OPLĄTWA – jak dbać? Podlewanie, nawożenie i aranżacje

YouTube player

Oplątwa, czyli Tillandsia, to naprawdę niezwykła roślina domowa! A do tego pielęgnacja oplątwy nie jest skomplikowanym procesem. Wiele gatunków możemy uprawiać bez ziemi i doniczki, a jedynie na ozdobnych podstawkach lub zawieszone na żyłkach. Jak to możliwe? Oplątwy są roślinami epifitycznymi, które rosną na gałęziach drzew, w dżunglach obu Ameryk.

W naturze czerpią składniki pokarmowe z wody i rozpuszczonych w nich naturalnych nawozów. Podobnie możemy je uprawiać w domu – serwując naszej roślinie co 1-2 tygodnie kąpiel w przefiltrowanej wodzie o temperaturze pokojowej i dodając do niej parę kropli nawozu. Pamiętajmy, aby po takim zabiegu osuszyć naszą oplątwę na ręczniku papierowym – w naturalnym środowisku nadmiar wody jej nie przeszkadza, ale w naszych domowych warunkach może się to skończyć zgnilizną. Nie możemy jednak całkowicie zrezygnować z kąpieli lub zraszania – wówczas przesuszymy naszą oplątwę i szanse na jej odratowanie będą raczej nikłe. Więcej o pielęgnacji oplątw w poniższym wpisie i naszym filmie.

Oplątwa w naturalnym środowisku

W naturze występuję około 650 gatunków oplątw, rosnących na leśnych, górzystych i pustynnych terenach obu Ameryk. Większość z nich to epifity (gr. epi – na, phyton – roślina), co oznacza, że rosną na innych roślinach, np. na gałęziach drzew, jednak nie są pasożytami. Oplątwa (tillandsia) swoimi drobnymi korzeniami wczepia się w spękaną korę drzew, a substancje pokarmowe pobiera z wilgotnego powietrza i wody. Woda utrzymuje się w rozecie liści, a okoliczne owady i zwierzęta zostawiają w niej swoje odchody, które służą za naturalny nawóz. Niektóre z oplątw rosną również na przesuwających się pustynnych glebach, a nawet na skałach. Z tego właśnie względu większość oplątw może być uprawiana bez doniczki i bez ziemi – składniki pokarmowe pobierze z wody i powietrza za pomocą liści.

Zróżnicowanie w wyglądzie oplątw często nam mówi o warunkach, w których rosną w naturze. Tillandsie o cieńszych liściach najczęściej rosną na terenach deszczowych, gdzie jest parno i bardzo wilgotno. Natomiast odmiany o grubszych liściach są przystosowane do znoszenia okresów suszy. Podobnie jest jeśli chodzi o wymagane nasłonecznienie – więcej słońca wymagają odmiany srebrzyste i o sztywnych liściach, niż te delikatniejsze, z bardziej miękkimi liśćmi.

Dostępne u nas oplątwy, czyli tillandsie, znajdziecie tutaj:

https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/tillandsia/

Rozmnażanie oplątw

W środowisku naturalnym oplątwy zwabiają owady swoimi pięknymi kwiatami, a po zapyleniu – wytwarzają naprawdę mnóstwo nasion. Nasiona są rozprzestrzeniane przez wiatr i zwierzęta, a ze względu na raczej niewielkie wymagania oplątw – z nasion powstaje wiele nowych roślin.

W domowych warunkach pozyskanie nasion oplątwy może nie być jednak najprostsze – pyłek do zapylenia musi pochodzić z innej rośliny tego samego gatunku. Ponadto niektóre odmiany kwitną bardzo rzadko. Jednak nic straconego – oplątwy z czasem wytwarzają odrosty. Przez jakiś czas muszą one rosnąć przy roślinie-matce. Gdy odrosty mają już co najmniej połowę wielkości dużej oplątwy – możemy je oddzielić od matki:)

Oplątwa – pielęgnacja, czyli podlewanie, nawożenie i dobór stanowiska

Oplątwa to roślina domowa, której pielęgnacja nieco się różni od uprawy innych, bardziej znanych roślin tropikalnych. Jednak nie oznacza to, że jest to coś skomplikowanego – wręcz przeciwnie! W uprawie oplątwy wystarczy odpowiednie stanowisko i okazjonalne kąpiele w misce z wodą i kilkoma kroplami nawozu. W większości przypadków nie potrzebujemy podłoża, ani doniczki.

Podlewanie (a raczej kąpanie) i zraszanie oplątw

Jak podlewać oplątwę? Kąpiel zdjęcie

Skoro nie uprawiamy oplątw w doniczce z ziemią – jak je podlewać? To całkiem proste – wystarczy miska z wodą o temperaturze pokojowej i papierowy ręcznik. Woda powinna być przefiltrowana lub przegotowana. Raz na tydzień – dwa wystarczy zanurzyć taką oplątwę na kilka chwil w wodzie, a następnie dokładnie osuszyć na papierowym ręczniku. Osuszanie oplątwy jest bardzo ważne w jej pielęgnacji. W naturze woda wręcz stoi w rozetach liści oplątwy, jednak nie od dziś wiemy, że to co się sprawdza w naturze – niekoniecznie dobrze kończy się w naszych domach. W naszych domowych warunkach, gdzie nie ma wilgotności na poziomie 90%, ani temperatur około 30 stopni Celsjusza, nadmiar wody może bardzo szybko spowodować, że nasza oplątwa zgnije.

Nie oznacza to jednak, że możemy naszej oplątwy nie podlewać – przesuszenie również może skończyć się śmiercią. W przypadku srebrzystych tillandsi bardzo łatwo rozpoznamy, czy ich nie ususzyliśmy. Zamoczone zmieniają swoją barwę ze srebrzystej na zieloną.

Oplątwa a zraszanie – czy można zraszać oplątwy?

Tak, oplątwa (tillandsia) może być również po prostu regularnie zraszana – wówczas kąpiele wodne można ograniczyć do minimum. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie oplątwy w wilgotnej, ale widnej łazience. Jeśli macie bardzo sucho w mieszkaniu (na poziomie 30% wilgotności), pielęgnacja oplątwy może być trochę trudniejsza i częste zraszanie może okazać się niezbędne.

Nawożenie

Musimy również pamiętać o regularnym dostarczaniu oplątwom składników mineralnych. Jeśli stosujemy kąpiele – raz na dwa lub trzy tygodnie warto dodać do wody kilka kropel nawozu do storczyków. W Jungle Boogie mamy również specjalny, dolistny nawóz dedykowany oplątwom. Wystarczy raz na jakiś czas spryskać nim naszą roślinę. Dolistne nawozy w spreju sprawiają, że pielęgnacja oplątwy jest jeszcze łatwiejsza.

Stanowisko

Właściwie ostatnim, ale równie ważnym, aspektem pielęgnacji oplątwy jest odpowiednie stanowisko. Musimy pamiętać, że mimo niespotykanego wyglądu – jest to żywa roślina i wymaga odpowiedniej ilości światła. Najlepiej odnajdzie się w miejscu, gdzie jest sporo rozproszonego światła. Unikajmy jednak silnego, południowego słońca, które może poparzyć tę roślinę i powodować jej nadmierne wysychanie.

Na szczęście ze względu na małe gabaryty oplątw i ogrom możliwości aranżacyjnych – możemy oplątwę położyć lub powiesić w dosłownie dowolnym miejscu! Na żyłce w oknie, na ozdobnych talerzykach czy w naturalistycznych kompozycjach, w miejscu kawałek oddalonym od okna. Możemy również wcisnąć ją pomiędzy inne rośliny, czy przymocować do palików filodendronów i monster:)

Oplątwa pielęgnacja i aranżacje zdjęcie oplątwa meduza
Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
OPLĄTWA - jak dbać? Podlewanie, nawożenie i aranżacje
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami