Jak uprawiać bluszcz? Bluszcz w domu i w ogrodzie – podlewanie i najczęstsze problemy

YouTube player

Bluszcz (Hedera helix) to przepiękne zimozielone pnącze, które można uprawiać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Występuje w setkach odmian o różnych kształtach i kolorach liści, również z wariegacją żółtą, białą i zieloną. Można go prowadzić zarówno po drabinkach, jak i pozwolić mu piąć się samodzielnie po murze – wytwarza bardzo silne, czepne korzenie przybyszowe. W ogrodzie, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach Polski, lepiej sprawdzają się odmiany rodzime niż wyszukane krzyżówki z wariegacją, które czasem mogą podmarzać. Bluszcz dobrze rośnie w ziemi uniwersalnej z perlitem i wymaga regularnego podlewania, tak by podłoże było stale lekko wilgotne (higrometr 4-5). Bluszcz lubi stanowiska z rozproszonym światłem i cieniste – źle czuje się w pełnym słońcu. Bluszcz wymaga wysokiej wilgotności powietrza. W suchych pomieszczeniach bywa masowo atakowany przez przędziorka, który doprowadza do gwałtownej defoliacji i obumierania pędów. Aby rozmnożyć bluszcz, najlepiej pobrać sadzonki ze zdrewniałych części pędów. Bluszcz nie jest bezpieczną rośliną dla zwierząt domowych.

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami