Łosie Rogi (platycerium) płaskla łosioroga – pielęgnacja

YouTube player

Łosie rogi, płaskla łosioroga (platycerium bifurcatum) – w tym poście dowiesz się jakie podłoże będzie odpowiednie i jakie choroby mogą spotkać ten kwiat doniczkowy. Łosie rogi to bardzo ciekawa paproć epifityczna. Liście tej rośliny swoim kształtem rzeczywiście przypominają poroże łosia. Bardzo często pytacie nas również o pielęgnacje łosich rogów – rzeczywiście odrobinę się ona różni od pielęgnacji klasycznych paproci. Łosie rogi nie lubią być nadmiernie podlewane – tak jak epifity, powinny przeschnąć między kolejnymi dawkami wody. Ciekawe jest również to, że można je uprawiać bez podłoża, na desce ze sphagnum. Daje to mnóstwo możliwości aranżacyjnych! Więcej o pielęgnacji płaskli łosiorogiej w dzisiejszym odcinku Leksykonu Roślin – dajcie znać, czy film okazał się przydatny!

Łosie rogi paproć

Płaskła łosioroga, łosie rogi to roślina tropikalna pochodząca głównie z Australii. Co ciekawe, jest to jednocześnie paproć i epifit. Oznacza to, że w naturze możemy spotkać tę roślinę doniczkową zarówno w ziemi, jak i na gałęziach i pniach drzew. Nie oznacza to jednak, że łosie rogi są pasożytem – nie robią krzywdy drzewom.

Paproć łosie rogi kwiat płaskla łosioroga (platycerium bifurcatum)

Łosie rogi będą rosły najwdzięczniej na stanowisku jasnym, ale o mocno przefiltrowanym świetle słonecznym. Jednak z powodzeniem możemy uprawiać ten kwiat doniczkowy również na bardziej zacienionych miejscach. Pamiętajmy wówczas, że roślina może trochę wolniej rosnąć i przede wszystkim – będzie potrzebować rzadszego podlewania.

Łosie rogi podłoże do uprawy

Platycerium bifurcatum możemy uprawiać w ziemi lub bez podłoża. Łosie rogi na desce to ciekawa ozdoba, idealna do powieszenia np. nad kominkiem jako roślinne trofeum. Z racji tego, że łosie rogi są epifitem – odpowiednim podłożem dla tej paproci będzie luźna, przepuszczalna mieszanka. Może to być nasze podłoże do epifitów, a jeśli wolicie “więcej ziemi w ziemi” – możecie je wymieszać z podłożem do paproci.

Jeśli chcemy uprawiać łosie rogi na desce, umieszczamy bryłę korzeniową w mchu sphagnum. Następnie taką konstrukcję za pomocą gwoździków i np. sznurka jutowego czy żyłek, przywiązujemy do deski. Jak podlewać taką roślinną ozdobę? Możemy od czasu do czasu intensywnie zraszać mech lub zabierać cała konstrukcję pod prysznic, a potem odsączyć z nadmiaru wody.

Podlewanie – jak często podlewać łosie rogi?

Jeśli trzymamy płasklę łosiorogą w klasycznym podłożu – dajmy podłożu dobrze przeschnąć między podlewaniami. Epifity mają to do siebie, że ich korzenie lubią być intensywnie podlane, ale również bardzo szybko i mocno przeschnąć. Poza tym – liście łosich rogów są dość grube, więc też jakieś zapasy wody są w nich zmagazynowane.

Liście płonne i płodne u platycerium

Platycerium bifurcatum łosie rogi liść płonny liść płodny

Ciekawe jest to, że łosie rogi mają dwa rodzaje liści. Liście o charakterystycznym kształcie rogów, to liście płodne. To również na ich spodach roślina wytwarza zarodniki odpowiedzialne za rozmnażanie. Ten rodzaj liści może osiągnąć kilkadziesiąt centymetrów długości. Liście płodne płaskli są pokryte charakterystycznym srebrnym meszkiem – kutnerem. Niech Wam nie przychodzi do głowy, że to kurz i trzeba go zetrzeć! 🙂 Kutner na liściach odpowiada m.in. za ochronę rośliny przed nadmiernym parowaniem wody.

Drugi rodzaj liści to liście płonne. Mają nerkowaty, czy też przypominający tarczę, kształt i to za ich pomocą, w naturalnym środowisku, roślina podpiera się na drzewie. Ochraniają również korzenie oraz gromadzą wodę i materię organiczną. Pamiętajmy jednak, że w naszych domowych łosich rogach również ten rodzaj liści występuje.

Najczęstsze choroby i problemy w uprawie

  • brązowe plamy i miękkie liście u łosich rogów mogą oznaczać, że roślina jest przelana
  • suche, chrupiące i brązowe końcówki – być może w miejscu, w którym uprawiana jest roślina, panuje zbyt niska wilgotność powietrza
  • ze szkodników mogą się pojawić tarczniki, miseczniki i wełnowce
Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Łosie Rogi (platycerium) płaskla łosioroga - pielęgnacja
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami