Rośliny domowe na balkonie

YouTube player

Tradycyjnie każdego lata na naszych balkonach królują typowe rośliny sezonowe – pelargonie, surfinie, begonie czy niecierpki. A czy wiedzieliście, że również wasze rośliny tropikalne uprawiane w domu ucieszą się z wakacji na balkonie? Taki pobyt na zewnątrz będzie dla nich bardzo korzystny, gdyż nałykają się słońca i świeżego powietrza i z całą pewnością mocno się podczas takich wczasów rozrosną. Ważne jednak, żeby Wasz balkon był raczej osłonięty przed mocnym wiatrem. Tak samo jak w naszych domach rośliny tropikalne nie przepadają za przeciągami, tak samo chłodny wiatr na zewnętrz może im zaszkodzić. Ważne jest również odpowiednie dobranie gatunków do wystawy. Nie każda z proponowanych przez nas roślin odnajdzie się na bardzo jasnym, południowym balkonie, dlatego przygotowaliśmy propozycje dopasowane do ilości światła, którą dysponuje Wasz balkon.

Jakie kwiaty na balkon?

Rośliny tropikalne, które uprawiamy w domach pochodzą przecież z tropikalnych dżungli, gdzie żyją w wysokich temperaturach. Bywają również narażone na wiatr, deszcz i bezpośrednie promienie słoneczne. Jednak nie oszukujmy się – naszym polskim warunkom daleko do tych, które oferują tropikalne dżungle:)! Mimo to, przy odpowiednim przygotowaniu, niektóre nasze domowe rośliny możemy wystawić na wiosenno-letni okres na balkon.

Rośliny domowe na słoneczny, południowy balkon

Bananowiec - roślina domowa na balkon zdjęcie
Bananowiec uwielbia duże ilości słońca!

Rośliny, które odnajdą się na bardzo słonecznym balkonie o południowej wystawie to:

  • Bananowce
  • Strelicje
  • Zamiokulkasy
  • Sansewierie
  • Inne kaktusy i sukulenty pochodzące z terenów pustynnych (jeśli postawimy je w miejscu osłoniętym przed opadami deszczu)
  • Rośliny śródziemnomorskie, takie jak cytrusy, awokado, geranium

Pamiętajmy, że rośliny narażone na tak wysokie temperatury i duże nasłonecznienie (szczególnie w środku lata) będą wymagać zdecydowanie częstszego podlewania, niż w domu. Mowa tu o nawet codziennym podlewaniu, a w wyjątkowo upalne dni – rano i wieczorem.

Rośliny na wschodni lub zachodni balkon

Jeśli Wasz balkon jest nieco mniej słoneczny i słońce nie jest tam aż tak ostre – mamy dla Was kolejne propozycje. Jednak w tym przypadku również możecie próbować z propozycjami podanymi przy omawianiu balkonu południowego. Rośliny domowe, które możecie próbować uprawiać wiosną i latem na wschodnim lub zachodnim balkonie to:

Rośliny domowe na półcienistym lub cienistym balkonie

Mowa tutaj o zacienionym balkonie północnym lub o balkonie, który jest obudowany lub z innych powodów ma ograniczony dostęp do światła słonecznego. Na takim balkonie również możecie przez ciepłe miesiące uprawiać niektóre rośliny domowe i zauważyć u nich wyraźne przyrosty. Są to:

Kiedy można wystawić rośliny na balkon?

Większość roślin tropikalnych nie znosi temperatur poniżej 16 stopni Celsjusza i reaguje na nie zrzucaniem liści lub wręcz zupełnym zwiędnięciem. Wystawiamy je więc na początku czerwca po upewnieniu się, że noce są już dostatecznie ciepłe. W przypadku bardzo ciepłego roku możemy je wystawić już w maju lub wystawiać tylko na dzień, a na noc chować do domu. Po prostu trzeba patrzeć na termometr i obserwować pogodę.
Takie wakacje to spora zmiana warunków dla rośliny, trzeba ją więc do nich przygotować wystawiając ją najpierw na parę godzin i stopniowo wydłużając czas spędzany przez nią na balkonie.
Oczywiście dalej obowiązuje nas przestrzeganie warunków odpowiednich dla danej roślinki – nie wystawiamy na południowy, nieosłonięty taras calathei czy filodendronów.

Podczas wakacji

W czasie pobytu roślin domowych na balkonie regularnie sprawdzamy czy nie przywędrowały do nich mszyce lub inne insekty występujące na dworze liczniej, niż w mieszkaniach. Możecie spotkać również gąsienice i żuki pozostawiające w liściach duże wyjedzone dziury. Pamiętajcie również, że rośliny na zewnątrz, zwłaszcza w upalne dni, będą przesychać duuuużo szybciej i może być konieczne podlewanie ich nawet codziennie. Warto wziąć to pod uwagę zwłaszcza przy wakacyjnych wypadach za miasto.

Rośliny na balkonie. Co po sezonie?

Praktycznie żadne rośliny tropikalne nie są niestety w stanie przezimować na balkonie w naszej szerokości geograficznej. Musimy je po wakacjach wnieść z powrotem do domu. Robimy to w okolicy połowy września, ale oczywiście sezon sezonowi nierówny i kierujemy się głównie temperaturą i prognozą pogody. Przed wprowadzeniem roślin z powrotem na salony należy bardzo dokładnie je obejrzeć i sprawdzić, czy nie wnosimy wraz z nimi szkodników, które mogły by nam się namnożyć w domu i zainfekować naszą kolekcję.

Nie zapomnijcie zrobić roślince fotki przed wakacjami i po, byście mogli porównać, jak pięknie wyrosła i się opaliła!

Rośliny zewnętrzne na balkon i do ogrodu

Od niedawna w naszym sklepie internetowym pojawiły się również propozycje typowo balkonowe i ogrodowe, które zniosą zimy w naszej szerokości geograficznej. Skoro tu jesteście – z pewnością uwielbiacie rośliny doniczkowe. Jednak zachęcamy Was o rozszerzenie swojej miłości o miłość do roślin i pnączy zewnętrznych! W okresie wiosenno-letnim znajdziecie w Jungle Boogie powojniki, bluszcze, winobluszcze, hortensje i wiele innych propozycji na balkon. Koniecznie zajrzyjcie do naszej zakładki Balkon i Ogród.

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami