Koszyk

Jak “podlewać” oplątwy – pielęgnacja i podlewanie

YouTube player

Podlewanie oplątwy jest dość nietypowe w porównaniu do tego, jak to wygląda w przypadku innych roślin domowych. W powyższym filmie czeka krótka demonstracja jak podlać, a właściwie wykąpać oplątwę. Wystarczy miseczka z wodą i papierowy ręcznik.

Zraszanie i podlewanie (kąpiel) oplątwy

Tillandsie, czyli oplątwy to rośliny powietrzne. Często nawet nie mają wykształconego systemu korzeniowego, a wodę i składniki mineralne pobierają przez liście. W ich uprawie raczej nie stosujemy również ziemi. Jak je zatem podlewać? Przychodzimy z pomocą:) Dwa razy w tygodniu możemy oplątwę podlewać poprzez zraszanie miękką, przefiltrowaną wodą o temperaturze pokojowej. Pamiętajmy, żeby to była raczej delikatna mgiełka. Zraszanie jest ważne zwłaszcza zimą, w sezonie grzewczym. Wilgotność powietrza jest wtedy niższa, więc oplątwy mogą szybciej przysychać. Tillandsie mogą być również nawożone dolistnie, dlatego od czasu do czasu do wody możemy dodać trochę nawozu, np. takiego dedykowanego storczykom.

Jeśli chodzi o kąpiel – warto ją zrobić raz na jakiś czas – raczej nie częściej niż raz w tygodniu, ale nie rzadziej niż raz na miesiąc. Zanurzamy wtedy oplątwę w misce z przefiltrowaną wodą o temperaturze pokojowej. Kąpiel powinna trwać około 10 minut. Jednak ważne jest, aby następnie “otrząsnąć” oplątwę z nadmiaru wody i delikatnie osuszyć ręcznikiem. Nieusunięcie nadmiaru wody może powodować gnicie rośliny. A w przypadku tych roślin zarówno przesuszenie, jak i przelanie może szybko okazać się śmiertelne. Do takiego podlewania oplątwy również możemy od czasu do czasu dodać małą ilość nawozu do storczyków.

Pamiętajcie, że podane częstotliwości podlewania są przybliżone – wszystko zależy od warunków panujących w waszym mieszkaniu, wilgotności powietrza i pory roku. 🙂 Ze względu na to, że oplątwy chłoną wilgoć z powietrza – idealnie nadadzą się również jako roślina do widnej łazienki. Wtedy możemy ograniczyć podlewanie oplątwy do okazjonalnych kąpieli w misce.

tillandsia, oplątwa czyli roślina, której podlewanie jest nietypowe.
Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Jak "podlewać" oplątwy - pielęgnacja i podlewanie
/

Zostaw komentarz

Wysyłka w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne. Ograniczamy plastik oraz wybieramy naturalne środki pielęgnacji i ochrony roślin takie jak olejek Neem czy Dobroczynek Kalifornijski.

100% Bezpieczne zakupy

Transakcje robisz za pomocą bezpiecznych środków płatniczych takich jak:
T-Pay / Apple Pay / Google Pay

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami