Jak dbać o Philodendron scandens Lemon Lime? Pielęgnacja

YouTube player

Dziś w Leksykonie Roślin Jungle Boogie przedstawiamy jednego z naszych roślinnych faworytów. Philodendron scandens Lemon Lime w naszym sklepie robi zawsze duże zamieszanie i jest nieprzerwanie jednym z roślinnych bestsellerów. Dość rzadki philodendron o neonowo żółtych liściach w sercowatym, opływowym kształcie. Prosty w obsłudze i szybko rosnący, a jego wibrująca, żywa kolorystyka wniesie energię w każdą przestrzeń. Jak zwykle poznacie najważniejsze informacje o roślinie w skondensowanej formie. Na filmie Ania opowie o odpowiednim stanowisku, pielęgnacji oraz podlewaniu tej rośliny. W naszym sklepie Philodendrona scandens Lemon Lime znajdziecie tu. Przejrzyjcie też koniecznie inne pnącza w naszym sklepie, które będą dla niego fajnym towarzystwem.

Dla zwolenników przekazu pisanego, przygotowaliśmy również krótki poradnik tekstowy. Zapraszamy do lektury!

Philodendron scandens Lemon Lime – pielęgnacja

Philodendron Scandens Lemon Lime

Pielęgnacja filodendrona Lemon Lime właściwie nie różni się niczym szczególnym od pielęgnacji pozostałych filodendronów pnących, o której pisaliśmy we wpisie Filodendrony pnące – jak o nie dbać? Dla poszerzenia swojej wiedzy o filodendronach możecie zajrzeć również do wpisu Filodendrony – uprawa, pielęgnacja, podlewanie.

Odpowiednie stanowisko

To właśnie od doboru odpowiedniego miejsca w naszym mieszkaniu, w dużej mierze zależy to, w jakiej kondycji będzie nasza roślina i jak będzie wyglądało jej wybarwienie. Stanowisko dla philodendrona scandens Lemon Lime powinno być jasne, ale o rozproszonym świetle. W zbyt jasnym miejscu, z dużą ilością bezpośredniego światła, nasz filodendron będzie miał oklapnięte i cienkie liście. Ponadto może dojść do poparzenia słonecznego, którego efektem będą przebarwienia na liściach. Natomiast w zbyt ciemnym miejscu straci swój wyjątkowy limonkowy kolor i nabierze bardziej zielonych barw. Ze względu na swój zwisający pokrój będzie idealnym wyborem do wiszącej makramy czy na wysoką półkę. Jeśli chcemy, aby sercowate liście miały większe rozmiary – możemy prowadzić roślinę na paliku kokosowym lub innej podporze.

Do jakiej ziemi posadzić? Jak podlewać?

Przesadzenie rośliny w odpowiednie podłoże to kolejny ważny aspekt uprawy, zwłaszcza uprawy filodendronów. Filodendron Lemon Lime źle znosi zbite i gliniaste podłoże produkcyjne, które sprzyja zastoinom wody i gniciu systemu korzeniowego. Ziemia dla tego osobnika powinna być lekka i przepuszczalna, rozluźniona dużą ilością np. perlitu (lub wermikulitu), chipsów kokosowych, włókna kokosowego i kory. Możemy stworzyć własną mieszankę, tzw. bigos lub skorzystać z gotowych podłoży. W naszym sklepie znajdziecie naszą autorską mieszankę dedykowaną filodendronom, równie dobrze nada się też ta przeznaczona dla monstery.

Nasze pnącze podlewamy dopiero wtedy gdy podłoże dość mocno przeschnie. Przed podlaniem upewniamy się, że ziemia jest sucha. Możemy to zrobić za pomocą higrometru lub po prostu palca. Po podlaniu pamiętamy, aby wylać nadmiar wody z podstawki lub osłonki. Uważamy również na liście – jeśli będą się stykać z mokrym podłożem, mogą dostać od tego plam i przebarwień. Ta roślina doniczkowa nie obrazi się również za podlewanie metodą “od dołu” – zanurzamy doniczkę na około 10 minut w misce z wodą (pamiętajmy, że doniczka powinna mieć otwory drenażowe!). W sezonie wegetacyjnym (od wiosny do jesieni) regularnie nawozimy nawozem do roślin zielonych. Zimą ograniczamy zarówno podlewanie, jak i nawożenie.

Szkodniki i inne trudności w uprawie philodendrona scandens Lemon Lime

Nasz limonkowy filondendron to roślina tropikalna, dlatego podziękuje nam za podwyższoną wilgotność powietrza (około 60%). Zbyt niska wilgotność powietrza zwiększa również podatność naszej rośliny na ataki przędziorka. Czasami mogą się również pojawić wciornastki. Generalnie jest to bardzo witalna i zdrowo chowająca się roślina, jednak warto ją obserwować pod kątem żerowania szkodników, a także uczyć się uważności w pielęgnacji! Uważność pomoże również zapobiec przelaniu, na które filodendrony są wrażliwe, a które może prowadzić do gnicia korzeni i śmierci rośliny. Trzymajmy tę roślinę doniczkową w miejscu niedostępnym dla zwierząt i małych dzieci – jest niestety toksyczna.

Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek, nasz philodendron scandens Lemon Lime będzie rósł niezwykle pięknie. Ponadto jest łatwy w rozmnażaniu (fragment pędu z tzw. oczkiem wystarczy ukorzenić w wodzie), dlatego z powodzeniem możemy go zagęszczać lub powiększać swoją kolekcję poprzez sadzenie ukorzenionych pędów w nowych doniczkach.

Życzymy samych sukcesów w uprawie!:)

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Jak dbać o Philodendron scandens Lemon Lime? Pielęgnacja
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami