Jaki nawóz do roślin doniczkowych? Jak i czym nawozić rośliny doniczkowe?

YouTube player

Zastanawialiście się nieraz, czym nawozić rośliny domowe, by pięknie i bujnie rosły? Czy wiecie, czym różni się biohumus od nawozów mineralnych? Jakie są najważniejsze mikro- i makroelementy niezbędne roślinom do wzrostu i w jakim okresie najlepiej nawozić? Podczas oglądania filmu poznacie razem z Anią podstawy nawożenia roślin doniczkowych cieszcie się ogromnymi zielonymi przyrostami na wiosnę. Tutaj znajdziecie naszą ofertę nawozów.

Rośliny należą do organizmów samożywnych, czyli potrafią same wytworzyć energię z tego, co znajduje się w ich otoczeniu. Do prawidłowego wzrostu potrzebują światła, aby zachodziły procesy fotosyntezy, dwutlenku węgla, wody oraz substancji odżywczych, które w przypadku uprawy domowej dostarczamy im wraz z nawozami. Jak zatem prawidłowo odżywiać naszą zieleń, aby zdrowo się rozwijała i cieszyła nas nowymi przyrostami?

Nawozy NPK 

Do najważniejszych makroskładników niezbędnych do życia roślinom należą azot (N), fosfor (P) i potas (K). Azot odpowiada za  poprawną fotosyntezę i wzrost części zielonych, czyli za nowe przyrosty, duże liście, kolor, czy wybarwienie. Fosfor oraz potas w większej mierze odpowiadają za owocowanie. Ponieważ w uprawie roślin doniczkowych najczęściej zależy nam na pięknych liściach, ich kolorze oraz nowych przyrostach, najlepiej skupiać się na nawozach azotowych. Odżywki te znajdziemy zazwyczaj oznaczone jako „Nawóz do roślin zielonych”. Osobno warto zaopatrzyć się w preparat przeznaczony specjalnie dla kaktusów. Ma on bowiem inne proporcje NPK, idealnie dostosowane dla tej grupy roślin. Z kolei przy uprawie warzyw lub ziół, najlepiej zakupić środek z większym stężeniem fosforu i potasu. Pamiętajmy, że nie ma konieczności dopasowywania odżywki do każdej rośliny – jedynie w przypadku kaktusów i ziół warto zrobić wyjątek.

Poza azotem, fosforem i potasem, w uprawie roślin doniczkowych ważne są także mikroelementy. Są to pierwiastki potrzebne naszej zieleni w dużo mniejszych ilościach, ale mimo to niezbędne do jej prawidłowego wzrostu. Do takich składników należą między innymi żelazo, cynk, miedź, które mają między innymi wpływ na kondycję roślin oraz ich ładny, żywy kolor. Wymienione pierwiastki, w niewielkim stężeniu, znajdują się również w nawozach do zielonych.

Kiedy dokarmiać rośliny doniczkowe?

Rośliny domowe nawozimy w sezonie wegetacyjnym, czyli od marca do września – w tym czasie do naszych mieszkań dociera więcej światła i kwiaty intensywnie rosną. Z kolei w okresie jesienno-zimowym najlepiej wstrzymać się od dokarmiania. Ze względu na niewielką ilość światła słonecznego, rośliny nie mają wtedy dobrych warunków do wzrostu i przechodzą w stan spoczynku, dlatego nie poleca się pobudzać ich sztucznie. Do nawożenia możemy wrócić wraz z nadejściem wiosny.

Jak dawkować nawóz?

Choć wielu z nas lubi kierować się zasadą: „więcej znaczy lepiej”, w przypadku nawozów zdecydowanie odradzamy takie podejście. Odżywkę dawkujemy ściśle według wskazań producenta. Rekomendujemy stosować niewielkie ilości wybranego preparatu, ale zadbać o regularność w dawkowaniu – najlepiej robić to raz na 2 tygodnie. Zbyt duże dawki nawozu mogą doprowadzić do poparzenia liści i korzeni, a nawet do śmierci rośliny. Pamiętajmy, że zarówno sporadyczne nawożenie zbyt małymi dawkami, jak i przenawożenie mogą zaszkodzić naszym zielonym przyjaciołom, dlatego znalezienie złotego środka jest kluczem do sukcesu w ich uprawie.

Rodzaje nawozów

Oferta producentów nawozów jest niezwykle bogata – na rynku znajdziemy preparaty w rozmaitych formach, dopasowane do niemal każdej potrzeby rośliny. Dzięki takiej różnorodności z pewnością każdy dobierze środek, który będzie mu najbardziej odpowiadał.

Mineralne do roślin zielonych 

Odżywki mineralne, sztucznie wytwarzane w procesie przemysłowym, stanowią najbardziej liczną grupę nawozów. Zaletą takich preparatów jest fakt, że nie wymagają one od rośliny przetwarzania składników, są bowiem przez nią wchłaniane bezpośrednio. Wśród szerokiej gamy środków dostępne są preparaty sypkie, żelowe, czy, najwygodniejsze w stosowaniu, nawozy płynne.  Większość tych odżywek bez problemu rozpuszcza się w wodzie. W naszej ofercie znajdziecie żel z Agrecol, a także nawozy do zielonych z firmy Biopon oraz Florovit.

Nawozy w pałeczkach 

Jeśli nie macie ochoty regularnie rozrabiać odżywki przed podlewaniem, a dodatkowo zdarza wam się zapominać o dokarmianiu roślin, nawóz w formie pałeczek będzie dla Was idealny. Produkt stosujemy doglebowo, aby pod wpływem wody mógł rozpocząć rozkład, uwalniając stopniowo substancje odżywcze. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów tego typu odżywek, które możemy dopasować do własnych preferencji oraz potrzeb roślin. W ofercie Jungle Boogie znajdziecie pałeczki uniwersalne, które sprawdzą się przy wielu gatunkach; do roślin zielonych, gdzie przeważa azot; do kwitnących, z większą ilością fosforu i potasu; a także z pałeczki biohumusem i obornikiem, dodatkowo wzbogacające glebę.

Nawozy dolistne

Jeśli nie chcecie ograniczać się jedynie do podlewania nawozem, do pielęgnacji swoich roślinnych okazów możecie zastosować także mgiełki w formie sprayu. Są to dolistne, gotowe roztwory ze spryskiwaczem, którymi dokonujecie oprysku. Przykładem takiego nawozu z naszej oferty jest mgiełka firmy Bioflorin, która działa antyseptycznie i zapobiega osadzaniu się kurzu. Również wszystkie BioBizzy, czyli ekologiczne nawozy dostępne w Jungle Boogie, mogą być stosowane dolistnie po przygotowaniu z nich roztworu w odpowiednich proporcjach.

Nawozy organiczne

Nawozy naturalne wytwarzane są z produktów odzwierzęcych lub roślinnych. Ich zaletą jest zawarta w tych specyfikach materia organiczna, która poprawia strukturę i jakość gleby. Bardzo popularną i z reguły niedrogą grupą nawozów naturalnych są biohumusy, czyli odżywki na bazie odchodów dżdżownic. Biohumus to bardzo cenny dodatek, który wspomaga wzrost roślin, a także poprawia strukturę gleby i zwiększa uwalnianie substancji pokarmowych. W ofercie wielu firm znajdziemy zarówno biohumusy uniwersalne, jak i do roślin zielonych czy warzyw. Odżywki te bardzo trudno jest przedawkować, dlatego ryzyko poparzenia nim rośliny jest znikome. Ze względu na stosunkowo niskie stężenie składników odżywczych w takim nawozie, zalecamy stosować go naprzemienne z nawozem mineralnym lub organicznym, ale o większej zawartości NPK.

Nawozy BioBizz

Dużo bardziej efektywne nawożenie zapewnimy naszym roślinom stosując silniejsze w działaniu produkty. Najlepszym przykładem takich odżywek są niezwykle skuteczne preparaty BioBizz, tworzone według ściśle certyfikowanych norm uprawy ekologicznej. Na element dbania o środowisko dodatkowo wpływa fakt, że nawozy tej firmy są efektem ubocznym np. przy produkcji alg, czy ziemniaków. W ofercie znajdziemy szeroką gamę produktów, między innymi wegańskie Acti-Vera czy Alg-A-Mic, nawóz Bio-Bloom do kwitnących, z większą dawką fosforu i potasu. Ciekawostką jest Root-Juice, który wspomaga bujny rozrost bryły korzeniowej i przygotowuje glebę do wchłaniania substancji pokarmowych. Naszym zdecydowanym ulubieńcem jest Fish-Mix, czyli bogata w składniki odżywcze emulsja z północno-morskich ryb, po której rośliny rosną w wyjątkowo szybkim tempie. 

Podsumowując, nawożenie to kluczowy element dbania o rośliny w sezonie wegetacyjnym. Gama środków do odżywiania jest naprawdę duża, dlatego każdy będzie w stanie dopasować nawóz zarówno do własnych preferencji, jak i do potrzeb swoich roślin.  Złotą zasadą jest stosowanie opisanych wyżej środków z umiarem, najlepiej ściśle według wskazań producenta. Pamiętajcie, że nawozy warto stosować naprzemiennie, żeby rośliny miały zapewnioną różnorodność.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Jaki nawóz do roślin doniczkowych? Jak i czym nawozić rośliny doniczkowe?
Loading
/

2 comments

  1. Teraz zadam najgłupsze pytanie ever 😅. Ale muszę. Jak rozróbię właściwą ilość nawozu w wodzie, to co dalej. Przypuśćmy mam 1 litr. Normalnie podlewam tym nawozem, czy dodaje raptem kilka łyżek do doniczki. 😅

    1. Agata Swierczynska

      Proszę normalnie podlać roślinkę wodą z nawozem 😀

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami