Pachira wodna (Pachira aquatica) – efektowna roślina dla początkujących. Jak dbać o Pachirę?

YouTube player

Pachira wodna, inaczej Pachira aquatica, Money Plant czy drzewo butelkowe, to dorastające w naturze do 20 m drzewo występujące na terenach okresowo zalewowych Ameryki Środkowej. Wytwarza piękne wielkie kwiaty oraz smaczne nasiona jadalne zarówno na surowo, jak i smażone lub pieczone. W warunkach domowych nie kwitnie i nie owocuje i osiąga 1,5-2m wysokości. Jest rośliną dobrze radzącą sobie w naszych mieszkaniach i prostą w uprawie, poleca się ją nawet osobom początkującym. Jak ją pielęgnować i z czego mogą wynikać problemy w jej uprawie? O tym dowiecie się z filmu i poniższego wpisu. Poznaj wymagania pachiry!

Uprawa i stanowisko – gdzie postawić pachirę?

Pachira wodna (pachira aquatica) to prosta w uprawie roślina doniczkowa

Pachira aquatica – drzewko szczęścia i pieniędzy, lubi stanowiska o dużej ilości rozproszonego światła, natomiast marnieje zarówno w miejscu zbyt ciemnym, jak i narażona na palące promienie słoneczne. Dobrze odnajdzie się w miejscu kawełek oddalonym od okna o wystawie wschodniej lub zachodniej. Pachira szybko rośnie, warto więc zawczasu przygotować jej miejsce na podłodze lub ozdobnym stojaku. Zapewniamy, że szybko przestanie się mieścić na parapecie! W takim przypadku można ją regularnie przycinać do pożądanej wielkości. To swoją drogą też pobudzi ją do rozkrzewiania się i nabierania gęstego pokroju.

Jak podlewać pachirę?

Przy podlewaniu pachiry pamiętajmy o równomiernym zwilżeniu całego podłoża. Przed każdą kolejną dawką wody pozwólmy glebie dobrze przeschnąć na całej głębokości – niech naturalne upodobanie pachiry do terenów zalewów nas nie zmyli. W naszych domach panują zgoła inne warunki niż w tropikalnej dżungli. W naszych domach rośliny wolą mocniej przeschnąć, niż w naturze, a nadmierne podlewanie może skutkować gniciem korzeni, a następnie śmiercią rośliny.

Ania swoją pachirę podlewa co około 5 dni latem i co około 8 dni zimą. Jednak pamiętajmy, że to co sprawdza się innym – w naszych warunkach może nie mieć zastosowania. Wszystko zależy od warunków, które panują w naszym domu, a także podłoża i wielkości rośliny. Dlatego sami musimy wyczuć, jaka częstotliwość będzie odpowiednia dla naszej rośliny. Osobiście zalecamy przed każdym podlewaniem, a przynajmniej przez pierwsze kilka miesięcy, sprawdzać podłoże za pomocą palca lub higrometru – zanim zaserwujemy roślinie kolejną dawkę wody.

Podłoże dla pachiry. W jaką ziemię posadzić?

To, co pomaga uniknąć przelania i gnicia korzeni to nie tylko odpowiednie podlewanie, ale również sypka, rozluźniona ziemia. Do pachiry możemy wybrać podłoże uniwersalne i dodatkowo domieszać do niego trochę piasku lub perlitu, aby było jeszcze bardziej przepuszczalne.

Nawożenie

Nawozimy od marca do października nawozem do roślin zielonych. Możemy stosować naprzemiennie biohumus z nawozem mineralnym. Zimą ograniczamy nawożenie do zera. Mimo, że pachira nie przechodzi w taki typowy stan spoczynku, to na zimę znacznie spowalnia swój wzrost w naszych warunkach. Nie potrzebuje wówczas już tak dużo wody i składników odżywczych, co podczas słonecznej wiosny i lata.

Pachira aquatica a wilgotność powietrza

Jakiej wilgotności powietrza wymaga pachira? To roślina tropikalna i dla zdrowego wzrostu warto jej zapewnić 45%-60% – w bardzo suchych mieszkaniach może się okazać przydatny nawilżacz powietrza. Pachira wodna nie wymaga jednak warunków szklarniowych i bardzo dobrze odnajduje się w naszych domach. Zimą pamiętajmy jednak, aby nie stawiać jej przy włączonych grzejnikach. Polecamy zaopatrzyć się w higrometr z termometrem, który pomoże monitorować temperaturę i wilgotność powietrza. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jaką mamy wilgotność w mieszkaniu, a to ważny aspekt uprawy roślin!

Pachira wodna to idealna roślina również do widnej łazienki (oczywiście z oknem!). Połączenie rozproszonego światła i ciepłych, parnych warunków to idealne środowisko dla tego drzewa.

Problemy w uprawie pachiry

Dlaczego liście pachiry odpadają? Co oznaczają żółte lub brązowe plamy? Jakie szkodniki możemy spotkać na pachirze wodnej? Poniżej wspominamy kilka najczęstszych problemów, które możemy spotkać podczas uprawy tej rośliny!

  • Szarawe lub brązowe, suche plamy i przypalenia na liściach mogą być spowodowane za dużą ilością bezpośredniego światła. Najczęściej pojawiają się na liściach, które dotykają rozgrzanej szyby. W takim przypadku wystarczy usunąć uszkodzone liście i odsunąć pachirę od okna.
  • Na częste zmiany miejsca i przeciągi pachira może reagować zrzucaniem liści.
  • Szkodniki, które najczęściej atakują pachirę to wełnowce (białe kłębki) lub tarczniki (wypukłości w brązowawym kolorze). Szukaj ich na pędach, a także we wszelkich zakamarkach. Aby się ich pozbyć usuń każdego osobnika za pomocą wacika nasączonego w alkoholu. Następnie umyj dokładnie roślinę i po wyschnięciu zrób jej oprysk dedykowanym preparatem.
  • Żółte plamy na liściach pachiry mogą być oznaką, że podlewamy roślinę zbyt często, natomiast suche, brązowe plamy – mogą być oznaką poparzenia słonecznego lub reakcją na bardzo suche powietrze, zwłaszcza jeśli pojawiają się głównie na końcówkach liści.
Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Pachira wodna (Pachira aquatica) - efektowna roślina dla początkujących. Jak dbać o Pachirę?
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami