Epipremnum Happy Leaf – jak dbać? Pielęgnacja i podlewanie

YouTube player

Epipremnum Happy Leaf – jak dbać?

Dziś w Leksykonie Roślin Jungle Boogie przedstawiamy roślinny klasyk czyli Epipremnum Happy Leaf. Happy Leaf możemy eksponować w połączeniu z innymi odmianami (Golden Photos, N’joy) dla efektu wielobarwnej kaskady. Wszystkie aktualnie dostępne w naszym sklepie Epipremna znajdziecie tutaj.

Pielęgnacja Epipremnum Happy Leaf

Epipremnum to łatwe w uprawie i szybko rosnące pnącze występujące w dolnych partiach lasów tropikalnych, gdzie porasta pnie drzew wspinając się w kierunku światła.
Odmiana Happy Leaf charakteryzuje się pięknym, pstrokatym wybarwieniem – łączącym w mozaikowy wzór biele, beże i zieleń. Ma bardziej okrągłe listki niż epipremnum złociste. Wariegacja liści jest szczególnie intensywna na młodych listkach i na egzemplarzach rosnących w dość jasnych miejscach. Ta odmiana epipremnum lubi stanowiska dość jasne (ładniej się wtedy wybarwia), ale pozbawione bezpośredniego promieniowania słonecznego. Toleruje rownież miejsca bardziej cieniste, jednak jej liście mogą być w takich miejscach nieco mniejsze i bardziej zielone.

Epipremnum Happy Leaf można prowadzić po podporze – drabinka lub palik kokosowy, co wpłynie dodatnio na wielkość liści, lub pozwolić mu zwieszać pędy. Przepięknie wygląda zawieszone w makramie lub ustawione na półce z pędami puszczonymi w dół. Aby zagęścić roślinę, dobrze jest ją co jakiś czas przycinać stymulując wypuszczanie nowych pędów. Jeśli przytniemy poniżej węzła (miejsca, z którego wychodzi liść z łodygi), możemy taką sadzonkę bardzo łatwo ukorzenić w wodzie z dodatkiem węgla uzyskując nową roślinę. Można ją też dosadzić do rośliny- matki, by nasz okaz był bardziej bujny.

Epipremnum Happy Leaf zdjęcie rośliny doniczkowej

OBEJRZYJ FILMIK O SADZONKACH WODNYCH

Jak podlewać epipremnum Happy Leaf

Epipremnum Happy Leaf może rosnąć w podłożu uniwersalnym z dodatkiem perlitu. Dobrze się też odnajdzie w podłożu do filodendronów i monster – ziemia plus chipsy kokosowe plus perlit plus kora. Lubi podwyższoną wilgotność powietrza – ok. 60%, ale potrafi tolerować również niższą.


Kluczową kwestią przy pielęgnacji epipremnum jest podlewanie. Podlewamy dopiero, gdy podłoże bardzo mocno przeschnie na całej głębokości – ziemia będzie wówczas jaśniejsza, lekka i sypka. Po podlaniu zawsze wylewamy nadmiar wody, która wyciekła otworami w dnie z osłonki lub podstawki, gdyż epipremnum nie lubi stać w wodzie. Przelany Happy Leaf zareaguje brązowymi plamami na liściach, zwłaszcza na ich białych częściach. W takim przypadku zmienione liście ucinamy i ograniczamy podlewanie.

Wilgotność powietrza i nawożenie

Unikamy zraszania tej rośliny, zwłaszcza młodych pędów, gdyż również w tym przypadku mogą się pojawić na niej plamy. Lepiej sprawdzi się grupowanie roślin w jednym miejscu lub nawilżacz powietrza, chociaż jest to roślina niewymagająca bardzo wysokiej wilgotności powietrza.


Epipremnum Happy Leaf nawozimy w sezonie wegetacyjnym, czyli od marca do jesieni nawozem do roślin zielonych według wskazań producenta na etykiecie.
Jest to bardzo zdrowe, witalne, łatwe w uprawie i szybko rosnące pnącze, polecane również dla osób początkujących. Rzadko bywa atakowane przez szkodniki i nie sprawia kłopotów, należy pamiętać jedynie o umiarze w podlewaniu.


A co z toksycznością? Niestety epipremnum nie jest rośliną bezpieczną dla zwierząt, umieszczamy je więc w miejscu niedostępnym dla zwierząt, zwłaszcza kotów.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Epipremnum Happy Leaf - jak dbać? Pielęgnacja i podlewanie
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami