Ceropegia woodii – jak dbać, na jakim stanowisku uprawiać

YouTube player

Ceropegia woodii to łatwy w uprawie półsukulent. Lubi stanowiska jasne o rozproszonym świetle, podłoże do kaktusów oraz oszczędne podlewanie gdy przeschnie. Bardzo łatwo się rozmnaża, szybko rośnie i nie sprawia większych problemów w uprawie. Szczegółowo o uprawie ceropegii oraz jej wymaganiach pielęgnacyjnych opowiada Ania na filmiku.

W kolejnym odcinku Leksykonu Roślin przedstawiamy Wam niezwykle wdzięczną roślinkę, która od kilku lat cieszy się ogromną popularnością na Instagramie. Ceropegia, nazywana również Lampionem Chińskim, zachwyca swoimi uroczymi, drobnymi listkami i potrzebuje naprawdę niewielkiego zaangażowania, aby zdrowo rosła.

Podłoże dla ceropegii woodii

Bardzo istotną rzeczą po zakupie ceropegii woodii jest zmiana podłoża. Roślina, jak przystało na półsukulenta, bardzo źle czuje się w ziemi produkcyjnej, która maksymalnie chłonie wodę i nie nadaje się do uprawy. Ze względu na płytki i niezwykle podatny na gnicie system korzeniowy, ceropegię należy przesadzić w mocno przepuszczalne podłoże, przez które woda będzie szybko przelatywać. Najlepiej sprawdzi się ziemia do sukulentów i kaktusów, czyli mieszanka z dużą domieszką piasku, żwirku, perlitu i wermikulitu. Odpowiednio skomponowane podłoże powinno być luźne, suche i swobodnie przesypywać się przez palce – umieszczając ceropegię woodii w takiej mieszance zapewnimy sobie połowę sukcesu w jej uprawie. 

Stanowisko dla ceropegii

Ceropegia woodii jest dość tolerancyjna i elastyczna, jeśli chodzi o zakres światła. Daje radę w dość mocnym słońcu, ale poradzi sobie także na mniej naświetlonym stanowisku. Powinna odpowiadać jej południowo-zachodnia wystawa, podobnie będzie w przypadku ustawienia przy oknie północnym czy wschodnim. Miejcie jednak na uwadze, że w lekko zacienionym miejscu ceropegia będzie rosła wolniej i jej listki będą drobniejsze. Przy wyborze stanowiska dla rośliny unikać musimy jedynie wystawy południowej, gdzie słońce intensywnie operuje przez 14 godzin, oraz ciemnych kątów w głębi pokoju.

Podlewanie ceropegii woodii

W uprawie ceropegii kluczowe jest oszczędne, lecz regularne dawkowanie wody. Roślinę podlewamy gdy ziemia przeschnie – nie traktujmy jej jednak jak typowego sukulenta, gdyż ze względu na drobny system korzeniowy potrzebuje ona nieco częstszego nawadniania. Pamiętajmy o tym szczególnie, gdy zamierzamy ustawić ceropegię na bardzo słonecznym stanowisku, ponieważ wtedy przesychanie podłoża będzie jeszcze szybsze. Przy zbyt mocnym przesuszeniu roślina może zwijać i marszczyć listki, a z czasem więdną i obumierają całe jej pędy. W przypadku ustawienia ceropegii woodii np. przy oknie wschodnim, gdzie dociera mniej światła, częstotliwość nawadniania będzie rzadsza. Jeśli macie problem z przelewaniem kwiatków doniczkowych, polecamy umieścić roślinę w glinianej lub terakotowej doniczce, która odparowuje wodę zdecydowanie szybciej niż plastikowa. 

Nawożenie ceropegii

Ceropegię woodii nawozimy w sezonie wegetacyjnym, czyli od marca do września. Ze uwagi na jej drobny system korzeniowy i niewielkie listki, odżywkę należy stosować w dawkach mniejszych niż zaleca producent. 

Szkodniki

Roślina cechuje ogromna witalność i brak podatności na choroby oraz szkodniki. Insektem, który jednak od czasu do czasu może się pojawić, jest miłośnik mięsistych liści – wełnowiec.  

Ceropegia woodii rozmnażanie

Ceropegie są niezwykle łatwe w rozmnażaniu, w dodatku można to zrobić na co najmniej 3 sposoby. 

Pierwszym i najbardziej efektywnym sposobem jest obcięcie kawałka pędu i wsadzenie go do wody z odrobiną węgla lub ułożenie go na wilgotnym mchu. Roślina dość szybko powinna wypuścić korzenie w miejscu, gdzie znajduje się węzeł. Taką sadzonkę możemy dołączyć do rośliny matecznej, aby ją zagęścić, lub wsadzić ją do nowej doniczki i uzyskać osobny roślinny okaz. 

Kolejną możliwością na rozmnożenie ceropegii woodii jest zawinięcie pędów na wierzchniej warstwie podłoża i przypięcie ich delikatnie spinkami do roślin lub agrafką. W taki sposób roślina powinna również dość szybko się ukorzenić. Większe szanse na powodzenie tej metody uzyskacie przy regularnym zraszaniu ziemi.

Trzecim sposobem jest rozmnożenie rośliny przez podział kępy. W tym celu należy wyjąć ceropegię z doniczki i ostrożnie rozdzielić sadzonki. 

Nie bójcie się przycinania, gdyż roślina reaguje na to bardzo entuzjastycznie, szybko odrastając i wypuszczając większe liście. Więcej o rozmnażaniu i zagęszczaniu ceropegii woodii dowiecie się w tym poście: https://www.jungleboogie.pl/blog/jak-zagescic-ceropegie/

Ceropegia – odmiany

Ceropegia woodii uprawa

Roślina występuje w handlu w różnych odmianach, ale ich pielęgnacja wygląda podobnie. Najczęściej spotykanymi odmianami są:

  • popularna odmiana woodii, nazywana również String of Hearts ze względu na sercowaty kształt liści. Łańcuch serc zwraca również uwagę oryginalną kolorystyką, gdyż od spodu wybarwia się lekko na fioletowo;
  • ceropegia Marlies variegata – wersja z wariegacją, o białych obwódkach liści i bardziej zielonym kolorze niż klasyczna odmiana;
  • odmiana Durban – o jeszcze bardziej serduszkowym kształcie i srebrzystym ubarwieniu;
  • linearis, potocznie nazywana String of Needles. Jak sama nazwa wskazuje, jej listki przypominają drobne igiełki, co czyni ją niezwykle oryginalną.

Naszym ulubionym aranżacyjnym trickiem jest zestawienie kilku różnych odmian ceropegii obok siebie. Ustawione razem będą świetnie się komponować, tworząc imponującą kaskadę drobnych listków. 

Ceropegia to doskonała roślinka doniczkowa na początek naszej przygody z zielenią. Jest zdrowa, witalna i wybacza wiele błędów. Jeśli zostanie przesadzona oraz ustawiona w dość jasnym miejscu i damy jej przeschnąć między podlewaniami, sukces w uprawie będzie niemal murowany.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Ceropegia woodii - jak dbać, na jakim stanowisku uprawiać
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami