Fiołek afrykański czy Sępolia fiołkowa? Pielęgnacja, rozmnażanie i odmiany

YouTube player

Saintpaulia, potocznie fiołek afrykański, to niezwykle urocza roślina kwitnąca, pochodząca z Tanzanii. Dzisiaj nie są już to tak popularne rośliny doniczkowe jak kilkanaście lat temu, ale jesteśmy zdania, że trzeba to zmienić! Dowiedz się, jak pielęgnować i dbać o sępolie fiołkowe, fiołki afrykańskie. W filmie mówimy o podlewaniu, nawożeniu, przesadzaniu, a także o rozmnażaniu sępolii. Co ciekawe – to rośliny, które rozmnażają się niezwykle łatwo i to z sadzonek liściowych! Na rynku jest dostępnych wiele odmian, więc można stworzyć na parapecie kwitnącą kolekcję fiołków w różnych kolorach.

W Jungle Boogie od czasu do czasu pojawiają się różne odmiany fiołków afrykańskich. Tutaj znajdziesz aktualnie dostępne u nas sępolie:
https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/saintpaulia/

Zdjęcie rosliny doniczkowej Saintpaulia variegata sępolia fiołkowa (Fiołek afrykański), ujęcie 3

Pielęgnacja. Gdzie postawić fiołka afrykańskiego czyli sępolie fiołkową?

Mimo, że sępolie fiołkowe (saintpaulia) nie są spokrewnione z fiołkami, to potocznie ta nazwa przyjęła się bardzo dobrze, dlatego my nie zamierzamy nikogo namawiać do zaprzestania jej używania. Jak zajmować się tymi pięknymi, kwitnącymi roślinami? Przede wszystkim musimy zapewnić sępolii fiołkowej sporo światła! Fiołek afrykański świetnie odnajdzie się np. na parapecie okna wschodniego, gdzie będzie dość jasno, ale bezpośrednie promienie słoneczne będą na niego padały jedynie rankiem. Nie możemy też z tym słońcem przesadzać – silne, południowe słońce padające na roślinę przez większość dnia, może prowadzić do powstawania poparzeń na liściach.

Fiołek afrykański (Sępolia fiołkowa) to roślina, którą spotkamy w wielu odmianach. Do wyboru mamy rośliny o różnych rozmiarach – mniejszych i większych listkach, różnych kolorach kwiatów, a także odmiany z wariegacją czyli przebarwieniami na liściach. Kilka różnych odmian stworzy bardzo wdzięczną i zwracającą na siebie uwagę kompozycję.

Sępolia fiołkowa (Saintpaulia) – podlewanie

Jak podlewać fiołka afrykańskiego (sępolię fiołkową)? My rekomendujemy podlewanie tych roślin od dołu, czyli poprzez zanurzenie doniczki (do około 1/3 wysokości) w miseczce z przefiltrowaną wodą o temperaturze pokojowej. W takiej kąpieli możemy potrzymać sępolię przez około 15-30 minut. Unikniemy w ten sposób moczenia liści fiołka, które przy nadmiernym kontakcie z wodą mają tendencję do przebarwień, gnicia i odpadania. Między podlewaniami czy kąpielami pozwólmy podłożu przeschnąć na całej głębokości – niemal do całkowitej suchości!

Zobacz filmik o podlewaniu roślin od dołu

Wiosną i latem warto do takiej kąpieli dodawać nawóz do roślin kwitnących, który nie tylko pobudzi roślinę do wzrostu, ale również do kwitnienia. A fiołki afrykańskie mogą kwitnąć nawet kilka razy w roku! Nawóz stosujmy zgodnie z dawkowaniem podanym przez producenta, co około 2-3 podlewanie.

Jeśli chodzi o wilgotność powietrza – nie są to rośliny bardzo wymagające pod tym względem i dobrze sobie radzą nawet w tych bardziej suchych mieszkaniach!

Rozmnażanie fiołków afrykańskich z liścia

Saintpaulia (Sępolia fiołkowa) to jedna z łatwiejszych roślin do rozmnażania. Ukorzenia się wyjątkowo chętnie i szybko, dzięki czemu możemy się wymieniać sadzonkami z innymi kolekcjonerami fiołków afrykańskich. Fiołki afrykańskie możemy ukorzenić z liścia z ogonkiem liściowym. Wystarczy taki listek ukorzenić w wodzie z dodatkiem węgla aktywowanego, a nawet w wilgotnej ziemi. W wodzie lub ziemi umieszczamy ogonek liściowy. Po jakimś czasie zobaczymy nowe, małe listki wyrastające z naszej sadzonki!

Możemy oczywiście również rozsadzić naszą roślinę, tzn. podczas przesadzania podzielić ją na mniejsze sadzonki i każdą posadzić w osobnej doniczce.

W jaką ziemię i doniczkę posadzić sępolię?

Fiołek afrykański (Sępolia fiołkowa) ma dość drobny system korzeniowy, wrażliwy na zastoiny wody. Warto zatem przesadzić tę roślinę doniczkową do luźnego, przepuszczalnego podłoża. Do ziemi możemy dodać trochę perlitu, wermikulitu, piasku lub wybrać mieszankę podłoży do kaktusów i sukulentów.

Saintpaulia dobrze odnajduje się w płytszych doniczkach, np. takich o kształcie misy. Pozwala to również na stworzenie barwnych kompozycji z kilku odmian. Nie jest to roślina, która dorasta do dużych rozmiarach, jednak w odpowiednich warunkach dość szybko się rozrasta. Jeśli fiołek szczelnie wypełni doniczkę swoimi mięsistymi liśćmi, możemy przesadzić go do doniczki o rozmiar większej lub rozsadzić roślinę na kilka doniczek.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Fiołek afrykański czy Sępolia fiołkowa? Pielęgnacja, rozmnażanie i odmiany
Loading
/

2 comments

  1. Dzień dobry, czy fiołka/sępolie należy przesadzić od razu po zakupie? Czy nie trzeba tego robić? Pozdrawiam

    1. Agata Swierczynska

      Dzień dobry, jeśli roślina nie jest w fazie kwitnienia to najlepiej zrobić to 2-3 dni po zakupie/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami