HYDROPONIKA #3 – Jakie akcesoria wybrać do uprawy hydroponicznej? Doniczki, osłonki, podpory…

YouTube player

Zapraszamy na już trzeci odcinek serii o hydroponice. W licznych listach (komentarzach:)) do Izy pytacie m.in. o podpory, które można stosować w uprawie hydroponicznej. Będzie więc o palikach, stosowaniu klasycznych doniczek produkcyjnych, doborze osłonek i nie tylko. Zapraszamy na seans i koniecznie dajcie nam znać, czego jeszcze chcielibyście się dowiedzieć o uprawie roślin w hydroponice! W poniższym wpisie przedstawimy tańsze i droższe akcesoria, które możemy wykorzystać w uprawie hydroponicznej.

Doniczki do hydroponiki

Jakie doniczki do hydroponiki wybrać? To niemal podstawowy element naszej hydroponicznej uprawy – to w doniczce umieszczamy podłoże (np. keramzyt) i naszą roślinę. Do wyboru mamy bardzo budżetowe wersje jak plastikowe kubeczki czy plastikowe pojemniki, po np. sałatkach, przez doniczki produkcyjne po koszyczki z miernikiem wody.

Zestawy do hydroponiczki (doniczka + miernik)

Na początek hydroponicznej przygody rekomendujemy specjalistyczne zestawy do hydroponiki, składające się z koszyczka i miernika poziomu wody. Znajdziecie je na jungleboogie.pl. Zdecydowanie zestaw koszyczek + miernik ułatwia pierwsze kroki z hydroponiką.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zawsze wiecie, kiedy roślina wymaga podlania, a kiedy poziom pożywki jest zbyt wysoki.

Doniczki produkcyjne

Ci bardziej wprawieni w uprawie hydroponicznej mogą się pokusić na nieco prostsze i tańsze rozwiązania. W hydroponice możemy używać zwykłych doniczek produkcyjnych, my szczególnie polecamy te przezroczyste. Warto wówczas zastosować większą osłonkę, aby móc monitorować poziom wody. Innym rozwiązaniem jest również wyciąganie co jakiś czas tej doniczki i sprawdzanie, na jakim poziomie jest ona wilgotna. Jednak wymaga do konsekwencji – w takiej sytuacji raczej nie powinniśmy zapominać o naszych zielonych podopiecznych. Warto w takich doniczkach pokusić się o dodatkowe otwory na bocznych ścianach – możemy je wyciąć za pomocą np. lutownicy.

Plastikowe kubeczki

Wiele osób również wykorzystuje metodę dwóch kubeczków – w mniejszym robią dziury na dnie i po bokach, a w ten większy wlewają pożywkę. Zastępuje to doniczkę i osłonkę i pozwala zaoszczędzić, jeśli macie dużą kolekcję niewielkich roślin w hydroponice. Przy przezroczystych kubeczkach możemy również łatwo monitorować poziom wody. Ta metoda jednak nie należy do najbardziej estetycznych wizualnie – osobiście wolimy jednak klastyczne doniczki do hydroponiki w połączeniu z ładną osłonką.

Osłonki – czy każda osłonka się nadaje?

A skoro o osłonkach mowa.. czy ma znaczenia jaką osłonkę wybierzemy przy uprawie hydroponicznej? Jest kilka aspektów, które warto mieć na uwadze. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, przy klasycznych doniczkach bez wskaźnika poziomu wody lepiej wybrać osłonkę 1-2 rozmiary większą niż doniczka. Dzięki temu będziemy mogli ocenić poziom wody bez wyciągania doniczki z osłonki. Kolejną ważną rzeczą jest materiał, z którego wykonana jest osłonka. Na pewno lepiej zrezygnować z doniczek/osłonek z nieszkliwionej gliny i betonu. Mogą one namakać wodą, która będzie przesiąkała na meble, niszcząc je. Gdybyśmy mieli możliwie najprościej doradzić – wybieralibyśmy plastikowe, szklane (np. osłonka łąka) lub ceramiczne (szkliwione) osłonki.

Warto jednak zrobić kilka testów czy osłonka na pewno nie przecieka i nie zniszczy nam mebli, zanim postawimy ją na ukochanej komodzie po babci. Na przeciekanie ma wpływ porowatość takiej osłonki i temperatura wypalenia gliny, ale są to rzeczy, których raczej nie dowiemy się z opisów i zdjęć produktów. Najbezpieczniejsze są oczywiście doniczki plastikowe, ale to najmniej ekologiczna opcja i raczej nie zadowoli miłośników ceramiki:)

Paliki i podpory do hydroponiki

Tak naprawdę w hydroponice możemy używać wszelkich podpór, pod jednym warunkiem – jeśli je szczelnie zabezpieczymy. Jednak każde domowe zabezpieczenie może się w pewnym okazać niewystarczające, więc rekomendujemy od czasu do czasu sprawdzić, czy z daną podpórką nic się nie dzieje lub stosować te, które tego zabezpieczenia nie wymagają.

Zabezpieczanie podpory przed wilgocią

Tyczka bambusowa i drabinki bambusowe to jedna z najtańszych podpór do roślin doniczkowych. Rozumiemy, że wielbiciele ekonomicznego rozwiązania z dwoma kubeczkami, zamiast doniczki i osłonki, poszukują również raczej tańszych podpórek dla swoich roślin. Jak więc zabezpieczyć bambusową lub drewnianą podpórkę? Możecie użyć do tego taśmy izolacyjnej lub koszulki termokurczliwej. Podpórka powinna być zabezpieczona tak, aby bambus czy drewno nie miały kontaktu z wodą czy wilgotnym podłożem – należy więc pokryć materiałem izolacyjnym całą część, która będzie w podłożu, a najlepiej również to, co będzie 1-2cm nad podłożem. Bambus i drewno są materiałami organicznymi, więc w kontakcie z wodą mogą zachodzić reakcje chemiczne, które przyczynią się do gnicia korzeni rośliny i zmiany pH roztworu.

Jakich palików nie trzeba zabezpieczać przed wilgocią?

Możemy za to (prawie) bez obaw używać np. palików kokosowych na rurce PCV, jeśli umieścimy je tak, aby włókno kokosowe, które również jest materiałem organicznym, nie dotykało podłoża, które stosujemy w uprawie hydroponicznej – lechuzy, keramzytu. Na rynku są jednak dostępne również paliki kokosowe na drewnianych tyczkach. Takie należy oczywiście zabezpieczyć przed wilgocią, np. wspomnianymi wcześniej sposobami.Polecamy również wszelkie podpórki z plastiku, drukowane na drukarkach 3D – obecnie wybór jest naprawdę spory. Do wyboru mamy modułowe drabinki, ozdobne podpórki, paliki modułowe. Te ostatnie możemy wypełnić np. mchem sphagnum lub keramzytem. Jeśli zadbamy o stałe nawilżenie takiego wypełnienia palika, roślina będzie tworzyła korzenie na długości całego pędu, więc późniejsze rozmnożenie rośliny będzie dużo prostsze!

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami