Trzykrotka – jak o nią dbać czyli Tradescantia bez tajemnic

YouTube player

Jak dbać o trzykrotkę, jak ją podlewać i przycinać, by pięknie rosła? Na filmie Ania opowie o wszystkim, co musicie wiedzieć na temat uprawy trzykrotki w domu: – jakie stanowisko lubi – w jakiej ziemi ją posadzić – jak podlewać i czego unikać, by nie brązowiały jej liście – jak ją sprytnie przycinać, by pięknie się rozkrzewiała – jak rozmnożyć trzykrotki – na jakie problemy w uprawie zwrócić uwagę i jak nawozić. Obejrzyj i naucz się pielęgnować tę piękną i super szybko rosnącą roślinę. 💚 Nasze aktualnie dostępne trzykrotki znajdziecie tu: https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/tradescantia/ a podłoże dedykowane tym ślicznotkom tutaj.

Trzykrotka – odmiany

Tradescantia Nanouk (Trzykrotka Nanouk)

Tradescantie, nazywane zazwyczaj trzykrotkami, to niezwykle wdzięczne rośliny domowe. Są niedrogie i łatwe w uprawie, a w dodatku rosną w bardzo szybkim tempie. Ze względu na bujny pokrój oraz imponujący wzrost, gatunek ten nada się szczególnie dla osób, które chcą błyskawicznie zazielenić swoją przestrzeń. 

Do szczególnie ciekawych odmian tradescantii zaliczają się między innymi:

  • Trzykrotka Purple Flame z fioletowym spodem liści i biało-zielonymi paskami na górze,
  • srebrzystolistna, mieniąca się niczym brokat odmiana Violet Hill,
  • Tradescentia Nanouk o intensywnie fioletowych spodach i oryginalnym wybarwieniu,
  • Trzykrotka Tiama, o uroczych, drobnych biało-zielonych listkach,
  • niezwykle bujna odmiana albiflora albovittata naznaczona regularnymi, jasnymi akcentami. 

Stanowisko dla trzykrotki

Miejsce ustawienia trzykrotki jest kluczowe w jej uprawie. Roślina najlepiej będzie się czuła na stanowisku, do którego dociera bardzo dużo światła. Dobrze sprawdzi się dla niej parapet południowy lub południowo zachodni, gdzie przyrosty będą najbardziej obfite, choć roślina zniesie też ustawienie przy oknie na wystawie wschodniej lub północnej. Zrezygnujmy ze stawiania tradescentii w głębi pokoju lub w zacienionym kącie, ponieważ warunki te sprawią, że będzie marniała.

Podłoże dla trzykrotki

Po przyniesieniu rośliny do domu niezwykle istotne jest przesadzenie jej z ziemi produkcyjnej. Ponieważ trzykrotka lubi przesychać i wprost nienawidzi przebywać w mokrej, gliniastej glebie, podłoże dla niej musi być mocno przepuszczalne. Najlepiej sprawdzi się dobrej jakości ziemia uniwersalna z domieszką piasku i perlitu lub podłoże do kaktusów i sukulentów. W takiej mieszance woda uleci dołem odpowiednio szybko, co nie narazi rośliny na przelanie. Po zakupie nie ma potrzeby przesadzać trzykrotki w większą doniczkę, gdyż ma ona bardzo drobny system korzeniowy. Wyjątkiem mogą być mniejsze okazy, których korzenie niekiedy są mocno rozrośnięte.

Jak podlewać trzykrotkę?

Tradescantia bardzo nie lubi, gdy jej dolne partie dotykają mokrego podłoża. Wtedy liście robią się miękkie, a następnie żółkną, brązowieją i gniją. Z tego powodu nie polecamy podlewać trzykrotki w tradycyjny sposób, gdyż naraża to ją na niepożądany kontakt z wilgocią. Lepszym sposobem na podlewanie tradescantii jest zanurzenie jej w misce z odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Aby zrobić to prawidłowo, należy wstawić doniczkę do naczynia tylko do połowy poziomu ziemi i tak zanurzoną roślinę zostawić na około pół godziny. W ten sposób trzykrotka pobierze tyle wody, ile potrzebuje. A górna warstwa podłoża pozostanie sucha i liście nie będą miały styczności z mokrym podłożem. Pamiętajmy również, że trzykrotka nie polubi zraszania, gdyż reaguje na nie podobnie jak przy kontakcie z wodą przy podlewaniu. 

Jak rozmnażać trzykrotki?

Trzykrotka jest jedną z najłatwiejszych roślin do rozmnażania i ukorzeniania. Wynika to z faktu, że roślina ta jest niesamowicie płodna i wypuszcza korzenie w niezwykle szybkim tempie. Tradescantię możemy również rozmnożyć przez podział, czyli rozsadzanie kępy, ale jest to dość ryzykowny sposób. Roślina ma bardzo delikatne pędy, które przy takim zabiegu mogą się połamać. Dużo lepszym i łatwiejszym sposobem będzie odcięcie dowolnego kawałka łodygi wraz z oczkiem, czyli miejscem, z którego wychodzą listki. Następnie należy włożyć pęd do szklanki z wodą wraz z pokruszoną tabletka węgla. Już po tygodniu tradescantia powinna wytworzyć pokaźne korzenie. W taki sposób roślinę można ciąć i zagęszczać, dosadzając pędy do okazu matecznego. Można także podzielić ją na mniejsze doniczki i wyhodować nawet kilkanaście mniejszych roślinek, którymi podzielimy się ze znajomymi.

Nawożenie trzykrotki

Ponieważ tradescantia rośnie niesamowicie szybko, w sezonie wegetacyjnym nie warto szczędzić jej nawozu. Dla rośliny najlepiej sprawdzi się odżywka do zielonych, która zawiera dużo azotu i dobrze działa na utrzymanie bujnych przyrostów. 

Szkodniki

Trzykrotki są bardzo witalnymi roślinami, które nie są podatne na inwazję szkodników. Od czasu do czasu warto jednak dla pewności zrobić im przegląd pod kątem wełnowców, czyli białych, włochatych insektów, przypominających kłębki waty, lub przędziorka, który objawia się drobną pajęczynką. Jeśli zdecydujecie się uprawiać roślinę na balkonie, sprawdzajcie, czy nie zadomowiły się na niej mszyce. 

Toksyczność

Trzykrotka nie należy do roślin mocno trujących, jednak ze względu na rozbieżność literatury w temacie toksyczności radzimy trzymać ją w bezpiecznej odległości od naszych pupili. Nie musimy jednak obawiać się poważnych konsekwencji zdrowotnych – w najgorszym przypadku roślina może podrażnić błony śluzowe. 

Tradescantie to jedne z najbardziej bezobsługowych i ekspresowo rosnących roślinek, jakie możecie zakupić do swojej zielonej kolekcji. Po zapewnieniu im odpowiedniego stanowiska oraz zastosowaniu jedynie kilku zasad odnośnie uprawy, trzykrotki będą nieustannie cieszyły wasze oko i odwdzięczą się niezwykle bujnymi przyrostami.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Trzykrotka - jak o nią dbać czyli Tradescantia bez tajemnic
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami