Dlaczego fitonia marnieje?Jak dbać o fitonie? Podlewanie, uprawa i rozmnażanie fitonii

YouTube player

Fitonie to niewielkich rozmiarów rośliny z rodziny akantowatych, zamieszkujące wilgotne lasy równikowe Ameryki Południowej. Charakteryzują się drobnymi i cienkimi listkami o przepięknym unerwieniu. W sprzedaży występuje bardzo wiele różnokolorowych kultywarów – zielone, białe, czerwone, różowe, pomarańczowe czy fioletowe. Ich największym atutem dekoracyjnym są intensywnie wybarwione nerwy, które zazwyczaj są w innym kolorze niż blaszka liściowa, co tworzy bardzo ciekawy i piękny, kontrastowy efekt. Fitonie nie są trudne w uprawie i nie osiągają dużych rozmiarów – są więc dobrą propozycją, jeśli nie mamy dużo miejsca lub jeśli chcemy stworzyć kompozycję złożoną z kilku odmian w jednej doniczce. Fitonie doskonale sprawdzają się jako rośliny do nasadzeń w szkle – czy to będą Lasy w słoiku czy kompozycje terrarystyczne.

Stanowisko – o rozproszonym świetle lub półcieniste. Należy unikać mocnego słońca, które poparzy delikatne liście

Podłoże – uniwersalne z perlitem. Fitonie to roślinki o drobnej bryle korzeniowej, należy więc unikać sadzenia ich w zbyt dużych doniczkach. Można za to posadzić kilka różnych odmian w niskiej donicy o kształcie misy

Podlewanie – podlewamy regularnie dbając by podłoże było stale lekko wilgotne. Fitonie, którym przeschła zanadto ziemia, dramatycznie więdną i omdlewają, ale jeśli przesuszenie nie było zbyt długotrwałe, po podlaniu odzyskują turgor. Oczywiście nie bawimy się w ten sposób zbyt często, by nie stresować rośliny.

Najczęstsze problemy – podsychanie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza, sporadycznie bywa również atakowana przez wełnowce.

Rozmnażanie – przez podział lub sadzonki pędowe.

Najpiękniejsze odmiany dostępne w handlu – F. Skeleton, F. Bubble Red, F. Forest Flame, F. Pink Forest Flame, F. Ruby Lime, F. Pink Specik, F. Snow Anne

Fittonie są bezpieczne dla zwierząt 🐕

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami