Jak światło i strona świata wpływają na rośliny – porównujemy okazy i szukamy idealnego miejsca

YouTube player

W kolejnym odcinku Bungle in the Jungle, Ania pokazuje różne okazy tych samych gatunków roślin, które rosną w różnych częściach mieszkania. Porównuje, jak ilość i jakość światła, a także odległość od okna, wpływają na wielkość liści, siłę wzrostu i jakość wybarwienia. Zachęcamy Was również do eksperymentowania i szukania idealnego miejsca dla roślin w Waszych domach. Przestawiajcie, kombinujcie i szukajcie najlepszego dla danej rośliny umiejscowienia. Obserwujcie, gdzie najlepiej się czują i najpiękniej rosną – to naprawdę ciekawe doświadczenie. Na filmie i poniższych zdjęciach możecie zobaczyć zestawienia dwóch okazów Epipremnum Golden Pothos, Scindapsusa Pictus Trebie, Epipremnum Aureum i Philodendrona Brasil.

Epipremnum Golden Pothos

Epipremnum Golden Pothos

Na przykładzie Epipremnum Golden Pothos możecie zobaczyć, jaki wpływ na kolor liści ma zbyt duża ilość światła. Roślina po lewej stronie jest zdrowa, gęsta, witalna. Ma dużo nowych liści, które mają charakterystyczny dla Golden Pothos limonkowy kolor. Natomiast liście rośliny po prawej stronie są wręcz przypalone od słońca, przez co zmieniły kolor na żółty. Ponadto na końcach możemy dostrzec suche, brązowe fragmenty. Jeśli mamy w domu tę roślinę i wygląda bardziej jak ta po prawej stronie – lepiej jej znaleźć miejsce trochę bardziej oddalone od okna.

Scindapsus Pictus Trebie

Scindapsus Pictus Trebie

Scidapsus Pictus Trebie po lewej stronie ma duże, jędrne liście. Natomiast roślina po prawej stronie ma liście pofałdowane, ponadto jeden pęd całkowicie usechł, przez co jest również mniej gęsta. Jest to efekt przesuszenia rośliny – na bardzo jasnych stanowiskach rośliny wymagają również częstszego podlewania. Doniczka z terakoty dodatkowo wyciąga wilgoć podłoża, co też przyśpiesza wysychanie.

Epipremnum Aureum (Epipremnum Złociste)

Epipremnum Aureum Złociste

Epipremnum Złociste to roślina, która może sobie poradzić w miejscach, gdzie dociera naprawdę mało światła słonecznego. Jednak różnice między rośliną, która jest w jasnym miejscu (po lewej stronie), a tą, która rośnie w miejscu mocno zacienionym (po prawej stronie), są widoczne gołym okiem. Epipremnum, które ma dużo jasnego, rozproszonego światła, będzie miało większe liście i będą one osadzone gęściej. Na pewno będzie wyglądało bardziej bujnie i okazale. Jeślii chcemy mieć roślinę również w ciemniejszym kącie – epipremnum aureum na pewno sobie tam poradzi. Jednak musimy się pogodzić z tym, że liście takiej rośliny będą zdecydowanie mniejsze, a wybarwienie bledsze. Sam wzrost będzie również powolniejszy.

Philodendron Brasil

Philodendron Brasil

Po lewej stronie jest Philodendron Brasil, który był bardziej odsunięty od okna, miał mniej światła. Natomiast ten po prawej miał tego światła więcej. Oba są zdrowe, wyglądają ładnie, jednak Brasil, który miał więcej światła ma większe liście, bardziej neonowe wybarwienie. Pędy, które mają mały dostęp do światła mają zdecydowanie więcej ciemnej zieleni, natomiast pędy, które są bliżej okna – mogą być nawet całe limonkowe. Oglądając, jak Ania pokazuje te rośliny na filmie, na pewno dostrzeżecie różnicę!

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami