Scindapsus Moonlight (Treubii)- pielęgnacja i jak mieć gęstą roślinę

YouTube player

Scindapsus Moonlight (Treubii) to roślina doniczkowa o zwisającym pokroju, która skradła serca wielu roślinomaniaków – w tym Ani! W dzisiejszym odcinku oprócz informacji o pielęgnacji tego pnącza, będzie małe roślinne zero waste. Czasami dostajemy od producentów sadzonki z wieloma uszkodzeniami, przez które rośliny nie nadają się do sprzedaży. Tak też było w przypadku tego scindapsusa. Zobaczycie jak z 9 roślin w średnim stanie, powstaje jedna wielka sadzonka. Jak oczyścić korzenie? Czy można przesadzać rośliny zimą? Czy i jak usuwać plastikowe koszyczki z korzeni? Co zrobić z pleśnią w doniczce? Oglądajcie do końca, aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania!

Podłoże i podlewanie Scindapsus Moonlight

Scindapsus Moonlight Treubii srebrna roślina doniczkowa

Podłoże dla Scindapsusa Moonlight (Treubii) powinno być dobrze przepuszczalne i nie może długo trzymać wody. Ziemia Scindapsusa musi koniecznie dobrze wyschnąć, niemal całkowicie, przed kolejnym podlaniem. Dawki wody również powinny być dość oszczędne – to roślina doniczkowa o dość grubych liściach i w tym wypadku lepiej podlać ciut za mało, niż za dużo. Nadmiar wody może sprzyjać gniciu korzeniu, a także samych liści, jeśli stykają się z wilgotnym podłożem. Po podlaniu pamiętajmy o wylaniu nadmiaru wody z podstawki lub osłonki.

Ziemię wzbogaćmy o chipsy kokosowe, perlit, keramzyt. Nada się również nasze podłoże dla monster.

Scindapsus Moonlight gdzie postawić? Stanowisko

Stanowisko dla tej rośliny doniczkowej powinno być dość jasne. Scindapsus Treubii Moonlight idealnie odnajdzie się w okolicach okna wschodniego lub nawet w pomieszczaniu z oknem południowym lub zachodnim. Jednak pamiętajmy wtedy, żeby scindapsus był oddalany przynajmniej parę metrów od okna, żeby mocne słońce nie poparzyło jego liści. Jeśli zależy nam na jak największych liściach – możemy prowadzić tę roślinę po podporze. Może to być palik kokosowy lub np. palik wykonany ze mchu sphagnum. Jednak naszym zdaniem scindapsus Moonlight wygląda najpiękniej wtedy, gdy jego pędy swobodnie zwieszają się. Możemy wtedy umieścić naszą srebrną piękność na wysokiej półce lub w wiszącym kwietniku, plecionej makramie.

Biały nalot, pleśń w doniczce

Co zrobić, gdy znajdziemy w doniczce biały nalot czyli pleśń? O tym również odpowiada Ania podczas przesadzania scindapsusów. Warto dbać przede wszystkim o odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i stosować lekką, przepuszczalną ziemię. Umiar w podlewaniu również pozwala zapobiec powstawaniu pleśni w doniczce. Możemy również co jakiś czas zruszyć ziemię w doniczce widelcem, aby ją napowietrzyć. Kiedy biały nalot jest już obecny w ziemi, koniecznie ściągnijmy przynajmniej wierzchnią warstwę. Chociaż najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wymienienie całego podłoża.

Czy można przesadzać rośliny zimą?

Czy można przesadzać rośliny zimą? Tak! Wiosna to oczywiście najlepszy okres do przesadzania roślin w nową ziemię. Dajemy im wtedy znak, że mogą zacząć intensywnie rosnąć, bo panują odpowiednie do tego warunki. Jednak nie oznacza to, że nie możemy przesadzić rośliny o innej porze roku. Jeśli nasza roślina doniczkowa jest świeżym zakupem i dotarła do nas w podłożu produkcyjnym – osobiście polecamy przesadzić roślinę do dedykowanej mieszanki krótko po zakupie, niezależnie od pory roku. Również w przypadku przelania, inwazji szkodników, czy choroby rośliny z powodu przebywania w nieodpowiednim podłożu – nie czekajmy do wiosny! W takim wypadku przesadźmy roślinę jak najszybciej.

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami