Zielistka – pielęgnacja, rozmnażanie, odmiany

YouTube player

Dzisiaj trochę o Zielistce Sternberga, czyli chorophytum. To z pewnością znana większości roślina – z domów babć, szkolnych klas czy korytarzy w urzędach. Naszym zdaniem jest to roślina ponadczasowa, idealnie wpasowująca się w każdy klimat wnętrza – zwłaszcza teraz, gdy możemy wybierać z wielu odmian. Do tego jest naprawdę prosta w uprawie, oczyszcza powietrze i jest bezpieczna dla zwierząt. Jeśli jesteście ciekawi, dlaczego warto mieć w domu zielistkę, jak ją pielęgnować – podlewać, w jakiej sadzić ziemi, jak rozmnażać zielistkę, jakich szkodników się wystrzegać – zapraszamy do obejrzenia filmu i lektury poniższego wpisu. Przybliżymy również te mniej klasyczne odmiany zielistki – np. Bonnie czy Zielistkę Green Orange.

Zielistka – odmiany tej rośliny doniczkowej

Zdjęcie Chlorophytum comosum Ocean (Zielistka Ocean) w kategorii rośliny, ujęcie 2
Ocean
Zdjęcie rośliny Chlorophytum Green Orange (Zielistka Green Orange) ujęcie 2
Green Orange
Zdjęcie rośliny Chlorophytum comosum Bonnie (Zielistka Bonnie), ujęcie 1
Bonnie
Zdjęcie Chlorophytum comosum Lemon (Zielistka Lemon) w kategorii rośliny, ujęcie 1
Lemon

Zielistki, inaczej chlorophytum, występują głównie a Afryce, ale również w Azji i obu Amerykach. Należą do roślin szparagowatych – możemy to zobaczyć po ich grubych, niemalże bulwiastych korzeniach. Wszystkie są też posiadaczkami charakterystycznych, podłużnych liści, a większość z nich wykształca rozłogi z nowymi roślinkami – przez to znane są również pod nazwą Spider Plant.

Do najpopularniejszych odmian zaliczamy:

  • Chlorophytum comosum Ocean czyli Zielistka Ocean- chyba najpopularniejsza Zielistka, o długich liściach w kolorze trawiastej zieleni i z białą wariegacją na obrzeżach. Piękne są zarówno młode okazy, jak i te z mnóstwem rozłogów.
  • Druga propozycja jest podobna, ale nieco bardziej szalona – Chlorophytum comosum Bonnie. U Zielistki Bonnie wariegacja występuje po środku liścia. No, ale to co nas w niej najbardziej zachwyca to skręt liści! Ta roślinka jest pokręcona niczym burza loków.
  • Chlorophytum comosum Lemon czyli Zielistka Lemon – Ta odmiana chyba najbardziej przypomina trawę, przez co wyjątkowo kusi koty. Na szczęście jest bezpieczna dla zwierząt.
  • Na koniec polecamy Chlorophytum Green Orange – czyli znaną i lubianą zielistkę Green Orange. Zachwyca neonowo pomarańczowymi pędami i znacznie szerszymi liśćmi. W przeciwieństwie do poprzednich odmian, nie wytwarza rozłogów i lepiej trzymać ją z dala od zwierząt – nie jest całkowicie bezpieczna.

Zielistka – pielęgnacja i uprawa

Zielistka jako jedna z łatwiejszych roślin jest odporna nawet na liczne zaniedbania. Jednak jak w przypadku każdej rośliny doniczkowej – warto zapoznać się z jej wymaganiami, aby rosła zdrowo i cieszyła nasze oko na długo.

Stanowisko

Dla zielistek najlepsze jest stanowisko jasne, ale o rozproszonym świetle. Dadzą sobie również radę w jaśniejszych i ciemniejszych miejscach, jednak zauważymy tego pewne skutki. Na wystawie południowej, czy południowo-zachodniej, gdzie będzie narażona na ostre promienie słoneczne, jej liście będą bledsze, mogą się też zwijać, usychać i pękać. Jasne, gorące miejsca mogą się też wiązać z szybkim przesychaniem podłoża i niską wilgotnością powietrza, co sprzyja odwiedzinom szkodników. Natomiast w zbyt ciemnym miejscu zielistka będzie rosła bardzo powoli. Bardzo wolno będzie przesychało też podłoże, dlatego w ciemniejszym kącie konieczne byłoby omijanie jej z dala z konewką.

Najbardziej polecamy zielistkę na okolice okna północnego lub wschodniego, w miejsce trochę oddalone od okna.

Podlewanie zielistki

Zielistkę podlewamy dopiero, gdy jej podłoże przeschnie. Grube korzenie sprawiają, że ta roślinka zdecydowanie lepiej znosi okresowe przesuszenie, niż nadmierne podlewanie. W wyniku zalania końce jej liści mogą się robić brązowe lub całe liście zaczną żółknąć i podgniwać. Podczas skrajnego przesuszenia również blednie i traci turgor, ale zdecydowanie lepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji i nie sprawdzać tego w praktyce. Natomiast krótkotrwałe przesuszenie może być zabiegiem, który pobudzi roślinę do wypuszczenia większej ilości rozłogów. Nieco mniej odporna na przelanie i przesuszenie jest odmiana Green Orange, ale jak złapiecie już równowagę w podlewaniu, to również ona nie będzie sprawiać Wam kłopotów. Jeśli jesteśmy posiadaczami higrometru – podlewamy gdy urządzenie wskazuje 3.

Po każdym podlewaniu pamiętajmy o wylaniu nadmiaru wody z podstawki lub osłonki!

Nawożenie

Naszą zieloną piękność nawozimy od marca do września, wystarczy dwa razy w miesiącu. Możemy to robić nawozem bogatym w azot lub biohumusem.

Ziemia dla zielistki

Nie jest to roślina wymagająca względem podłoża, jednak dobrej jakości ziemia pozwoli nas uchronić przed przelaniem rośliny. Do podłoża uniwersalnego polecamy dodać trochę piasku, perlitu i/lub wermikulitu, co rozluźni trochę glebę i sprawi, że woda nie będzie zalegała w doniczce.

Wilgotność powietrza

Zielistka oczywiście będzie bardzo wdzięczna za nieco wyższą wilgotność powietrza, ale nie jest to konieczne w jej uprawie. W bardziej suchych pomieszczeniach również sobie poradzi. Co najwyżej, jeśli będzie jej naprawdę sucho – końcówki mogą być brązowe, zaschnięte i chrupiące. Można wtedy postawić roślinę na podstawce z mokrym keramzytem, w dużej grupie roślin, czy też posiłkować się nawilżaczem. Jednak jeśli macie miejsce w domu, w którym wiecie, że nie dacie rady podnieść wilgotności powietrza, a bardzo chcecie mieć tam roślinę – zielistka poradzi sobie w takim miejscu, ale musicie się pogodzić z ewentualnymi suchymi końcówkami liści.

Rozmnażanie zielistki

Charakterystyczny dla zielistki jest jej sposób rozmnażania. Mowa o rozmnażaniu przez rozmnóżki – jeśli jest wystarczająco rozrośnięta i jest jej dobrze, wypuszcza długie pędy kwiatostanowe, które mogą mieć nawet do dwóch metrów długości. Najpierw kwitną, a potem pojawiają się na nich odrosty. Jak nasze sadzonki już trochę podrosną przy matce, to można je oderwać lub odciąć i ukorzenić w wodzie, a nawet od razu w podłożu z dodatkiem torfu/włókna kokosowego i piasku. Ważne, żeby podłoże dla sadzonek było luźne, delikatne, ale też długo trzymające wilgoć. Wtedy na pewno ukorzenią się bardzo szybko.

Po kilku latach zielistka może trochę stracić swój pokrój, dlatego warto mieć w zanadrzu kilka jej dzieciaków, aby móc ją odświeżyć i nieco odmłodzić. Można też te rozłogi zostawić i ich nie odcinać – nie przeszkadza to w niczym roślinie. Właściwie dzięki nim za sprawą jednej rośliny możemy stworzyć klimat zielonej dżungli. Naszym zdaniem rozmnóżki zostawione przy roślinie matecznej zdecydowanie wyglądają bardzo ciekawie i mają swój urok!

Rozmnażanie Zielistki Green Orange

Innym sposobem rozmnażania zielistki jest podział kępy podczas przesadzania. Ten sposób polecamy również przy odmianie Green Orange, gdyż nie wytwarza ona charakterystycznych dla chlorophytum rozmnóżek. Jednak nie oznacza to, że nie pojawiają się u niej nowe odrosty – pojawiają, ale wyrastają z ziemi. Podział rośliny polecamy wykonywać wiosna i latem podczas corocznego przesadzania rośliny. Po wyjęciu zielistki z doniczki wystarczy delikatnie oddzielić od siebie pędy rośliny i posadzić w osobnych doniczkach.

Przez łatwość rozmnażania zielistka jest świetną rośliną do zarażania roślinną pasją znajomych – na pewno się nie zrażą do roślin, jeśli ich pierwszym zielonym lokatorem będzie tak prosta w obsłudze roślina. W przypadku ewentualnego niepowodzenia – zakupienie kolejnego egzemplarza chlorophytum to nie jest duży koszt, więc warto spróbować jeszcze raz.

Choroby i problemy w uprawie

Jak już wspominaliśmy – zielistki to zdrowe, odporne i bardzo witalne rośliny, dlatego rzadko można spotkać na nich jakiegoś szkodnika. W bardzo kiepskich warunkach może się zdarzyć przędziorek czy wełnowiec.

Więcej o szkodnikach roślin domowych i sposobach walki z nimi przeczytasz tutaj

Listki zielistki są dość kruche i mogą się łamać. Z tego względu lepiej jej nadmiernie nie przestawiać i nie dotykać (chociaż wiemy, że to kusi!). Nie trzeba też jej często przesadzać – lubi mieć ciasno w doniczce. Jednak z czasem jego korzenie mogą się na tyle mocno rozrosnąć, że będą wypełniać niemal całą doniczkę, a samej ziemi będzie mało. I wtedy podczas podlewania od góry, do korzeni może nie docierać wystarczająca ilość wody. Dlatego przy mocno rozrośniętych egzemplarzach zalecamy podlewanie metodą od dołu. Czyli przez włożenie doniczki do miski z wodą na około 15-30 minut. Pamiętajmy, aby woda miała temperaturę pokojową i najlepiej była przefiltrowana i odstana. Przerośnięte korzenie to też znak, że podczas najbliżej wiosny warto znaleźć chwilę na przesadzenie rośliny.

Zielistka na balkonie

Są takie rośliny domowe, które w ciepłych wiosenno-letnich miesiącach nie obrażą się za wystawienie na balkon, taras czy do ogrodu. I do tych roślin należy również zielistka. Jest całkiem odporna na chłód – zniesie temperaturę 0°C, dlatego może stać na balkonie aż do października. Pamiętajmy jednak, aby znaleźć jej bardziej zacienione miejsce, konieczne osłonięte przed ostrym słońcem. Nie polecamy też narażać jej na mocny wiatr – jak już wspominaliśmy, to posiadaczka dość kruchych liści.

Zielistka – toksyczność

Dobra wiadomość dla posiadaczy zwierząt – zielistka jest bezpieczna dla kota i psa! Wyjątkiem jest jednak odmiana Green Orange. Pozostałe natomiast będą świetnym wyborem do domu pełnego zwierząt i dzieci. Prawdę mówiąc – to zwierzęta mogą być większym zagrożeniem dla zielistki, niż zielistka dla nich. Jej liście tak bardzo przypominają trawę, że koty lubią je skubać.

Jeśli nadal nie czujecie się przekonani – dodamy jeszcze, że Zielistka Sternberga została wyróżniona przez NASA jako jedna z osiemnastu roślin najskuteczniej oczyszczających powietrze w naszych domach. A do tego jest prosta w uprawie, niedroga i bezpieczna dla zwierzaków.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Zielistka - pielęgnacja, rozmnażanie, odmiany
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami