Fikus – jak dbać? Ficus Benjamina, Sprężysty i inne odmiany

YouTube player

Figowiec, fikus – jak dbać o fikusy? Jak dbać o różne odmiany – Fikus Sprężysty, Benjamina, Lirolistny? Jak pielęgnować i podlewać, na co zwrócić szczególną uwagę? Zazwyczaj nie są szczególnie wymagające, ale mają swoje “przyzwyczajenia” i nie tolerują, gdy o tym zapomnimy. W naturze rosną do ogromnych rozmiarów, w końcu to drzewa. W PRL-u były prawdopodobnie najpopularniejszymi roślinami doniczkowymi w polskich domach. Ficus Elastica Robusta (Fikus sprężysty) rozpanoszył się wtedy całkowicie nie tylko po polskich mieszkaniach, ale także, a może nawet przede wszystkim po polskich urzędach. Po latach zapomnienia powróciły do łask i dziś znów pracują na opinię jednych z najchętniej kupowanych roślin. Z naszego filmu dowiecie się co robić, żeby fikusy rosły bezproblemowo i jak zapewnić im optymalne warunki do uprawy. Sprawdźcie też koniecznie kolekcję fikusów w naszym sklepie: https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/ficus/

Fikus pielęgnacja

Pielęgnacja fikusów jest dość prosta, ale oczywiście jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać. To docelowo dość spore, silne drzewa, które wykazują się dużą odpornością. Często jednak zgłaszacie nam problemy w uprawie figowców, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik.

Stanowisko

Najodpowiedniejsze dla tych roślin jest stanowisko jasne, o dużej ilości rozproszonych promieni świetlnych. Nie zaszkodzi również parę godzin bezpośredniego słońca, ale nie może to być miejsce ze stale dużym nasłonecznieniu. W zbyt ostrym słońcu liście mogą ulec poparzeniom, natomiast, gdy stanowisko będzie zbyt ciemne – nasza roślina będzie słabo rosła i będzie również bardziej podatna na przelanie.

Podłoże

Korzenie fikusa bardzo źle znoszą ziemię produkcyjną, w której do nas przychodzą. Sprzyja ona gniciu korzeni, powstawaniu plam grzybowych, a także innych przebarwień na liściach. Dlatego warto jak najszybciej przesadzić fikusa do luźniejszego, ale żyznego podłoża. Idealnie sprawdzi się nasze podłoże uniwersalne dodatkowo rozluźnione o perlit i chipsy kokosowego. Możecie oczywiście dodać również inne dodatki, np. korę lub piasek – wedle waszych preferencji i tego co macie pod ręką. Nasze podłoża i dodatki do podłoży znajdziesz tutaj: https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/podloze/

Podlewanie fikusa

Jeśli chodzi o podlewanie fikusa – to rośliny, które baaaardzo nie lubią stać w wodzie! Ziemia powinna szybko przesychać (stąd wspomniane dodatki rozluźniające podłoże). Przed kolejnym podlaniem koniecznie sprawdźmy, czy ziemia dobrze przeschła (niemal całkowicie!). Konieczne jest również wylewanie wody z podstawki lub osłonki po każdym podlaniu. Pamiętajmy równie o regularnym podlewaniu – szczególnie w okresie intensywnego wzrostu rośliny. Nawóz powinien być bogaty w azot lub o zrównoważonym NPK. Fikusy to rośliny, które rosną dość szybko i sporo jedzą.

Fikus – rozmnażanie. Jak rozmnożyć i zagęścić fikusa?

Jeśli chcemy rozmnożyć lub zagęścić naszego fikusa – nie jest to trudne! Musimy się jednak uzbroić w cierpliwość, bo zdrewniałe łodygi potrzebują trochę więcej czasu, żeby wypuścić korzenie. W przypadku odmiany fikusa benjamina obcinamy gałązkę i wkładamy do wody z węglem aktywowanym. Natomiast w przypadku odmian jednopędowych – np. fikus sprężysty, czy lirolistny – możemy uciąć szczyt i również ukorzenić w wodzie lub w podłożu z dodatkiem ukorzeniacza. Jest wtedy również szansa, że roślina po cięciu rozgałęzi się na kilka pędów.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Fikus - jak dbać? Ficus Benjamina, Sprężysty i inne odmiany
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami