Koszyk

Filodendrony pnące – uprawa, rozmnażanie, odmiany

YouTube player

Filodendrony pnące to jedne z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych i jedne z najpiękniejszych i najszybciej rosnących pnącz. Z filmu dowiesz się, jak opiekować się filodendronem Brasil, Scandens i Lemon Lime, w jakiej ziemi je posadzić, jak podlewać i na jakie szkodniki roślin kogą być narażone. Opowiemy również, jak je rozmnożyć, jak nawozić i na jakim stanowisku będą najlepiej rosnąć. Przy okazji przypominamy nasz filmik o pnączach: https://www.jungleboogie.pl/blog/latwe-w-uprawie-i-piekne-pnacza/

Filodendrony pnące – filodendron Brasil, Scandens i Lemon Lime

Philodendrony pnące to rośliny tropikalne. W naturalnym środowisku zamieszkują dżungle Ameryki Południowej, gdzie pną się po pniach drzew w kierunku słońca. W naszym domu mogą być równie wdzięczne i szybko rosnące, tworząc piękne kaskady sercowatych liści. Ich długie pędy będą wyglądać cudnie zwieszone z plecionej makramy, wiszącej doniczki czy wysokiego kwietnika. Natomiast jeśli zależy nam na większym rozmiarze liści, powinniśmy prowadzić je na paliku kokosowym lub podporze. W obu przypadkach mogą być niekłopotliwe w uprawie – jeśli tylko zastosujesz się do kilku naszych wskazówek, uprawa filodendronów pnących przyniesie Ci samą radość.

Psst! Philodendron Brasil, Scandens i Lemon Lime to gatunki, które świetnie wyglądają zestawione razem – łączy ich ten sam sercowaty kształt liści i podobna kolorystyka. Scandens ma soczyście zielone liście, Lemon Lime, jak wskazuje jego nazwa – limonkowe. Brasil jest natomiast połączeniem obu tych barw!

Pielęgnacja filodendronów pnących

Kluczowe w uprawie filodendronów pnących jako roślin doniczkowych jest zapewnienie im odpowiedniego stanowiska, podłoża, a także regularność i umiar w podlewaniu. Przy spełnieniu tych warunków nie powinny sprawiać większych kłopotów pielęgnacyjnych.

Stanowisko

Dobór odpowiedniego stanowiska jest kluczowy w uprawie wszystkich roślin doniczkowych. Pomocna może się okazać znajomość pochodzenia naszej rośliny. Jak już wspominaliśmy, filodendrony pnące w naturalnym środowisku rosną w tropikalnych lasach Ameryki Południowej. Jest to ciepłe, parne środowisko, w którym dociera do nich światło przefiltrowane przez gałęzie drzew. Walczą o większy dostęp światła poprzez wspinanie się po pniach drzew za pomocą korzeni powietrznych.

Powinniśmy zatem umieścić naszego philodendrona na jasnym stanowisku o rozproszonym świetle. Na przykład na wschodnim lub zachodnim parapecie, lub w miejscu kawałek oddalonym od południowego okna. Zbyt bezpośrednie słońce może poparzyć liście naszej rośliny, czego efektem będą brzydkie przebarwienia i plamy. Na szczęście wilgotność powietrza nie musi być aż tak wysoka, jak ta panująca w dżungli – wystarczy około 60%.

Jaka ziemia dla filodendronów pnących?

W naszym sklepie znajdziecie nasze autorskie podłoże dedykowane filodendronom. Jednak równie dobrym wyborem jest stworzenie własnej przepuszczalnej mieszanki, tzw. bigosu. Przy jego komponowaniu należy pamiętać o kilku rzeczach: mieszanka dla filodendronów, w tym filodendronów pnących, powinna być bardzo sypka i przepuszczalna.

W składzie mieszanki do filodendronów powinny przeważać takie materiały jak chipsy kokosowe, kora sosnowa, perlit, keramzyt. Natomiast samej ziemi kompostowej może być naprawdę niewiele. Z tego względu do uprawy filodendronów nie nadaje się podłoże produkcyjne, które jest gliniaste i nadmiernie chłonie wodę. Pozostawienie w nim rośliny może przyczyniać się do gnicia systemu korzeniowego i żółknięcia liści, które stykają się z glebą. Dlatego zachęcamy do przesadzenia filodendrona pnącego w krótkim czasie po jego zakupie.

Podlewanie i nawożenie

Między kolejnymi podlewaniami powinniśmy dać podłożu dobrze przeschnąć. Podlewanie powinno być dość obfite, aby równomiernie nawilżyć całą ziemię. Wodę, która wypłynie przez otwory drenażowe doniczki, wylewamy tuż po podlewaniu. W okresie wegetacyjnym (od wiosny do jesieni) filodendrony pnące rosną wyjątkowo bujnie, dlatego wymagają regularnego zasilania dawką nawozu dla roślin zielonych.

Jak zagęścić filodendrona pnącego?

Jeśli zależy nam, aby w szybkim czasie cieszyć się bardzo gęstym pokrojem filodendrona pnącego, możemy od razu zdecydować się na kilka sztuk tej samej rośliny i posadzić je w jednej doniczce. Innym sposobem jest regularne pobieranie sadzonek pędowych z tzw. oczkiem, i ukorzenianie ich w wodzie lub wilgotnym sphagnum. Ukorzenione w ten sposób sadzonki możemy dosadzić do naszej rośliny matecznej lub wyhodować z nich kolejny okaz. w nowej doniczce.

Więcej o pielęgnacji przeczytacie w naszym poście o pielęgnacji filodendronów:

Filodendrony – uprawa, pielęgnacja, podlewanie

2 comments

 1. Dzień dobry,

  Idąc za radą, umyłam liście mojego dużych rozmiarów filodendrona z dodatkiem olejku Neem. Woda + ciut płynu do naczyń + łyżeczka olejku. Olejku nigdy wcześniej nie używałam.
  Od tamtej pory zaczęły mi żółknąć do tej pory zdrowe liście. Podobnie stało się z kilkoma listkami hoi i innych mniejszych filodendronów.

  Czy te składniki mogły być powodem, czy szukać innej przyczyny? Duży ciemnozielony liść żółknie tak, jakby od środka się wybarwiał na żółto po całej powierzchni. Nadal jest mięsisty i taki jędrny. Ten okaz nigdy do tej pory nie tracił liści…
  Czy mogły to spowodować ziemiórki?

  Aniu, będę wdzięczna za wskazówki.

  1. Może za dużo neem i emulator powinien być jak najbardziej neutralny chemicznie. Na litr wody przegotowanej, letnio-cieplej, ok. 24 stopnie dodać pół łyżeczki neem i łyżeczkę płynu.

Zostaw komentarz

Wysyłka w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne. Ograniczamy plastik oraz wybieramy naturalne środki pielęgnacji i ochrony roślin takie jak olejek Neem czy Dobroczynek Kalifornijski.

100% Bezpieczne zakupy

Transakcje robisz za pomocą bezpiecznych środków płatniczych takich jak:
T-Pay / Apple Pay / Google Pay

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami