Hoya carnosa tricolor – jak dbać o hoję, jak podlewać i rozmnażać, podłoże i stanowisko dla hoi

YouTube player

Jakie podłoże dla hoi?

Hoya carnosa tricolor to pięknie wybarwiona roślina zwisająca, której atutem są liście w kolorze zielono-beżowym oraz purpurowe pędy i młode przyrosty. Hoje to rośliny epifityczne, porastające w naturze gałęzie drzew lub skalne szczeliny. W związku z tym posiadają dość drobny system korzeniowy przystosowany do szybkiego obsychania. Dlatego hoję najlepiej uprawiać w podłożu do sukulentów i kaktusów lub w mieszance do storczyków i innych epifitów. Ziemia powinna szybko przesychać, by nie doprowadzać do zbyt długiego zalegania wody w doniczce i gnicia bryły korzeniowej.

Jak podlewać hoję tricolor?

Z tego samego powodu hoje podlewamy niezbyt obficie dopiero gdy podłoże przeschnie. Dobrze sprawdza się podlewanie od dołu przez zanurzenie na kilka minut w miseczce z odstaną wodą – dzięki temu unikamy moczenia liści, które bywają podatne na zgniliznę. Hoya carnosa tricolor ma grube sukulentne liście gromadzące zapas wody, co jest dodatkową wskazówką, by nie podlewać jej nadmiernie.

Jakie stanowisko dla hoi carnosy tricolor?

Hoya carnosa tricolor lubi stanowisko jasne o rozproszonym świetle, zniesie również częściową ekspozycję na pełne słońce. Uprawiając hoję należy dość często sprawdzać ją pod kątem obecności wełnowców – białych kłaczkowatych czerwców, które szczególnie chętnie żerują u nasady ogonków liściowych. Hoja przepięknie kwitnie, a jej kwiaty mające kształt gwiazdek zebrane są w baldachy i wydzielają klejący sok, stąd polska potoczna nazwa hoi – woskownica.

Jak rozmnożyć hoję carnosę tricolor?

Hoya carnosa tricolor dość szybko rośnie i łatwo się rozmnaża. Rozmnożyć można ją przez pobranie sadzonek pędowych i ukorzenienie ich w wodzie lub spagnum albo przez podział kępy w przypadku bardziej rozrośniętych okazów. Jeśli podlewamy z użyciem higrometru, za konewkę chwytamy dopiero przy wskazaniu 2-3. Hoya carnosa tricolor nie jest bezpieczna dla zwierząt.

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami