Ukorzenianie i rozmnażanie roślin w wodzie

YouTube player

Na filmie Ania opowie trochę o rozmnażaniu i ukorzenianiu roślin w wodzie, czyli naszym zdaniem o najprostszym sposobie ukorzeniania. Dowiecie się w jaki sposób ukorzeniać rośliny w wodzie, a także, które rośliny możemy ukorzeniać w ten sposób. Mamy nadzieję, że po takim seansie rozmnażanie monstery, filodendronów i roślin pnących nie będzie dla Was już żadnym kłopotem.

Ukorzenianie roślin w wodzie

Rozmnażanie roślin poprzez pozyskiwanie sadzonek pędowych jest jedną z metod rozmnażania wegetatywnego, czyli bezpłciowego. Wykonujemy je, gdy chcemy w łatwy sposób rozmnożyć roślinkę, by ją komuś sprezentować lub jeśli chcemy mieć kolejny egzemplarz. A wiemy, że czasami jedna sztuka ulubionej rośliny nie wystarcza!

Ukorzeniony pęd możemy również dosadzić do doniczki z rośliną mateczną, by ją zagęścić. W przypadku drogich roślin kolekcjonerskich często kupujemy ciętą szczepkę do samodzielnego ukorzenienia. Są one znacznie tańsze niż już ukorzenione rośliny w doniczce. Oczywiście lepiej najpierw poćwiczyć ukorzenianie roślin w wodzie na tych mniej kolekcjonerskich okazach, ale jak nabierzemy wprawy – te droższe egzemplarze też nie powinny budzić w nas lęku.

Jak pobrać sadzonkę od rośliny?

Obcinamy kawałek pędu poniżej węzła (miejsca, z którego wyrastają liście) ostrym nożem starając się wykonać szybkie precyzyjne cięcie, by nie uszkodzić tkanek bardziej, niż to koniczne. Ważne jest, aby narzędzie było ostre i sterylne (wystarczy zdezynfekowanie płynem do dezynfekcji np. powierzchni). Z obciętego pędu dobrze jest odciąć dolny liść, zwłaszcza gdy znajduje się blisko miejsca cięcia. Ucięty pęd wstawiamy do szklanki z wodą – dobrze pokruszyć do środka tabletkę węgla aktywowanego – takiego jak na kłopoty żołądkowe, gdyż ma on działanie bakteriobójcze. Jeśli tego nie zrobimy, musimy pamiętać, aby regularnie zmieniać wodę. Będą namnażać się w niej bakterie, które mogą doprowadzić do gnicia końcówki pędu. W zależności od  gatunku rośliny, korzenie pojawią się po ok. 2 tygodniach. Czekamy aż osiągną kilkucentymetrową długość i sadzimy pęd w niewielkiej doniczce z odpowiednim dla danej rośliny podłożem.

Możemy w ten sposób pociąć również większy fragment łodygi, uzyskując kilka sadzonek z jednego pędu. Pamiętajmy jednak, że największy potencjał witalny będzie miała sadzonka szczytowa (znajdująca się na końcu pędu). Jeśli roślina wytwarza korzenie powietrzne, dobrze do ukorzenienia wybrać fragment łodygi, na której są one obecne – wspomaga to ukorzenianie.

Które rośliny można ukorzeniać w wodzie

Nie bójcie się przycinać swoich roślin, zwłaszcza pnączy. Wpływa to na nie korzystnie i odmładzająco, stymulując je do wypuszczania nowych pędów, przez co roślina jest gęstsza i pełniejsza. A ukorzenioną sadzonkę możecie komuś podarować, zarażając pasją do zielonego kolejną osobę.

Jak już mamy nadzieję, że wiecie – ukorzenianie roślin w wodzie jest bardzo proste. W ten sposób rozmnożycie m.in. syngonium, epipremnum, scindapsusy, monstery, filodendrony, hoye, patyczaki, cissusy, maranty, ceropegię, czy dieffenbachię.

Rośliny takie jak sansevieria, pieniążek, aloes, zielistka czy saxifraga lub banan również możecie ukorzenić w wodzie, odrywając ostrożnie od roślin matecznych młode odrosty. Niektóre rośliny, jak begonie, peperomie czy geranium ukorzenicie w wodzie nawet z pojedynczego listka.

Have fun! 🙂

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Ukorzenianie i rozmnażanie roślin w wodzie
Loading
/

3 comments

  1. Dziekuje :). Bardzo mi sie podobalo. Poprosze wiecej :).

    1. Anna Zielinska

      Będzie więcej;) Dziękujemy!

  2. Uwielbiam Twoje filmy ale nie trzymamy nic na sprzęcie grającym błagam ;(

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami