Hoja – przegląd odmian. Jak uprawiać hoje?

YouTube player

Do rodzaju Hoja obecnie należy ponad 500 gatunków – a musimy pamiętać, że ta liczba ciągle się zmienia. Ciągle są opisywane nowe gatunki lub powstają nowe hybrydy. Z tego względu ciężko nam uwierzyć, gdy ktoś mówi, że nie przepada za hojami – przecież to tak różnorodna grupa roślin, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Hoje – setki różnych gatunków o pięknych liściach i kwiatach!

Na filmie Ania pokazuje hoje ze swojej domowej kolekcji, a także kilka odmian dostępnych aktualnie w Jungle Boogie. To niewielki odsetek ze wszystkich gatunków hoi, ale już pokazuje, jak różne liście mogą mieć te rośliny. Wiele osób kolekcjonuje hoje również ze względu na kolorowe, intensywnie pachnące kwiaty w kształcie gwiazdek.

Ciekawi jesteśmy, które hoje są Waszymi ulubionymi. My uwielbiamy zarówno zaróżowione odmiany jak Hoya australis Lisa, Hoya carnosa Tricolor lub Hoya carnosa Krimson Queen, jak i te o dużych, imponujących liściach – np. sercowata Hoya kerrii lub Hoya latifolia.

Sprawdź hoje w Jungle Boogie: https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/hoya/

Hoja kentiana to odmiana o podłużnych, zarumienionych liściach

Hoya carnosa – jeden gatunek, wiele odmian

Hoja carnosa to nie tylko klasycznie zielona woskownica z delikatnym splashem, którą znamy z domów swoich babć. Nierzadko jest to też roślina przekazywana z pokolenia na pokolenie, bo jest naprawdę długowieczna!

Najpopularniejsze hybrydy, które powstały z hoi carnosa to:

  • Hoya carnosa Tricolor, znana również jako Krimson Princess – przepiękna roślina o biało-zielono-różowych liściach!
  • Hoya carnosa albomarginata czyli Krimson Queen – dość podobna do swojej poprzedniczki, ale jej liście są dłuższe, a kremowy kolor jest osadzony bardziej na brzegach.
  • Hoya carnosa Krinkle 8 to roślina o nietypowej, karbowanej strukturze liści.
  • A carnosa Compacta to jeszcze bardziej poskręcana odmiana. 🙂

Hoya kerrii

Sercowata hoja to gatunek, który robi furorę w social mediach i nie tylko – zwłaszcza w okresie walentynek. Nic w tym dziwnego – to hoja o grubych, dużych liściach, a do tego są to liście w kształcie serca! Przy zakupie hoi kerrii musimy jednak pamiętać, aby wybrać roślinę z kawałkiem pędu, a najlepiej z kilkoma liśćmi. Wtedy będziemy mieć pewność, że jest o pełnoprawna sadzonka, a nie tylko ukorzeniony liść. W sklepach często możemy spotkać pojedyncze serduszka w małych doniczkach – szanse, że urośnie z tego coś więcej są bardzo małe.

Oprócz dwóch powyższych wariantów hoi kerrii, możemy spotkać również hoję kerrii Splash – wygląda jak ta klasyczna zielona, jednak jest przyozdobiona licznym srebrnymi plamkami.

Jak uprawiać hoje?

Hoje to rośliny łatwe w pielęgnacji, jeśli będziemy pamiętać o przesadzeniu ich do podłoża dedykowanego kaktusom i sukulentom lub podłoża do epifitów. Powinniśmy im znaleźć dość jasne stanowisko i unikać częstego, obfitego podlewania. Jednak warto mieć na uwadze również różnice między poszczególnymi gatunkami – hoje o drobniejszych, cieńszych liściach będą wymagać trochę więcej wody, niż odmiany o grubych liściach i pędach.

Więcej o pielęgnacji hoi piszemy w tym wpisie:

Hoja, woskownica – uprawa, pielęgnacja i kwiaty

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami