Epipremnum złociste – jak dbać i czy jest trujące? Idealna roślina do cienia i dla początkujących

YouTube player

Epipremnum złociste to jedna z najprostszych w uprawie roślin domowych. Jedna z najmniej wymagających, która praktycznie nigdy nie choruje i nadaje się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami i także dla osób, które są zapracowane i nie chcą poświęcać roślinom całego swojego czasu. Epipremnum złociste bardzo szybko rośnie, łatwo się rozmnaża i daje sobie radę w ciemnych miejscach i dlatego jest właśnie bardzo dobrą rośliną również do biur, gdzie nie ma idealnych warunków dla roślin. Często można je spotkać też w restauracjach, nawet tam gdzie unosi się dym czy opary z kuchni, bo jest praktycznie nie do zdarcia. Rzadko choruje i świetnie sobie radzi, w dodatku jest niedroga i można sobie posadzić nawet kilka sadzonek w jednej donice i stworzyć imponujących rozmiarów kompozycję.

Epipremnum aureum – jakie stanowisko?

Jeśli chodzi o stanowisko, toleruje miejsca o niewielkiej ekspozycji na słońce, także można ją postawić w ciemniejszym kącie pokoju i też sobie poradzi. Z kolei nie lubi ekspozycji na bardzo silne promieniowanie słoneczne, więc nie polecam trzymania jej na parapecie okna południowego ani zachodniego, gdyż tam będzie jej za jasno. Liście ulegną poparzeniom albo brzydko pożółkną i odpadną. Spokojnie poradzi sobie też 3-4 m w głębi pokoju.

W jakim podłożu najlepiej rośnie Epipremnum złociste?

Jeśli chodzi o podłoże, będzie jej dobrze w podłożu uniwersalnym wymieszanym z perlitem, ale dobrze będzie się czuła również w tak zwanym bigosie, czyli mieszance do roślin obrazkowatych, w której oprócz ziemi znajduje się również perlit, keramzyt, chipsy kokosowe i kora sosnowa.

Jak podlewać Epipremnum złociste?

Jeśli chodzi o podlewanie – tutaj sprawa jest najważniejsza i kluczowa. Epipremnum nie znosi być zalewane podlewamy je dopiero gdy ziemia wyraźnie i całkowicie przeschnie na całej głębokości. Najlepiej sprawdzić to wkładając palec w ziemię. Jeśli używacie higrometru glebowego, podlewamy gdy wskazanie jest na trójce. Czasem też możecie poczekać aż epipremnum wam pokaże, że jest spragnione – wtedy zaczyna trochę liście spuszczać ku dołowi, tracą one swoją jędrność i robią się troszeczkę klapnięte i wtedy najwyższy czas na podlanie.

Jak nawozić Epipremnum aureum?

Jeśli chodzi o nawożenie, epipremnum nawozimy nawozem do roślin zielonych lub nawozem organicznym w sezonie wegetacyjnym, czyli od marca do października co dwa tygodnie. Jeśli jednak zauważycie, że roślina również zimą rośnie intensywnie, wypuszcza dużo nowych przyrostów i te przyrosty nie są blade i wyciągnięte, to możecie ją również zimą nawozić połową czy jedną czwartą dawki. Jeżeli chodzi o szkodniki i choroby – praktycznie się to nie zdarza.

Epipremnum aureum – choroby i szkodniki

Epipremnum jest bardzo rzadko atakowane przez szkodniki. Z chorób to zazwyczaj są to plamy na liściach i zmiany bakteryjne lub grzybowe które wynikają z tego, że jest w nieodpowiednim podłożu lub ma za dużą doniczkę albo podlewacie je za często i zbyt obficie. Wtedy mogą się pojawić na liściach brzydkie brązowe lub żółte plamy, czasami też całe liście żółkną i opadają pozostawiając łyse pędy. Jest to sygnał, żeby ograniczyć podlewanie albo troszeczkę rozluźnić perlitem.

Jak rozmnożyć Epipremnum złociste?

Jeżeli chodzi o rozmnażania, jest super łatwe – wystarczy, że obetniecie kawałek pędu około centymetr czy dwa pod węzłem, czyli miejscem, z którego wychodzi liść i wsadzicie go do wody z dodatkiem rozkruszonego węgla lub do wilgotnego spaghnum albo perlitu albo nawet do wilgotnego podłoża. Bardzo szybko się ukorzeni i podejmie wzrost. Epipremnum złociste to roślina, która rośnie bardzo szybko, więc możecie się spodziewać około metrowych przyrostów w jednym sezonie. Nie bójcie się jej przycinać, jeśli jakiś pęd jest zbyt długi lub z jakiegoś powodu nieładny, bo ona wtedy puści nowe pędy powyżej miejsca cięcia i jeszcze się zagęści.

Niestety epipremnum złociste nie jest bezpieczne dla zwierząt, więc tutaj musicie uważać, szczególnie na koty. Nie jest to może najbardziej trująca roślina jaka istnieje, ale może wykazywać działanie toksyczne, także trzymamy ją raczej z daleka od zwierząt i małych dzieci. Jeśli chcecie mieć wyjątkowo duże liście, możecie poprowadzić epipremnum złociste po paliku – wówczas liście idąc do góry będą coraz większe i będą się też malowniczo strzępić, ale pamiętajcie, że palik musi być stale lekko wilgotny.

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami