Monstera Variegata – uprawa, przesadzanie i sadzonki szczytowe

YouTube player

Monstera variegata to jedna z najbardziej pożądanych roślin od kilku sezonów. Ze względu na piękne wybarwienie, imponujące rozmiary i łatwą pielęgnację niepodzielnie króluje w naszych salonach. Zobaczcie, jak Ania ją przesadza oraz przygotowuje sadzonki szczytowe. Z filmu dowiecie się również, jaką ziemię lubi monstera, jak poprowadzić ją na paliku i co to są korzenie powietrzne. Jest to kolejny odcinek z serii Bungle in the Jungle, w której Ania pokazuje Wam różne zabiegi pielęgnacyjne na roślinach.

Monstera Variegata – pielęgnacja

Monstera variegata od Jungle Boogie

Pielęgnacja monstery variegaty właściwie nie różni się niczym szczególnym od uprawy zwykłej monstery deliciosy, o której szczegółowo pisaliśmy w poście Monstera – jak dbać i podlewać czyli monstera FAQ. Jednak z uwagi na to, że jest to kolekcjonerska i rozchwytywana roślina – warto się przyłożyć do tej pielęgnacji nieco bardziej 🙂

Stanowisko

Odpowiednie dla tej rośliny będzie stanowisko jasne o rozproszonym świetle. Jest to bardzo ważne z uwagi na białe części na liściach – są pozbawione chlorofilu, więc proces fotosyntezy u tej odmiany jest utrudniony. Na niedostatek światła monstera variegata może reagować brązowymi, suchymi plamami na tych fragmentach liści. Dlatego zimą warto ustawić ją w najjaśniejszym miejscu, a jeśli to nie wystarczy – dodatkowo doświetlać specjalnymi lampami. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza, na poziomie 60-70%.

Ziemia dla Monstery Variegata

Kluczowa jest również odpowiednia mieszanka ziemi. Powinna być ona bardzo lekka i przepuszczalna – nie chcemy, żeby nasz kolekcjonerski okaz zachorował z powodu przelania. W naszym sklepie znajdziecie specjalne podłoże dedykowane właśnie monsterom. Jest ono bogate w perlit, wermikulit, chipsy kokosowe, korę sosnową – co w połączeniu z palikiem kokosowym imituje monsterom ich naturalne warunki. Zbite, gliniaste podłoże produkcyjne nie nadaje się do uprawy domowej – sprzyja gniciu korzeni, gdyż może nie wyschnąć całkowicie nawet przez 4 tygodnie. Monsterę podlewamy dopiero, gdy podłoże już przeschnie. Najlepiej sprawdzić to za pomocą higrometra lub włożyć palec do ziemi na głębokość korzeni.

Przesadzanie

Jeśli nasza monstera variegata jest już sporych rozmiarów, warto jej sprawić palik kokosowy. Robimy to podczas przesadzania monstery. Na dno doniczki wsypujemy trochę ziemi do monster, następnie umieszczamy palik i obsypujemy tak, aby był w miarę stabilny. Dopiero wtedy umieszczamy w podłożu roślinę. Na początku będzie wymagała przywiązania do palika, ale z czasem silne korzenie monstery variegata wrosną w naszą podporę.

Jeśli nasza roślina była wcześniej w dobrej, dedykowanej mieszance – nie ma potrzeby dokładnego oczyszczania korzeni. Warto to jednak zrobić, jeśli była to ziemia słabej jakości, mocno zbita i chłonąca wodę. Podczas przesadzania staramy się zasadzić roślinę na podobnej głębokości jak była wcześniej i pamiętam dokładnym zasypaniu korzeni ziemią. Oczywiście te powietrzne mogą pozostać na zewnątrz donicy. Po przesadzeniu podlewamy naszą monsterę variegata, ale mniejszą ilością wody niż zazwyczaj – świeże podłoże mocno absorbuje wodę.

Przesadzanie to również dobry czas żeby dokładnie przyjrzeć się naszej roślinie Wszystkie nadgniłe części korzeni możemy wtedy obciąć, jeśli przesadzamy roślinę np. z powodu przelania. Pamiętajmy też, że korzeni powietrznych nie powinno się obcinać, są one ważną częścią rośliny.

Sadzonki Monstery Variegata

Z dużej dorodnej monstery variegata możecie pobrać również sadzonki, aby ją zagęścić lub podzielić się z kimś rośliną. Sadzonki mogą być szczytowe i pędowe. Szczytowe to te ze stożkiem wzrostu – zazwyczaj są one bardziej witalne i mają większe szanse na ukorzenienie zakończone sukcesem. Wszystkie sadzonki powinny mieć tak zwane kolanko (czyli musi to być liść z fragmentem pędu), najlepiej z korzeniem powietrznym. Możemy je ukorzenić w wodzie z dodatkiem węgla aktywnego lub w wilgotnym mchu torfowym, czyli spagnum. Niektórzy robią również okłady z mchu na jeszcze niepociętej roślinie i pobierają sadzonki dopiero, gdy wytworzą już korzenie.

Jeśli chcielibyście stać się właścicielami takiej sadzonki – obserwujcie Jungle Boogie, zdarzają się u nas w ofercie.

Monstera Variegata sadzonka szczytowa

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami