Rośliny do łazienki – nasze wybory

Ze względu na dużą wilgotność i częstą obecność pary wodnej, łazienka stanowi doskonałe środowisko do uprawy bardzo wielu roślin tropikalnych. Oczywiście pod warunkiem, że jest w niej okno. W łazience bez okna nie będziemy w stanie utrzymać na dłużej żadnej żywej rośliny, chyba że zapewnimy jej sztuczne oświetlenie – np. lampkę z żarówką o parametrach ok. 6500 K i 1000 lumenów. Pamiętajcie jednak, że nie każda roślina potrzebuje południowej, bardzo słonecznej wystawy – niektóre rośliny, np. epipremnum aurerum, zadowolą się naprawdę minimalną ilością światła słonecznego.

Jakie kwiaty do łazienki

monstera to odpowiednia roślina do łazienki

Jeśli mamy zapewnione oświetlenie, doskonale sprawdzą się w łazience:

  • rośliny porastające w naturze dolne partie lasów tropikalnych, takie jak calathee, syngonia, maranty, paprocie czy aglaonemy. Do ich uprawy zdecydowanie nie potrzebujemy południowego okna 🙂
  • monstery i filodendrony
  • pnącza takie jak epipremna i scindapsusy
  • dżunglowe kaktusy i epifity, takie jak patyczaki, epiphylla czy hoye – kwitnące hoje pozwolą nam dodatkowo wprowadzić trochę kwiatów do łazienki
  • chłonące wilgoć z powietrza oplątwy
  • uwielbiające wilgoć asparagusy
  • ciepło- i wilgociolubne cissusy i cała reszta roślin, które preferują stanowiska bardziej zacienione i kochają dużą wilgotność powietrza. W łazience zazwyczaj jest ciepło i parno. Co stanowi dość dobre odtworzenie warunków lasów tropikalnych i tworzy taką naszą domową szklarnię.

Co do bardzo jasnej łazienki?

Jeśli łazienka jest bardzo jasna, z południową lub południowo-zachodnią ekspozycją, listę roślin do łazienki możemy poszerzyć o palmy, fikusy, strelicje czy bananowce. Będą one zachwycone na stanowisku jednocześnie jasnym i wilgotnym.

W łazience nie sprawdzą się za to kaktusy i sukulenty pustynne, które są roślinami wolącymi klimat suchy, piaszczysty i stanowisko bardzo jasne. W tak wysokiej wilgotności mogą zacząć gnić. Jednak godną alternatywą są kaktusy dżunglowe, które w naturalnym środowisku rosną w tropikalnych lasach deszczowych.

Jeśli tylko macie w łazience okno lub możliwość podłączenia lampy doświetlającej, nie wahajcie się wprowadzić roślin do łazienki. Bardzo wiele z nich będzie zachwyconych panującym tam mikroklimatem. A nie ma nic przyjemniejszego, niż wieczorna kąpiel w towarzystwie bujnie rozrośniętych liści.

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami