Jak czyścić liście roślin doniczkowych

YouTube player

Na liściach roślin osadza się wszechobecny w domu kurz powodując nieestetyczny wygląd oraz zatykanie aparatów szparkowych odpowiadających za oddychanie. Utrudnia to fotosyntezę. Rośliny należy więc często czyścić. Mniejsze okazy można zabrać pod prysznic – takie umycie dość silnym strumieniem spowoduje również usunięcie części ewentualnych jaj i insektów lub ich odchodów. Jednak jeśli mamy więcej czasu, warto poświęcić roślinom trochę więcej uwagi i umyć ich liście miękką ściereczką lub gąbką.

Czyścimy liście roślin domowych

Najefektywniejszym sposobem czyszczenia liści, pozostawiającym je bardzo błyszczące, jest czyszczenie ich wodą z dodatkiem olejku Neem. Właściwie to jedyny nabłyszczacz do liści, który polecamy. Dodatkowo taka mikstura ma działanie owadobójcze i grzybobójcze, więc jest świetnym sposobem na ochronę roślin przed szkodnikami.

Więcej o olejku Neem przeczytacie we wpisie Olej Neem w walce ze szkodnikami, a w tym poście skupimy się na innych sposobach.

Mycie roślin pod prysznicem

Jeśli mamy rośliny bardzo bujnie ulistnione możemy zafundować im prysznic. Nie gwarantuje to jednak, że pozbędziemy się w ten sposób wszystkich zanieczyszczeń. Biorąc rośliny pod prysznic należy pamiętać o tym, żeby woda miała temperaturę pokojową. Jeszcze wspanialej będzie jeśli mamy zamontowany filtr zmiękczający wodę. Uważajmy, żeby nie zalać ziemi, bo efektem może być przelanie i gnicie korzeni. Można np. zasłonić doniczkę folią lub trzymać ją pod kątem tak, aby woda nie moczyła podłoża. Intensywny prysznic warto zastosować również wtedy, gdy mamy podejrzenie, że na naszej roślinie żerują jakieś szkodniki.

Mycie liści miękką ściereczką lub gąbką

Liście można czyścić także wilgotną szmatką lub gąbką, albo ręcznikiem papierowym zanurzonym wodzie. Woda powinna mieć temperaturę pokojową oraz być odstana i przefiltrowana. Można do niej dodać kilka kropel soku z cytryny czy kroplę delikatnego płynu do naczyń lub mydła w płynie. Niektórzy ponoć dodają również trochę piwa lub mleka o niskiej zawartości tłuszczu – osobiście nie próbowaliśmy tych sposobów.

Pamiętajmy o częstym płukaniu lub zmienianiu “sprzętu” do czyszczenia, by nie przenosić z rośliny na roślinę ewentualnych patogenów. Przy czyszczeniu dużych liści przytrzymujemy drugą ręką liść od spodu i operujemy delikatnie, by ich nie uszkodzić.

Czyszczenie kaktusów i sukulentów oraz roślin o aksamitnych liściach

Kaktusy i sukulenty oraz rośliny pokryte meszkiem i włoskami czyścimy przy użyciu miękkich pędzelków. Zalegająca woda mogłaby doprowadzić do uszkodzeń i powstania przebarwień na aksamitnych liściach. Rośliny, które nie lubią zraszania i mycia liści wodą to np. trzykrotki, begonie, fiołek afrykański, anthurium clarinervium, czy odmiany kalatei o welwetowych liściach.

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami