HYDROPONIKA #2 – przygotowujemy pożywkę dla rośliny | pomiar i regulacja pH i EC dla początkujących

YouTube player

Przygotowaliśmy dla Was kolejny odcinek z naszego cyklu o hydroponice – tym razem Iza opowie jak zaadaptować roślinę do uprawy wodnej po przesadzeniu z ziemi. Będzie też duuużo ważnych informacji o prawidłowym przygotowaniu pożywki (roztworu wodnego) dla rośliny w uprawie hydroponicznej.

Najważniejsze parametry, które trzeba mieć na uwadze to:
💚EC
💚pH
💚temperatura

Czym są EC i pH i jak je zmierzyć? O tym również Iza opowie i udowodni, że na początek przygody z hydroponiką nie musimy inwestować dużo pieniędzy. Staramy się wzbogacać naszą ofertę produktów do uprawy hydroponicznej, zaglądajcie regularnie do naszej zakładki “hydroponika” na jungleboogie.pl

Jak zajmować się rośliną po przesadzeniu do hydroponiki?

Przez pierwsze 2-3 tygodnie najlepiej jedynie przelewać roślinę, aby woda nie stała w osłonce. Zwłaszcza jeśli przenosimy roślinę z ziemi – zminimalizujemy w ten sposób ryzyko gnicia korzeni. Do przelewania używajmy samej wody, bez nawozu. Możemy wodę na chwilę zostawić w osłonce i po kilku minutach ją wylać. Dzięki temu roślina powoli zaadaptuje się do nowego środowiska i zacznie wypuszczać nowe korzenie. Po tych 2-3 tygodniach możemy zacząć traktować roślinę standardowo – zapewniając jej stały dostęp do pożywki, czyli wody z nawozem.

Sadzonki, czyli bezpieczny sposób na rozpoczęcie przygody z hydroponiką

Przenoszenie rośliny z ziemi do hydroponiki prawie zawsze wiąże się z tym, że musimy oczekiwać nowych korzeni, przystosowanych do nowych warunków. Te, które były w ziemi mogą nawet całkowicie zgnić. Wiąże się to ze stresem zarówno dla rośliny, jak i dla nas – roślinoholików. Gnijące korzenie to chyba najbardziej znienawidzony roślinny problem! Jeśli na początku przygody z hydroponiką obawiamy się tego – możemy zacząć od wodnych sadzonek. Sadzonki, które zostały ukorzenione w wodzie są już przystosowane do hydroponiki. Dlatego bez problemu możemy je umieścić w keramzycie lub podłożu typu lechuza – nie powinny odczuć zmiany! Możemy je więc traktować już jak roślinę przystosowaną do hydroponiki, utrzymując stały dostęp do pożywki.

Jak wspomóc przystosowywanie się rośliny? Ukorzeniacze w uprawie hydroponicznej

Jak w takim razie pomóc roślinie szybciej przystosować się do hydroponiki? Pomocne mogą okazać się ukorzeniacze np. Rhizotonic.

Ich regularne stosowanie pozwoli roślinie szybciej wytworzyć korzenie, które będą przystosowane do pobierania substancji pokarmowych ze środowiska wodnego. Rhizotonic to preparat, który możemy dodawać do wody, którą przelewamy roślinę, ale możemy go również zastosować w formie oprysku dolistnego.

Co jest ważne przy tworzeniu pożywki do roślin w hydroponice? EC, czyli zawartość składników odżywczych

Aby stworzyć pożywkę, która nie spali korzeni naszych roślin i nie spowoduje ich gnicia, musimy poznać kilka jej parametrów. Pierwszy z nich to wartość EC, czyli stężenie rozpuszczonych składników odżywczych w naszym roztworze. Przy wyborze nawozu do hydroponiki koniecznie zwróćmy uwagę, czy producent pisze o możliwości stosowaniu danego nawozu w uprawie hydroponicznej.

Przykładem taniego nawozu, który nada się na początek przygody z hydroponiką jest mineralny żel do zielonych firmy Agrecol. EC możemy zmierzyć za pomocą EC-metru, czyli konduktometru. Na początek nie potrzebujemy jednak takiego sprzętu – na opakowaniu nawozu powinniśmy mieć napisaną dawkę, którą możemy zastosować przy uprawie hydroponicznej. Najczęściej jest to dwukrotnie mniejsza dawka niż przy uprawie glebowej. Na początek, aby zobaczyć czy w ogóle z hydroponiką się polubimy – to zupełnie wystarczy. Jednak z czasem na pewno warto zacząć stosować konduktometr, aby móc dostosowywać odpowiednie dawki do konkretnych roślin, a także mieszać ze sobą nawozy.

Najbardziej optymalne wartości EC to od 0.8 do 2.0 (i tej górnej wartości nie powinniśmy przekraczać!). Jednak to wszystko zależy od stadium rozwojowego rośliny, jej wielkości, a także samego rodzaju i gatunku rośliny. Przykładowo – anturia raczej będą wolały pożywkę o niższym EC niż filodendrony.

Skutki nadmiaru i niedoboru składników pokarmowych

Pamiętajmy, że zarówno nadmiar, jak i niedobór składników pokarmowych może roślinie szkodzić. W przypadku nadmiaru składników odżywczych na roślinie mogą się pojawić brązowe, żółknące, a także zasychające liście. Jest to skutek nieprawidłowego pobierania wody przez roślinę, z powodu nadmiernie stężonego nawozu. W takim wypadku warto rozrobić pożywkę z większą ilością wody.

Natomiast przypadku niedoboru składników odżywczych możemy spodziewać się:

  • Niedobór fosforu – zahamowanie wzrostu, ciemnienie rośliny
  • Azotu – blade, żółte liście, łodygi zmieniające kolor na fioletowy
  • Potasu – żółte liście z plamami, zwijanie liści
  • Magnezu – żółknięcie między nerwami liści
  • Boru – zahamowanie wzrostu, więdnięcie, brązowienie końców liści
  • Wapnia – zniekształcony wzrost, drobne dziurki w liściach
  • Żelaza – żółknięcie liści od środka blaszki liściowej

W odróżnieniu od uprawy w ziemi, w hydroponice żółte liście najczęściej są oznaką niedoboru któregoś pierwiastka. Jak zapobiegać niedoborom składników odżywczych w hydroponice? Regularnie i często wymieniać pożywkę! Optymalne jest wymienianie pożywki co 7-14 dni.

pH – miara kwasowości roztworu. Ile powinno wynosić pH w pożywce hydroponicznej?

PH, czyli miara kwasowości roztworu, to kolejny parametr naszego roztworu, który powinniśmy znać. Pełna skala pH wynosi od 0 do 14. Niektóre rośliny wymagają bardziej kwaśnej lub bardziej zasadowej gleby. Tak samo jest w przypadku uprawy hydroponicznej – w nieodpowiednim pH roślina nie będzie w stanie pobierać składników odżywczych z pożywki. Musimy mieć również na uwadze, że pH jest wartością zmienną w czasie – bardzo często wzrasta po kilku godzinach lub dniach od przygotowania pożywki.

W jaki sposób mierzyć pH? Najprostszym sposobem jest zastosowanie papierków lakmusowych (najlepiej takich, które mierzą z dokładnością do 0.5 pH) lub kropelkowego testeru pH.

Przy obu tych narzędziach powinniśmy się kierować dołączoną skalą kolorów, która informuje nas, jaki kolor odpowiada jakiej wartości pH. Woda w kranach najczęściej ma pH około 8, czyli już zasadowe. Nasza pożywka powinna mieć pH między 5.2 a 6.2 lub 5.5 a 6.5, jednak to również się zmienia w zależności od rośliny. Starajmy się, aby wyjściowe pH naszego roztworu było raczej niższe (bliższe 5.5), gdyż pożywka przygotowana z twardej wody może szybko zmienić swoje pH na wyższe.

W jaki sposób regulować pH?

Najprostsze metody zmiany pH to dodanie do roztworu sody oczyszczonej, która podwyższa pH lub octu, który je obniża. Jednak takie domowe metody nie są zbyt skuteczne – pH po zastosowaniu tych składników nie jest raczej stabilne i może się zmieniać w czasie. Zmienność pH jest jednak całkowicie normalna i jeśli te wahania nie są duże – nie powinny szkodzić roślinom.

Możemy zastosować również gotowe regulatory pH, przeznaczone do uprawy hydroponicznej. Przykładem są Bio-Down i Bio-Up marki BioBizz. WAŻNE! W przypadku gdy roztwór wyjdzie nam zbyt kwaśny, raczej nie starajmy się go podwyższać. W takiej sytuacji lepiej stworzyć pożywkę jeszcze raz.

Gnicie korzeni i glony a pH

Na podstawie pH możemy dowiedzieć się również wiele o stanie naszych roślin. Duży spadek pH pożywki może być oznaką, że korzenie naszej rośliny gniją – i to właśnie bakterie gnilne powodują obniżenie pH. Natomiast jeśli trzymamy nasze rośliny w szkle, przezroczystych pojemnikach to w wodzie mogą się wytworzyć glony, które będą konkurencją pokarmową dla naszej rośliny. O obecności glonów również może świadczyć duża zmienność dobowa pH.

Jaką temperaturę powinien mieć roztwór wodny do hydroponiki?

Ostatni, najmniej efektowny, ale równie ważny pomiar to temperatura naszego roztworu! Temperatura pożywki powinna wynosić 20-22 °C. Minimum, do jakiego może spaść temperatura roztworu to 15 °C, a maksimum, które zniesie roślina to 30 °C. Jednak zdecydowanie nie powinniśmy narażać roślin na takie ekstrema, gdyż może się to wiązać z mniejszą ilością tlenu oraz większą ilością patogenów, a także nieprawidłowym pobieraniem składników pokarmowych przez roślinę.

Zobacz poprzedni wpis o hydroponice:
HYDROPONIKA – jak zacząć? | Podstawy uprawy hydroponicznej roślin w domu

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
HYDROPONIKA #2 - przygotowujemy pożywkę dla rośliny | pomiar i regulacja pH i EC dla początkujących
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami