“Grzyb” czyli zmiany grzybicze na roślinach doniczkowych, jak rozpoznać i jak postępować

YouTube player

Wszyscy kochamy nasze rośliny doniczkowe i marzymy o tym, by były idealne – super wybarwione, jędrne, bez najmniejszej plamki. Oczekujemy, że nigdy nie zachorują i będą zawsze równie nieskazitelne jak na Instagramie. Nie jest to niestety możliwe – rośliny to żywe organizmy, które chorują, starzeją się, cierpią w niezbyt optymalnych warunkach i padają ofiarą szkodników. Trafiając do naszych domów opuszczają ciepłą, wilgotną szklarnię, podróżują, czasem męczą się w naszych domach ze względu na np. zbyt suche powietrze. Jednak rośliny także w naturze (i to dużo bardziej, bo nie mają dwunożnych obrońców) narażone są na choroby i insekty. Tam gdzie rośnie zielone, tam bytują owady i mikroby żywiące się nim, that’s life. Nie ma więc co oczekiwać od kwiatów doniczkowych, że będą jak żywe, idealne pomniki ani załamywać się, gdy złapią plamkę lub podsuszenie. To absolutnie normalne. Należy jednak zawsze zareagować i to jak najszybciej, by nie dopuścić do pogłębiania się niepożądanych zmian i pogorszenia stanu rośliny.

Jak rozpoznać “grzyba” na roślinie

Jednym z częściej występujących na naszych roślinach infekcji jest porażenie grzybicze. Objawia się rozlanymi, gładkimi plamami w kolorze brązowo-czarnym, które z czasem otacza żółta obwódka. Zmiany nie są kruche. Istnieje kilka czynników stymulujących pojawianie się zmian grzybowych:

  • przechłodzenie lub nagła zmiana temperatury życiowej
  • mikrouszkodzenia w transporcie nadkażone przez patogeny
  • nadmierne podlewanie -niewłaściwe podłoże zbyt długo utrzymujące wodę
  • nadmierne zraszanie przy dość niskiej temperaturze i/lub słabej wentylacji

Jak zwalczyć grzyb na roślinie?

Jeśli zauważymy na roślinie tego typu zmiany, ważna jest nasza szybka reakcja. Porażone liście należy niezwłocznie wyciąć (jest to choroba zakaźna), następnie wykonać oprysk preparatem grzybobójczym, np. Topsin. Trzeba ją również nim podlać, ale dopiero, gdy podłoże przeschnie, by nie pogłębiać przelania. Warto również zadbać o poprawę warunków bytowych rośliny: przesadzić ja w bardziej przepuszczalne podłoże, np. z domieszką perlitu, chipsów kokosowych i kory oraz zapewnić jej ciepłe stanowisko z dobrą wentylacją. Pamiętajcie, że grzyb na roślinie to nie koniec świata i że liście szybko odrosną (przycinanie wręcz pobudza rośliny do wypuszczania nowych liści i pędów!). Jeśli tylko szybko i stanowczo zareagujecie, roślina z cała pewnością wróci do zdrowia i będzie wam rosnąć długo i szczęśliwie.

Zadbane i nieprzelane rośliny mają mniejszą szansę na złapanie “grzyba”. Odwiedź naszą zakładkę z akcesoriami, a w szczególności zapoznaj się z działaniem higrometru .

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
"Grzyb" czyli zmiany grzybicze na roślinach doniczkowych, jak rozpoznać i jak postępować
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami