Ujarzmiam bestię czyli pielęgnacja gigantycznego, 8-letniego Asparagusa Falcatusa

YouTube player

W dzisiejszym odcinku Ania prezentuje jedną ze swoich ulubionych roślin z kolekcji domowej – 8 letniego Asparagusa Falcatusa. W ruch musiały pójść nożyczki, bo rozrasta się bardzo szybko i zaczął nieco ograniczać komfort domowników:) Ania opowie Wam trochę o tym niewymagającym gatunku, który jest idealny dla osób z “ciężką ręką” do podlewania i łatwy w obsłudze, a przy tym jednocześnie bardzo efektowny. Mniejsze sadzonki tego gagatka znajdziecie tu: https://www.jungleboogie.pl/search-results/?q=asparagus+falcatus

Asparagus falcatus, nazywany szparagiem, to prawdziwa bestia wśród roślin domowych. Jest bardzo ekspansywną odmianą, która rośnie w niezwykle szybkim tempie, a na podcięcie reaguje wypuszczaniem jeszcze większej ilości pędów. Roślina ta będzie idealna dla osób chcących błyskawicznie zazielenić swój dom, a przy okazji nadać mu wyjątkowego, tropikalnego klimatu.

Stanowisko dla asparagusa

Podobnie jak zdecydowana większość roślin, szparag nie toleruje pełnego słońca. Idealnym stanowiskiem dla falcatusa będzie takie o jasnym, rozproszonym świetle; poradzi sobie jednak również w ciemniejszym miejscu. Pamiętajmy też aby zapewnić mu w pomieszczeniu nieco podwyższoną wilgotność powietrza, ponieważ jako roślina tropikalna jest tego wielkim zwolennikiem.

Asparagus – podłoże

Asparagusy jako jedne z nielicznych roślin doniczkowych poradzą sobie w podłożu uniwersalnym. Najlepiej jednak zmieszać je z odrobiną perlitu dla rozluźnienia.

Jak podlewać asparagusa?

To idealna roślina dla osób o tzw. “ciężkiej ręce” do podlewania. Asparagusy uwielbiają mieć stale mocno wilgotne podłoże, a na niewielkie przesuszenie mogą reagować żółknięciem i zasychaniem liści.

Rozmnażanie asparagusa

Falcatusa z największym powodzeniem rozmnożymy poprzez podział bryły korzeniowej.

Wskazówki 

Aby pobudzić szparaga do wzrostu, możemy wykonać “odmładzające” cięcia. Pamiętajmy, że najlepsza porą na tego rodzaju zabieg będzie wiosna.

Młodsze rośliny najpierw rosną do góry, a z czasem zaczynają się zwieszać. Aby Falcatus zachował ładniejszy kształt, można nieco pomóc mu kijkami bambusowymi.

Na zdrewniałych łodygach Asparagusa znajdują się ostre kolce. Uważajmy na nie, aby się nie skaleczyć.

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami