Jak zwalczyć ziemiórki? Sposoby na małe czarne muszki w kwiatach doniczkowych

YouTube player

Ziemiórki to małe muszki, przypominające owocówki. Uwielbiają wilgoć, więc łatwo zalęgają się w przelanym podłożu, ale nie tylko. Czasem pojawiają się dosłownie znikąd. Co robić gdy już się tak stanie? O tym opowiada Ania w filmie poświęconym właśnie ziemiórkom. Dla utrwalenia wiedzy przygotowaliśmy również przewodnik tekstowy o owych muszkach w doniczkach i sposobach na pozbycie się ich.

Małe czarne muszki w kwiatach doniczkowych, czyli ziemiórki – czym są i jak je rozpoznać?

Ziemiórka pleniówka to powszechnie spotykany w naszych domowych doniczkach szkodnik. Wyglądem przypomina muszkę owocówkę. Zazwyczaj tam, gdzie jest wilgotna gleba, tam pojawiają się również ziemiórki. Sama postać dorosła nie jest zbyt szkodliwa, jednak jej larwy mogą już być zagrożeniem dla naszych roślin, gdyż żerują w ziemi. Wilgotna gleba i ciepło naszego mieszkania to idealne warunki do rozwoju larw ziemiórek. Wtedy ich pokarmem jest materia organiczna, jednak w momencie, kiedy ziemia wyschnie – mogą zainteresować się korzeniami naszych roślin.

Larwy ziemiórki trudno zobaczyć gołym okiem, jednak jeśli w pobliżu naszych roślin latają małe czarne muszki – możemy być niemalże pewni, że w podłożu są również larwy.

Jak się ich pozbyć ziemiórek a jak im zapobiec? Skuteczne środki

Jeżeli chodzi o działania profilaktyczne to nie przelewajmy roślin. Pozwólmy ziemi przeschnąć delikatnie między podlewaniami, tak lubi zresztą większość roślin tropikalnych. Zdrowe i silne kwiaty też są bardziej odporne na szkodniki, więc dbajmy o naszych zielonych przyjaciół. Warto również przesadzać nowo zakupione rośliny, gdyż to właśnie z nimi przynosimy do domu pasażerów na gapę. Następnie ziemiórki składają jaja w doniczkach pozostałych naszych roślin. Do przesadzania warto wybrać przepuszczalną mieszankę, która zapobiegnie zastoinom wody. Jeśli do mieszanki używamy chipsów kokosowych, kory sosnowej – należy je najpierw wyprażyć w piekarniku, gdyż tam również mogą się czaić jaja ziemiórek.
W profilaktyce przydaje się również olejek Neem, o którym pisaliśmy w tym wpisie. Olejek Neem dostaniecie w naszym sklepie Jungle Boogie.

Gdy już jednak mamy do czynienia z inwazją insektów, stosujemy 3 rozwiązania równocześnie:

  • Pałeczki uwalniające substancje toksyczne dla owadów, zastosowane doglebowo. To wydajne i skuteczne rozwiązanie – działanie takich pałeczek trwa około dwa miesiące.
  • Oprysk i podlanie substancją owadobójczą, na rynku są dostępne środki również dedykowane ziemiórkom.
  • Żółty lep na muchy przyklejony na patyczek i wsadzony w glebę. Ten babciny sposób działa jedynie na dorosłe formy ziemiórki, ale im więcej z nich zginie tym mniej będzie jajeczek i larw.

Nie zapomnijmy również o tym, że zaatakowaną roślinę warto odizolować od pozostałych roślinnych towarzyszy.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Jak zwalczyć ziemiórki? Sposoby na małe czarne muszki w kwiatach doniczkowych
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami