HYDROPONIKA – jak zacząć? | Podstawy uprawy hydroponicznej roślin w domu

YouTube player

Hydroponika – co to jest, jak zacząć? Jaki zestaw do hydroponiki kupić? Jakie doniczki? Jakie są zalety i wady? Jak przenieść roślinę z ziemi do uprawy hydroponicznej? Często zadajecie nam pytania odnośnie hydroponiki i uprawy hydroponicznej roślin. Tak się składa, że Iza, która na co dzień zajmuje się naszymi roślinami w Jungle Boogie… ma całkiem sporą wiedzę na temat tego, alternatywnego dla uprawy w ziemi, sposobu uprawy roślin domowych. W dzisiejszym odcinku dowiecie się o podstawach uprawy roślin w hydroponice:

💚Co to jest hydroponika?
💚Jak to się dzieje, że korzenie nie gniją po zalaniu wodą?
💚Jakiego zestawu do hydroponiki potrzebujemy?

Zobaczycie również, jak Iza przesadza Philodendrona Yellow Violin z ziemi do keramzytu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat hydroponiki, podłoży możliwych do zastosowania, czy roślin, które nadają się do takiej uprawy – koniecznie dajcie znać! Iza z pewnością chętnie opowie więcej.

Zestawy do hydroponiki, odpowiedni nawóz, jak i keramzyt możesz kupić tutaj:

https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/hydroponika/

Co to jest hydroponika?

Hydroponika to sposób uprawy roślin, również w warunkach domowych, który jest alternatywą dla uprawy w ziemi. Wówczas uprawiamy rośliny w wodzie z nawozem (pożywce) i wykorzystujemy medium mineralne do stabilizacji rośliny. Tym medium mineralnym może być np. keramzyt, perlit, podłoże typu lechuza pon, seramis. Roślina w hydroponice ma stały dostęp do pożywki, co, zdaniem wielu fanów hydroponiki, pozytywnie wpływa na wzrost i rozwój rośliny – podobno rośliny i kwiaty doniczkowe rosną dzięki temu szybciej, jak i szybciej osiągają formę dorosłą.

Zestaw startowy do hydroponiki

Jakiego zestawu potrzebujemy, żeby zacząć z hydroponiką? Przyda się:

zestaw do hydroponiki doniczka i wskaźnik

Jak przenieść roślinę z ziemi do hydro?

Jak zacząć z hydroponiką i przenieść roślinę z ziemi? Krótki poradnik krok po kroku! Aby przenieść roślinę z ziemi do hydroponiki, w pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie oczyścić korzenie. Powinno zostać na nich jak najmniej ziemi, aby nie sprzyjała ona gniciu korzeni. Najlepiej robić to w miseczce z wodą – zajmuje to trochę czasu, więc szkoda marnować wodę przy odkręconym kranie.

Druga ważna rzecz to odpowiednie przygotowanie podłoża. Jeśli, tak jak Iza na filmie, przesadzamy roślinę do keramzytu – warto uprzednio go wyparzyć i dokładnie wypłukać, żeby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń. Podobnie podłoże typu lechuza pon lub perlit warto najpierw przepłukać w wodzie.

Ważny jest również dobór odpowiedniego rozmiaru doniczki – rozmiar doniczki musi być dostosowany do wielkości bryły korzeniowej. Na dno doniczki sypiemy nasze podłoże mineralne, najlepiej do całkowitego zakrycia rowków znajdujących się w doniczce (czyli mniej więcej do połowy pojemnika). Następnie umieszczamy w doniczce roślinę i przysypujemy podłożem.

W pierwszych tygodniach, aby zmniejszyć ryzyko gnicia korzeni, nie trzymajmy na stałe w osłonce pożywki. Lepiej jest przez jakiś czas codziennie przelewać doniczkę od góry samą wodą, aby podłoże było wilgotne, ale nie stało w wodzie. Po paru tygodniach roślina wykształci pierwsze korzenie przystosowane do hydroponiki. Możemy wtedy wciąż podlewać roślinę w hydroponice od góry lub wlewać pożywkę prosto do osłonki. Pamiętajmy wówczas o utrzymywaniu odpowiedniego poziomu wody z nawozem (dla większości roślin jest to “opt” na wskaźniku wody) i raz na parę tygodni przepłuczmy podłoże czystą wodą, aby pozbyć się nadmiaru soli mineralnych. Odpowiednie pH pożywki to między 5.5 a 6.5.

Hydroponika infografika - jak zacząć jak przenieść roślinę do hydroponiki

Wady i zalety hydroponiki

Jak we wszystkim – możemy znaleźć wady i zalety uprawy hydroponicznej roślin. Jednak naszym zadaniem zalet jest zdecydowanie więcej! Najważniejsze zalety i wady hydroponiki to:

  • W uprawie hydroponicznej nie stosujemy podłoża organicznego, więc szkodniki żyjące w ziemi (ziemiórki, skoczogonki) praktycznie nie pojawiają się.
  • Wiele osób ma mniejsze problemy z przędziorkiem, niż przy uprawie roślin w ziemi.
  • Stale obecna pożywka w osłonce paruje, więc podnosi też wilgotność powietrza.
  • Hydroponika robi mniejszy bałagan, zwłaszcza jak stosujemy keramzyt. Szybciej sprzątniemy jedną lub kilka kulek keramzytu, niż rozsypaną ziemię.
  • Trudniej jest przelać roślinę, gdy posiadamy doniczkę z miernikiem, który pozwala kontrolować poziom wody. Oczywiście mowa tutaj o roślinie, której korzenie już zaadaptowały się do hydroponiki.
  • Niestety trudniej jest przenieść roślinę z ziemi do hydroponiki, niż odwrotnie. Jeśli zrobimy to nieumiejętnie – korzenie rośliny szybko mogą zacząć gnić i będziemy musieli ukorzenić ją od nowa. Natomiast bez stresu możemy przenosić do hydro rośliny, które np. dopiero co ukorzeniły się w wodzie. Jeśli chcemy zrezygnować z hydroponiki i przenieść roślinę do ziemi (bigosu), również nie powinno to być problematyczne dla rośliny.
  • Przy uprawie hydroponicznej, zwłaszcza zimą, bardzo musimy uważać na przeciągi, niskie temperatury i podlewanie chłodną wodą. Temperatura pożywki nie powinna spaść poniżej 20 stopni Celsjusza, a najlepiej powinna być wyższa.
plusy i minusy hydroponiki wady i zalety uprawy hydroponicznej roślin w domu - infografika
Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
HYDROPONIKA - jak zacząć? | Podstawy uprawy hydroponicznej roślin w domu
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami