GWIAZDA BETLEJEMSKA dlaczego traci liście i nie kwitnie?

YouTube player

Gwiazda Betlejemska to kwiat doniczkowy znany także jako Poinsecja (Poinsettia) – nieodłączny element świątecznych dekoracji. Jednak często przychodzimy do domu i z niewiadomych przyczyn nasza gwiazda po prostu… umiera. Dlaczego gwiazda betlejemska ma opadające liście? Co zrobić, żeby zakwitła? Jest to roślina wrażliwa na niskie temperatury, zwłaszcza gdy kupujemy naszą roślinę zimą i musimy ją przetransportować ze sklepu do domu. Jeśli jest nieodpowiednio zabezpieczona w takiej podróży – szybko zareaguje gubieniem i opuszczaniem liści. Warto również wiedzieć, że jest to roślina dnia krótkiego, więc żeby zakwitnąć – gwiazda betlejemska potrzebuje odpowiednio długiego czasu całkowitej ciemności w okresie jesiennym.

🌟Jak się zatroszczyć o tę roślinę, aby przetrwała święta Bożego Narodzenia, a nawet dotrwała do kolejnych?
🌟Dlaczego gwiazda betlejemska gubi liście?
🌟Co zrobić, żeby ponownie zakwitła?
🌟Czy naprawdę jest tak toksyczna jak mówią?
🌟Jak ją bezpiecznie przetransportować do domu i po czym poznać tę jedyną?

O tym i nie tylko opowie Ania w dzisiejszym specjalnym przedświątecznym odcinku Leksykonu Roślin Jungle Boogie!

Gwiazda Betlejemska (Poinsecja) – jak dbać? Pielęgnacja, podlewanie, podłoże

Gwiazda Betlejemska (Poinsecja) należy do rodziny wilczomleczowatych. Znana jest również jako wilczomlecz nadobny/piękny. Pochodzi z Meksyku, więc porasta naprawdę gorące regiony. Obie te informacje już nam sporo mówią o pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej – jest spokrewniona z sukulentami, więc będzie bardzo wrażliwa na nadmierne podlewanie, a ze względu na kraj pochodzenia – będzie lubiła wysokie temperatury.

Dlaczego liście gwiazdy betlejemskiej opadają? Temperatura i światło

Gwiazda betlejemska to roślina, która jest wyjątkowo wrażliwa na wszelkie temperatury poniżej 16°C i przeciągi. Ekspresowo może zareagować żółknięciem, zwijaniem i opadaniem liści. Dlatego jeśli transportujemy gwiazdę betlejemską ze sklepu do domu – dokładnie owińmy ją papierem i zadbajmy o to, żeby ta podróż była jak najkrótsza. W domu postawmy ją w jasnym, ciepłym miejscu – w temperaturze około 18° – 22°C. Zimą, kiedy jest mało światła – może to być nawet parapet okna południowego.

Oczywiście w święta możemy postawić gwiazdę betlejemską na stole, w głębi pokoju, ale pamiętajmy, że nie powinno to być jej docelowe miejsce – będzie jej tam zbyt ciemno. Ważna jest również temperatura wody, którą podlewamy ten kwiat! Nie róbmy tego zimną wodą, prosto z kranu. Najlepiej przygotować sobie wodę wcześniej i odstawić ją przynajmniej na dobę, aby nabrała temperatury pokojowej.

Podlewanie i wilgotność powietrza

Zmiany na liściach poinsecji mogą się pojawiać również wtedy, gdy nadmiernie podlejemy ziemię. Niestety ciężko jest odratować rośliny ze stanu przelania – procesy gnilne rozpoczynają się ekspresowo. Dlatego pilnujmy tego, aby przed każdym podlaniem ziemia dobrze przeschła (niemal całkiem) i nie zostawiajmy nigdy wody w osłonce ani podstawce. Można również spróbować ją podlewać częściej – nawet co parę dni, ale bardzo małymi dawkami! Pamiętajmy, że nadmierne przesuszenie też nie jest dobre dla gwiazdy betlejemskiej. Mile widziana jest również podwyższona wilgotność powietrza, więc jeśli mamy nawilżacz powietrza lub dużo innych roślin – na pewno naszej gwieździe będzie lepiej!

Podłoże

Równowagę w podlewaniu zawsze łatwiej osiągnąć, gdy posadzimy roślinę doniczkową w odpowiedniej mieszance ziemi. Dla gwiazdy betlejemskiej polecamy nasze podłoże uniwersalne. Ziemię poinsecji można jeszcze dodatkowo rozluźnić perlitem, wermikulitem, żwirkiem.

Choroby grzybowe i plamy na liściach gwiazdy betlejemskiej

Zimna temperatura, niska wilgotność powietrza, nieodpowiednie podlewanie – wszystko to sprzyja chorobom grzybowym, na które gwiazda betlejemska jest podatna. Dlatego już na etapie wybierania rośliny w sklepie zwróćmy uwagę na to, żeby jej liście były jędrne, bez plam, a na szczytach były świeże zielone pąki kwiatowe.

Gwiazda betlejemska czy jest trująca?

Wiele osób się zastanawia, czy może kupić na święta gwiazdę betlejemską, jeśli ma w domu ciekawskiego kota i psa. Dobra wiadomość jest taka, że gwiazda betlejemska nie jest aż tak trująca, jak czasami możemy przeczytać lub usłyszeć. Od jednego listka nikt nie umrze, jednak zjedzenie jej w dużych ilościach może powodować problemy układu pokarmowego, nudności, a sok poinsecji – może podrażniać skórę i przełyk.

Gwiazda betlejemska kwiaty i pielęgnacja po przekwitnięciu

Gubienie liści przez gwiazdę betlejemską podczas przekwitania jest całkowicie normalnie. Po przekwitnięciu wymaga też dość specjalnej pielęgnacji, dlatego nie wszyscy decydują się traktować ją jako roślinę wieloletnią. Należy tu na początek wyjaśnić jedną kwestię – kolorowe liście poinsecji to nie kwiaty, a tzw. przysadki lub przykwiatki. Kwiaty gwiazdy betlejemskiej są na szczycie pędów i szczerze mówiąc – są bardzo drobne i niezbyt okazałe. Jednak kolorowe liście rzeczywiście pojawiają się przy kwitnieniu. Dlatego jeśli chcemy, aby nasza poinsecja ponownie zakwitła na przyszłą jesień, przyszły rok – warto zastosować się do takiego planu pielęgnacji:

  • Na początku wiosny, po przekwitnięciu gwiazdy betlejemskiej przytnijmy jej pędy na około 1/3 wysokości, zostawiając dosłownie po parę węzłów na pędach.
  • Wiosną i latem możemy wystawić roślinę na balkon, zapewniając jej jednak osłonięte przed palącym słońcem miejsce. Odnajdzie się tam doskonale i bardzo szybko urośnie! Możemy ją wtedy nawozić co około 2 tygodnie.
  • Kiedy pojawią się pierwsze chłodniejsze dni – postawmy gwiazdę betlejemską ponownie w domu, na dość jasnym stanowisku.
  • Gwiazda betlejemska to roślina dnia krótkiego. Jeśli chcemy by poinsecja ponownie zakwitła – przez około 8 tygodni, zaczynając na przełomie września-października, musimy zadbać, aby miała codziennie 12-14h całkowitej ciemności. W tym celu możemy ją przykrywać na noc kartonem, wiaderkiem lub czymś, co będzie całkowicie blokować dostęp światła do rośliny.
Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
GWIAZDA BETLEJEMSKA dlaczego traci liście i nie kwitnie?
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami