas na uwadze, że jej wzrost może być wolniejszy, a tak będzie miała mniejsze zapotrzebowanie na wodę.

Dieffenbachia zdecydowanie nie jest rośliną, która nadaje się na bardzo słoneczne stanowiska. Zbyt silne, południowe słońce może poparzyć jej piękne liście i sprawić, że pojawią się plamy i przesuszenia.

Difenbachia to roślina tropikalna, dlatego będzie wdzięczna za podwyższoną wilgotność powietrza, około 50-60%. W odrobinę niższej również sobie poradzi, ale pamiętajmy, żeby nie stawiać jej w pobliżu włączonych kaloryferów. W niskiej wilgotności mogą się niestety częściej pojawiać szkodniki, takie jak przędziorki i wciornastki.

Dieffenbachia – jak podlewać i nawozić?

Podłoże difenbachii przed kolejnym podlaniem powinno całkowicie wyschnąć! Pozwoli to uniknąć nam przelania, a następnie gnicia korzeni i pędu. Nie oznacza to jednak, że mamy dieffenbachię nadmiernie przesuszać – to nie kaktus:) Dlatego warto co jakiś czas sprawdzać, czy podłoże jest już suche, aby trafić w odpowiedni moment – gdy ziemia dopiero co przeschła, a nie stoi przesuszona od tygodnia.

Jeśli chodzi o nawożenie – tutaj dieffenbachia nie ma bardzo dużych wymagań. W sezonie wiosenno-letnim, czyli od marca do września, możemy stosować nawóz organiczny lub mineralny w zalecanej przez producenta dawce. Optymalne odstępy między nawożeniami to około 2-3 tygodnie. Pamiętajmy również, aby nie nawozić przesuszonej gleby. Najpierw warto delikatnie podlać ziemię czystą wodą, a dopiero wodą z nawozem, aby uniknąć spalenia korzeni. Na zimę możemy całkowicie zrezygnować z nawożenia, ograniczamy również podlewanie. Jesienią i zimą roślina dostaje mniej światła, znacznie spowalnia swój wzrost, co sprawia, że nie potrzebuje tyle wody i pokarmu, co w miesiącach letnich.

Jeśli jednak Twoja dieffenbachia, mimo zimy, intensywnie rośnie, możesz ją raz w miesiącu dokarmić 1/4 lub 1/2 dawki nawozu.

Podłoże dla difenbachii – w co posadzić?

Ziemia, w którą posadzimy naszą difenbachię powinna być lekko kwaśna, lekka i przepuszczalna. Może to być podłoże uniwersalne z dodatkiem piasku, perlitu i/lub wermikulitu albo gotowa mieszanka do monster lub filodendronów. Ważne, żeby to nie była zwykła ziemia, bez żadnych dodatków. Difenbachia ma sporą tendencję do gnicia, dlatego ważne jest, aby ziemię odpowiednie rozluźnić i dotlenić. Nadmiar wody powinien po każdym podlaniu swobodnie wypływać z doniczki, a samo podłoże dość szybko przesychać. To nam właśnie zapewnią dodatki takie jak perlit, kora.

Pamiętajmy również, że doniczka, do której sadzimy roślinę, musi mieć otwory na dnie! Może to być plastikowa doniczka produkcyjna, którą następnie włożymy w większą osłonkę, a może to być również doniczka z terakoty lub ceramiczna z otworami na dnie i podstawką.

Rozmnażanie

Dieffenbachię (Difenbachię), jak większość roślin z rodziny obrazkowatych, możemy rozmnożyć przez sadzonki szczytowe i pędowe. Wystarczy uciąć pęd poniżej miejsca, z którego wychodzą ogonki liściowe. Tak uciętą sadzonkę możem ukorzenić w wodzie z dodatkiem węgla aktywowanego lub w wilgotnym perlicie. Roślina mateczna po jakimś czasie powinna wytworzyć nowy stożek wzrostu, a może nawet kilka!

Dieffenbachia (difenbachia) toksyczność – czy jest bezpieczna dla psa i kota?

Niestety dieffenbachia nie jest rośliną bezpieczną i nietoksyczną dla psa i kota. Komórki difenbachii zawierają kryształy szczawianu wapnia, które po spożyciu mogą powodować wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak drętwienie, obrzęk i podrażnienie jamy ustnej. Objawy w większości przypadków są łagodne, ale mogą wymagać podania leków przeciwbólowych lub przeciwhistaminowych. Trzymajmy tę roślinę poza zasięgiem małych dzieci i zwierząt.

W przypadku prac pielęgnacyjnych przy difenbachii, warto założyć rękawiczki, zwłaszcza jeśli wiemy, że jesteśmy alergikami lub mamy tendencję do podrażnień skóry.

Dieffenbachia – częste problemy w uprawie

Dieffenbachia (difenbachia) Reflector zdjęcie rośliny doniczkowej
Dieffenbachia Reflector
  • Gubienie liści przez Diffenbachię. Często nas pytacie, dlaczego dolne liście Waszej dieffenbachii żółkną lub brązowieją, a w końcu odpadają. Jeśli rzeczywiście są to jedynie najstarsze liście, z dołu pędu – nie ma powodu do obaw. Difenbachia ma tendencję do tworzenia czegoś w rodzaju pnia, więc na pewnym etapie jej rozwoju niestety nie unikniemy gubienia przez nią dolnych liści. Nie każdemu się jednak taki pokrój drzewka podoba – możecie go zatuszować odpowiednią kompozycją roślin. Dobierzcie rośliny o różnych wysokościach tak, aby przed dieffenbachię postawić jakąś inną roślinę, która zakryje łysy pień. Jeśli jednak odpadają i żółkną liście również u szczytu rośliny – może to być oznaka choroby lub nieodpowiedniego podlewania.
  • Gnicie pędu i korzeni. To najczęściej wynik nadmiernego podlania i/lub nieodpowiedniej ziemi. Diffenbachia to niestety roślina bardzo wrażliwa na nadmiar wody. Powinniśmy pilnować, aby zawsze nadmiar wody, który wypłynie dołem doniczki wylać z osłonki lub podstawki. Kolejną dawkę wody zaserwujmy difenbachii dopiero, gdy podłoże wyschnie na całej głębokości. Ważna jest również odpowiednia mieszanka ziemi – powinna być luźna; rozluźniona perlitem, piaskiem, chipsami kokosowymi, keramzytem.
  • Wciornastki lub przędziorki. Pamiętajmy, że na szkodniki bardziej narażone są rośliny osłabione. Dlatego dbajmy o dobrą kondycję difenbachii i utrzymujmy wysoką wilgotność powietrza wokół niej. Więcej o szkodnikach występujących na roślinach doniczkowych przeczytasz w tym wpisie.

Diffenbachia odmiany

Dieffenbachia to roślina domowa, która zdecydowanie zachwyca mnogością i różnorodnością wybarwień liści. Możemy spotkać zarówno bardziej stonowane odmiany, jak np. Green Magic o ciemnozielonych liściach z jaśniejszym unerwieniem, jak i te bardziej szalone, z kontrastową mozaiką jak Reflector czy Mars.

Zobacz aktualnie dostępne u nas odmiany: https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/dieffenbachia/

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Dieffenbachia (difenbachia) - uprawa i pielęgnacja. Przegląd odmian
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami