Koszyk

Czyścimy liście olejkiem Neem

YouTube player

Na filmiku Ania opowie, dlaczego tak ważne jest regularne czyszczenie liści roślin, zobaczycie jak przygotowuje miksturę do czyszczenia z dodatkiem olejku Neem i pokaże jak jej używa:)

Mycie liści olejkiem Neem: spis treści

Po co czyścić liście?

Jeśli powody estetyczne nie są dla Was wystarczające – warto wiedzieć, że zbierający się na liściach kurz utrudnia roślinom wymianą gazową i przeprowadzanie fotosyntezy. Czyszcząc regularnie liście usuniemy również ewentualne jajeczka insektów. A przy okazji – liście będą piękne, czyste i lśniące.

Jak czyścić liście?

Rośliny można umyć pod ciepłym prysznicem, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zmyć w ten sposób wszystkie zanieczyszczenia. W przypadku roślin, które nie mają mnóstwa liści, warto poświęcić trochę czasu na ręczne mycie liści za pomocą miękkiej gąbeczki. Można to zrobić za pomocą miękkiej wody, jednak lepsza będzie mikstura o następującym składzie:

 • woda o temperaturze pokojowej – najlepiej przefiltrowana lub przegotowana, gdyż twarda woda pozostawia na liściach biały osad
 • odrobina płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie o krótkim, naturalnym składzie
 • niewielka ilość olejeku neem

Dodatek tego ostatniego jest bardzo istotny, bo dodatkowo zadziała owadobójczo i grzybobójczo, a także nada liściom olśniewającego połysku. Do tego zabiegu używajmy miękkiej ściereczki lub gąbki, aby nie uszkodzić liści. Warto gąbkę co jakiś czas moczyć. Pozwoli to zachować ją w czystości i nie będziemy rozprzestrzeniać zanieczyszczeń na inne liście. W przypadku dużej kolekcji roślin do wyczyszczenia, wymieńmy co jakiś czas wodę. Wiele osób mówi, że mycie liści jest dla nich niezwykle relaksującą czynnością, pozwalającą się wyciszyć. Daje nam również okazję do dokładnego przejrzenia roślin i sprawdzenia, czy coś im przypadkiem nie dolega. Polecamy spróbować samemu! 🙂

Więcej o olejku Neem tutaj: https://www.jungleboogie.pl/blog/olejek-neem-w-walce-ze-szkodnikami/ – z tego wpisu dowiecie się m.in. jaka substancja odpowiada za działanie owadobójcze tego olejku, jakie dokładne proporcje zastosować w mieszance i jak często powtarzać taki zabieg. Olejek Neem kupicie w naszym sklepie, zarówno internetowym, jak i stacjonarnym. O innych sposobach czyszczenia liści wspominamy we wpisie Jak czyścić liście roślin doniczkowych.

5 comments

 1. Karolina Szymańska

  A czy można olejkiem herbacianym?

  1. Anna Zielinska

   Nie próbowaliśmy, daj nam znać jak poszło!

  2. Nie probowalismy, nie mamy z nim doswiadczen

 2. […] aż się proszą o regularnie mycie olejkiem neem w celu nabłyszczenia. Zajrzyj do naszego posta Czyścimy liście olejkiem neem, żeby dowiedzieć się jak to […]

 3. […] po zmieszaniu składników dokładnie wstrząsnąć powstały roztwór. Mieszanka nada się do przemycia rośliny oraz jej podlania, ale najbardziej skuteczne będzie użycie specyfiku do […]

Zostaw komentarz

Wysyłka w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne. Ograniczamy plastik oraz wybieramy naturalne środki pielęgnacji i ochrony roślin takie jak olejek Neem czy Dobroczynek Kalifornijski.

100% Bezpieczne zakupy

Transakcje robisz za pomocą bezpiecznych środków płatniczych takich jak:
T-Pay / Apple Pay / Google Pay

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami