Filodendrony pnące – uprawa, rozmnażanie, odmiany

YouTube player

Filodendrony pnące to jedne z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych i jedne z najpiękniejszych i najszybciej rosnących pnącz. Z filmu dowiesz się, jak opiekować się filodendronem Brasil, Scandens i Lemon Lime, w jakiej ziemi je posadzić, jak podlewać i na jakie szkodniki roślin kogą być narażone. Opowiemy również, jak je rozmnożyć, jak nawozić i na jakim stanowisku będą najlepiej rosnąć. Przy okazji przypominamy nasz filmik o pnączach: https://www.jungleboogie.pl/blog/latwe-w-uprawie-i-piekne-pnacza/

Filodendrony pnące – filodendron Brasil, Scandens i Lemon Lime

Philodendrony pnące to rośliny tropikalne. W naturalnym środowisku zamieszkują dżungle Ameryki Południowej, gdzie pną się po pniach drzew w kierunku słońca. W naszym domu mogą być równie wdzięczne i szybko rosnące, tworząc piękne kaskady sercowatych liści. Ich długie pędy będą wyglądać cudnie zwieszone z plecionej makramy, wiszącej doniczki czy wysokiego kwietnika. Natomiast jeśli zależy nam na większym rozmiarze liści, powinniśmy prowadzić je na paliku kokosowym lub podporze. W obu przypadkach mogą być niekłopotliwe w uprawie – jeśli tylko zastosujesz się do kilku naszych wskazówek, uprawa filodendronów pnących przyniesie Ci samą radość.

Psst! Philodendron Brasil, Scandens i Lemon Lime to gatunki, które świetnie wyglądają zestawione razem – łączy ich ten sam sercowaty kształt liści i podobna kolorystyka. Scandens ma soczyście zielone liście, Lemon Lime, jak wskazuje jego nazwa – limonkowe. Brasil jest natomiast połączeniem obu tych barw!

Pielęgnacja filodendronów pnących

Kluczowe w uprawie filodendronów pnących jako roślin doniczkowych jest zapewnienie im odpowiedniego stanowiska, podłoża, a także regularność i umiar w podlewaniu. Przy spełnieniu tych warunków nie powinny sprawiać większych kłopotów pielęgnacyjnych.

Stanowisko

Dobór odpowiedniego stanowiska jest kluczowy w uprawie wszystkich roślin doniczkowych. Pomocna może się okazać znajomość pochodzenia naszej rośliny. Jak już wspominaliśmy, filodendrony pnące w naturalnym środowisku rosną w tropikalnych lasach Ameryki Południowej. Jest to ciepłe, parne środowisko, w którym dociera do nich światło przefiltrowane przez gałęzie drzew. Walczą o większy dostęp światła poprzez wspinanie się po pniach drzew za pomocą korzeni powietrznych.

Powinniśmy zatem umieścić naszego philodendrona na jasnym stanowisku o rozproszonym świetle. Na przykład na wschodnim lub zachodnim parapecie, lub w miejscu kawałek oddalonym od południowego okna. Zbyt bezpośrednie słońce może poparzyć liście naszej rośliny, czego efektem będą brzydkie przebarwienia i plamy. Na szczęście wilgotność powietrza nie musi być aż tak wysoka, jak ta panująca w dżungli – wystarczy około 60%.

Jaka ziemia dla filodendronów pnących?

W naszym sklepie znajdziecie nasze autorskie podłoże dedykowane filodendronom. Jednak równie dobrym wyborem jest stworzenie własnej przepuszczalnej mieszanki, tzw. bigosu. Przy jego komponowaniu należy pamiętać o kilku rzeczach: mieszanka dla filodendronów, w tym filodendronów pnących, powinna być bardzo sypka i przepuszczalna.

W składzie mieszanki do filodendronów powinny przeważać takie materiały jak chipsy kokosowe, kora sosnowa, perlit, keramzyt. Natomiast samej ziemi kompostowej może być naprawdę niewiele. Z tego względu do uprawy filodendronów nie nadaje się podłoże produkcyjne, które jest gliniaste i nadmiernie chłonie wodę. Pozostawienie w nim rośliny może przyczyniać się do gnicia systemu korzeniowego i żółknięcia liści, które stykają się z glebą. Dlatego zachęcamy do przesadzenia filodendrona pnącego w krótkim czasie po jego zakupie.

Podlewanie i nawożenie

Między kolejnymi podlewaniami powinniśmy dać podłożu dobrze przeschnąć. Podlewanie powinno być dość obfite, aby równomiernie nawilżyć całą ziemię. Wodę, która wypłynie przez otwory drenażowe doniczki, wylewamy tuż po podlewaniu. W okresie wegetacyjnym (od wiosny do jesieni) filodendrony pnące rosną wyjątkowo bujnie, dlatego wymagają regularnego zasilania dawką nawozu dla roślin zielonych.

Jak zagęścić filodendrona pnącego?

Jeśli zależy nam, aby w szybkim czasie cieszyć się bardzo gęstym pokrojem filodendrona pnącego, możemy od razu zdecydować się na kilka sztuk tej samej rośliny i posadzić je w jednej doniczce. Innym sposobem jest regularne pobieranie sadzonek pędowych z tzw. oczkiem, i ukorzenianie ich w wodzie lub wilgotnym sphagnum. Ukorzenione w ten sposób sadzonki możemy dosadzić do naszej rośliny matecznej lub wyhodować z nich kolejny okaz. w nowej doniczce.

Więcej o pielęgnacji przeczytacie w naszym poście o pielęgnacji filodendronów:

Filodendrony – uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Filodendrony pnące - uprawa, rozmnażanie, odmiany
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami