Sansevieria – odmiany i uprawa wężownicy (podlewanie, rozmnażanie, przesadzanie)

YouTube player

Sansewieria (Sansevieria), znana jako wężownica, języki teściowej, to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Pochodzi z Afryki i jest doskonale przystosowana do życia w ubogich w wodę warunkach, dlatego nie musimy się martwić regularnym podlewaniem – kapka wody raz w miesiącu będzie idealna. Jest bardzo tolerancyjna jeśli chodzi o światło- będzie rosła zarówno w super jasnym miejscu, jak i w najciemniejszym kącie. Ma zdolność oczyszczania powietrza z niekorzystnych substancji. Istnieją setki i tysiące odmian i kultywarów sansewierii, gdyż łatwo dają się ze sobą krzyżować – część z nich możecie obejrzeć na filmie. Obejrzyjcie koniecznie naszą kolekcję tych pięknych roślin: https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/sansevieria/

Sansewieria – sukulent z Afryki

Sansevieria to już historyczny rodzaj, gdyż obecnie został włączony do rodzaju Dracaena na podstawie badań filogenetycznych. Jednak są to tak specyficzne pod względem wyglądu rośliny, że nazwa “Sansevieria” wciąż jest powszechnie stosowana. Sansewierie możemy znać również pod nazwami: wężownica (ang. Snake Plant), języki teściowej czy żelazna roślina. To rośliny pochodzące z Afryki – głównie Madagaskaru. Występują również w południowej Azji. Wśród sansewierii możemy wyróżnić gatunki o liściach twardych i o liściach miękkich. Te pierwsze pochodzą z terenów suchych, a drugie – z subtropikalnych i tropikalnych regionów, dlatego też mają większe zapotrzebowanie na wodę.

Wężownica – roślina do sypialni, oczyszczająca powietrze

Sansevieria (sansewieria, wężownica) trifasciata Laurentii Gwinejska
Sansevieria trifasciata Laurentii (Sansewieria gwinejska)

W 1989 roku NASA przeprowadziło badania nad oczyszczającymi powietrze właściwościami roślin domowych. Wśród obiektów badań znalazła się również Sansevieria trifasciata, która wykazała zdolności do usuwania zanieczyszczeń z powietrza, takich jak formaldehyd, ksylen i toulen. W nocy pochłaniają dwutlenek węgla, a nocą produkują duże ilości tlenu, z tego względu są idealne do sypialni – zarówno jasnej, jak i nieco ciemniejszej.

Czy sansewieria jest toksyczna dla kota i psa?

Mimo tego, że sansewieria jest ceniona za swoje oczyszczające właściwości i niekłopotliwą naturę – pamiętajmy, że jest to roślina doniczkowa toksyczna po spożyciu! Wszystkie części rośliny zawierają saponiny, które są toksyczne i gorzkie w smaku. Sansevieria po spożyciu może powodować biegunkę lub wymioty, a także reakcje alergiczne. Z tego względu trzymajmy wężownicę poza zasięgiem czworonogów – również małych dzieci.

Sansewieria – uprawa i pielęgnacja

Sansevieria jest znana i chętnie uprawiana ze względu na swoją wysoką tolerancję na różne warunki. Niestraszne jej różne gleby (jeśli skąpo podlewamy), ani nadmiar lub niedobór światła. Odnajdzie się zarówno w głębi mieszkania, jak i na słonecznym parapecie. Jednak mimo to, warto tej “żelaznej roślinie” zapewnić jak najlepsze warunki, aby zminimalizować ryzyko przelania i dać jej warunki do szybkiego, zdrowego wzrostu!

Przesadzanie, podłoże i podlewanie – w jaką ziemię przesadzić sansewierię?

Na początku wspomnieliśmy, że sansevieria (sansewieria) jest odporna na różne gleby. Jednak często te rośliny przychodzą do nas w podłożu kokosowym, które bardzo nierównomiernie przesycha – nie wierzchu szybko powstaje sucha skorupa, a w środku ziemia może być jeszcze bardzo mokra. Z takim podłożem ciężko o odpowiednią pielęgnację i wyważone podlewanie, dlatego zachęcamy, aby wszelkie kaktusy i sukulenty, w tym sansewierie, przesadzać jak najszybciej po zakupie! Dla sansewierii polecamy nasze podłoże do kaktusów i sukulentów, które zawiera ziemię próchniczą rozluźnioną o piasek, perlit, żwirek. Sprawia to, że ziemia sansewierii szybko przesycha i łatwiej jest uniknąć przelania.

Jeśli chodzi o samo podlewanie – przed każdą kolejną dawką wody, dajmy podłożu całkowicie przeschnąć, na całej głębokości. Na początku swojej drogi możemy posiłkować się higrometrem glebowym (przeczytaj nasz wpis o podlewaniu roślin domowych z higrometrem glebowym). Pamiętajmy o każdorazowym wylaniu nadmiaru wody po podlewaniu z osłonki lub podstawki – sukulenty nie lubią stać w wodzie! Zabronione jest również sadzenie sanewierii bezpośrednio w osłonce, bez dziurek na dnie. Ważna jest również ilość wody, którą stosujemy do podlewania – dla roślin w doniczkach o średnicy 12-15cm powinna to być ilość raczej bliższa połowie, niż całej, szklani wody:)

Nawożenie

Sansevieria (Sansewieria) nie jest żarłoczną rośliną, dlatego nie wymaga częstego nawożenia. Wiosną i latem wystarczą okazjonalne dawki nawozu do sukulentów i kaktusów – co 2-3 podlewanie. Zimą zaprzestajemy odżywiania i pamiętamy o ograniczeniu podlewania!

Stanowisko – gdzie postawić wężownicę?

Sansewieria, jako mieszkanka słonecznych regionów, wykaże się najszybszym wzrostem oczywiście na słonecznych stanowiskach. Z powodzeniem możemy ją jednak uprawiać również w miejscach półcienistych, a nawet cienistych (jednak z dostępem do światła słonecznego!). Wówczas jej wzrost może być sporo wolniejszy, ale będzie żyła! Sansewierie aka wężownice to świetne rośliny doniczkowe, jeśli szukamy czegoś do ciemniejszego zakątka mieszkania. Wiemy, że są takie miejsca, gdzie bardzo brakuje nam zieleni, a jest zbyt ciemno dla ukochanych filodendronów i alokazji. Tam dobrze odnajdą się właśnie sansewierie!

Sansevieria – rozmnażanie i ukorzenianie

Wbrew pozorom sansewierię bardzo łatwo się rozmnaża. To roślina, która w dobrych warunkach bardzo chętnie się zagęszcza i wypuszcza boczne odrosty. Kiedy podrosną i wypuszczą swoje własne korzenie – możemy je oddzielić od rośliny – matki i posadzić w osobnych doniczkach z ziemią do kaktusów i sukulentów. Innym sposobem rozmnażania sansewierii jest rozmnażanie sansewierii z sadzonek liściowych. Ucięty liść tniemy u podstawy, najlepiej w zygzak, i wsadzamy do szklanki z wodą i węglem aktywowanym – tak, aby w wodzie były zanurzone około 2-3 cm liścia. Po czasie liść się ukorzeni, a także wytworzy młode roślinki.

Sansevieria - rozmnażanie i ukorzenianie. Jak rozmnożyć sansewierię? Infografika

Odmiany sansewierii

Sansevieria kojarzy się również z bogactwem odmian i kultywarów. Możemy wybierać z około 70 różnych gatunków albo stworzyć swój własny sansewieriowy las. Nic dziwnego, że tyle osób kolekcjonuje różne odmiany wężownicy!

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Sansevieria - odmiany i uprawa wężownicy (podlewanie, rozmnażanie, przesadzanie)
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami