Starzec Rowleya i inne odmiany Senecio – jak dbać o roślinę sznur pereł

YouTube player

Starzec rowleya (Senecio rowleyanus), Sznur Pereł (a przez nas nazywany pieszczotliwie groszkiem) to bardzo fotogeniczna, wręcz instagramowa, roślina doniczkowa! Oczywiście perłami lub groszkiem są tutaj liście tego sukulenta – idealnie okrągłe, osadzone na długich pędach. W środowisku naturalnym, czyli suchych terenach Afryki Południowej, pozwalają mu zaadaptować się do panujących warunków poprzez gromadzenie wody.  W dzisiejszym filmie i wpisie opowiemy trochę o pielęgnacji – podlewaniu, przesadzaniu i najczęstszych problemach w uprawie.

Czasami nam zgłaszacie, że kuleczki na Waszym senecio się marszczą, gniją lub usychają. Gwarantujemy jednak, że po lekturze naszego przewodnika po uprawie starca zwisającego, pielęgnacja tej rośliny stanie się dużo łatwiejsza!

Starzec rowleya (senecio rowleyanus) - sznur pereł
Senecio rowleyanus

Stanowisko dla senecio rowleyanus

Stanowisko musi być naprawdę jasne – sznur pereł nie poradzi sobie w cieniu. Ale w zbyt słonecznym miejscu, np. na południowym parapecie, kulki mogą wysychać z nadmiaru słońca.

Starzec prezentowany na filmie rośnie przy oknie zachodnim i jak widać – jest mu tam bardzo dobrze.

Starzec rowleya – w jaką ziemię przesadzić?

Sznur pereł po zakupie wymaga jak najszybszego przesadzenia – ziemia produkcyjna nie nadaje się do uprawy tej rośliny w warunkach domowych. Najodpowiedniejszą ziemią dla senecio będzie podłoże do kaktusów i sukulentów. Woda powinna jedynie zwilżać i podłoże i „przelatywać” przez nie – zapewni to spory dodatek perlitu, żwirku, wermikulitu i piasku. W ziemi produkcyjnej, która mocno chłonie wodę, kuleczki mogą nawet po kilku dniach zacząć gnić. Warto również dość dobrze oczyścić korzenie ze starej ziemi, ale oczywiście uważajmy, żeby nie uszkodzić systemu korzeniowego.

Podlewanie senecio rowleyanus – jak często podlewać?

Ze względu na liście, w których gromadzona jest woda, Starzec rowleya nie wymaga częstego podlewania. Pamiętajcie też, że latem trzeba podlewać trochę częściej, ale zimą ograniczamy do minimum – raz na 2-3 tygodnie. Senecio nie wymaga również mocnego nawożenia – wystarczy odrobina nawozu raz w miesiącu. Może to być nawóz do kaktusów i sukulentów.

Dobrze też uprawiać senecio rowleyanus w glinianej doniczce, która sprawi, że ziemia będzie szybciej przesychać i nawet jak podlejecie odrobinę za dużo – doniczka z terakoty powinna wchłonąć nadmiar wody.

Przy podlewaniu starca rowleya ważne jest również, żeby podlewać małym strumieniem i całą powierzchnię podłoża, a nie tylko w jednym miejscu. Przydatna może się tu okazać konewka z cienką szyjką, która umożliwia precyzyjne podlewanie. Przy jedynie miejscowym strumieniu możecie niektóre pędy przelać, a niektóre przesuszyć. Zawsze lepiej też delikatnie przesuszyć tę roślinę, nawet do zmarszczenie się kulek – one po podlaniu odzyskają turgor. A jeśli przelejecie i pędy zaczną gnić – wtedy prawdopodobnie jedyną opcją ratunku będzie odcięcie zdrowych fragmentów i ukorzenienie ich na nowo.

Starzec rowleya – sposoby na rozmnażanie

A skoro o ukorzenianiu mowa – rozmnażanie sznura pereł jest dość proste!

  • Rozmnożyć tę roślinę możecie poprzez włożenie pędów do wody – wtedy jedną kuleczkę, z tego końca, który był bliżej ziemi, odrywacie i wstawiacie taki pęd do wody z węglem aktywnym.
  • Starca z powodzeniem możecie również ukorzenić bezpośrednio w ziemi. Wystarczy wtedy położyć pędy na wierzchu podłoża, delikatnie docisnąć i regularnie zraszać, aby podłoże było stale wilgotne.

Różne odmiany senecio

Senecio to nie tylko idealnie okrągłe kulki. Mamy do wyboru szereg odmian, o różnych kształtach liści. Wszystkie pielęgnujemy jednak podobnie.

  • Senecio Herreianus – bardzo podobna odmiana starca do klasycznego senecio rowleyanus. Liście są jednak bardziej wydłużone, w łezkowatym kształcie.
  • Senecio Herreianus Purple Flush – tu liście są już wyraźnie wydłużone – jak fasolka. Pędy tej odmiany starca są fioletowe, z puchatymi korzeniami powietrznymi. Liście również mogą się opalić na fioletowy kolor!
  • Senecio Peregrinus Jumping Dolphin – odmiana o liściach, jak nazwa wskazuje, w kształcie skaczących delfinów.
  • Senecio Mikanioides – ten starzec przypomina skalnicę rozłogową, ale zapewniamy, że te liście są sukulentne!

Wszystkie aktualnie dostępne w Jungle Boogie odmiany senecio znajdziecie tutaj:

https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/senecio/

Senecio herreianus sznur pereł
Senecio herreianus
Senecio peregrinus Jumping Dolphins starzec rowleya
Senecio peregrinus Jumping Dolphin
Senecio herreianus Purple flush
Senecio herreianus Purple Flush
Senecio mikanioides starzec rowleya
Senecio mikanioides

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Starzec Rowleya i inne odmiany Senecio - jak dbać o roślinę sznur pereł
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami