Jak dbać o skrzydłokwiat? Ziemia, kwiaty, podlewanie

YouTube player

Jak podlewać skrzydłokwiaty i w jakiej ziemi je posadzić? W jakiej części domu powinny stać, żeby były zadowolone i w dobrej kondycji? Wszelkie szczegóły pielęgnacji spathiphyllum zdradzi Wam Ania w filmiku. Dowiecie się, jakie stanowisko lubią skrzydłokwiaty, jaką ziemię, jak je podlewać i nawozić. Ania opowie również, jak można je rozmnożyć i z jakimi problemami w uprawie możemy się spotkać: co z zielonymi kwiatami, żółknącymi liśćmi, brązowymi końcówkami i brakiem kwitnienia. Dowiedz się więcej o tej pięknej wyglądającej jakby była prosto z parku jurajskiego roślinie, która w dodatku doskonale oczyszcza powietrze.

Skrzydłokwiat – roślina doniczkowa o niezwykłych właściwościach

Szczerze mówiąc skrzydłokwiat to jeden z prostszych w uprawie kwiatów doniczkowych. To odporna roślina, dobrze dopasowująca się do naszych domowych warunków. Wybaczy wiele błędów początkującym roślinomaniakom, oczywiście w granicach rozsądku! Do tego jeśli się zastanawiacie, jakie kwiaty będą odpowiednie do sypialni, to jest to idealny wybór. Skrzydłokwiat został uznany przez NASA jako jedna z roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze. Dlatego warto postawić go w sypialni lub po prostu w domu, nie tylko ze względu na jego wyjątkową urodę.

Pielęgnacja i stanowisko

Botaniczna nazwa skrzydłokwiatu to Spathiphyllum. Jest to roślina tropikalna, która w naturze porasta dolne partie lasów deszczowych. Z tego względu możemy już przypuszczać, że lubi stanowiska wilgotne i raczej cieniste. Zawsze polecamy Wam pooglądać zdjęcia i filmy pokazujące rośliny w naturze – łatwiej jest wtedy wyobrazić sobie, jakie warunki należy zapewnić naszym nowym lokatorom. Do poszycia, które porastają skrzydłokwiaty, światła dociera naprawdę niewiele. Jest ono najpierw pochłaniane przez rośliny z wyższych pięter, więc nasz skrzydłokwiat ma stanowisko o mocno rozproszonym świetle.

Dlatego w naszych domach również absolutnie nie wystawiajmy skrzydłokwiatu na południowe, czy południowo-zachodnie parapety, gdzie jest bardzo słonecznie. Liście większości odmian są dość cienkie i ciemne – przy zbyt dużej ilości światła będą bledły, więdły i usychały. Dużo lepiej sprawdzą się okolice okna wschodniego, północnego, ewentualnie miejsce oddalone o 2-3 metry od okna południowego. Krótko mówiąc – stanowisko o mocno rozproszonym świetle lub nawet bardziej cieniste. Jednak pamiętajmy, że nie jest to aglaonema, sansewieria, zamiokulkas czy epipremnum, które dają radę w naprawdę zacienionych miejscach. Spathiphyllum potrzebuje tego słońca trochę więcej, ale bez bezpośredniej ekspozycji.

Skrzydłokwiat – ziemia

Bohater tego wpisu to roślina, która dobrze się czuje w dobrej jakości podłożu uniwersalnym. Mówiąc ‘dobrej jakości’ nie mamy na myśli oczywiście pierwszej lepszej ziemi z marketu. Powinna to być ziemia, której nie da się zgnieść w zbitą kulkę. Polecamy nasze autorskie podłoże uniwersalne, które jest luźniejsze i bardziej przepuszczalne. Warto do niego dodać również trochę perlitu lub wermikulitu dla jeszcze lepszego drenażu. Jeśli macie już w domu podłoże do marant lub kalatei, czyli takie nieco dłużej trzymające wilgoć – również się sprawdzi! Ale w tym przypadku też rekomendujemy dosypać trochę perlitu.

Skrzydłokwiat – podlewanie

Skrzydłokwiat jest rośliną, która zdecydowanie nie lubi mocnego przesuszenia ziemi. Oczywiście nie możemy go na stałe zostawić w zbitym podłożu produkcyjnym, które długo trzyma wodę – rzeczywiście lubi trochę więcej wody, ale potrzebuje również odpowiedniej wentylacji, żeby do korzeni docierał tlen. Dlatego koniecznie go przesadźmy, ale pamiętajmy, że trzeba go podlewać trochę częściej niż np. monstery czy filodendrony. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie przemoczona – nie jest to też roślina bagienna. Do podlewania warto też używać odstanej i/lub przefiltrowanej wody.

Dlaczego skrzydłokwiat więdnie?

Na nasze szczęście skrzydłokwiat jest rośliną bardzo komunikatywną. Kiedy chce mu się pić, jego liście stają się bardziej wiotkie i opadnięta. Więc jeśli zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Wasz skrzydłokwiat więdnie – zazwyczaj jest po prostu spragniony! Pamiętajcie jednak, żeby po takim sygnale nie przesadzić w drugą stronę – nie chcemy go przelać. Jeśli liście opadają podlejcie go taką dawką wody jak zwykle, po paru godzinach powinien „odżyć”. Możecie też włożyć doniczkę na kilkanaście minut do miski z wodą.

Dlaczego skrzydłokwiat żółknie?

Jeśli natomiast liście skrzydłokwiatu żółkną, mamy dwie opcje. Może to być oznaka już skrajnego przesuszenie – ta żółć jest wtedy raczej bledsza, liście są suche w dotyku, papierowe. Istnieją duże szanse, że uratujemy naszą roślinę, jednak wszystkie liście ze zmianami będzie trzeba prawdopodobnie usunąć. Liście skrzydłokwiatu mogą żółknąć też z powodu przelania – dlatego nie przesadzajmy z tym podlewaniem. Jeśli jest to duży problem i widzimy wiele takich liści – warto zajrzeć w korzenie, czy przypadkiem nie gniją. Wszystkie miękkie, gnijące fragmenty korzeni należy usunąć czystymi, ostrymi nożyczkami. Po takim zabiegu sadzimy roślinę do świeżego podłoża i uczymy się większej uważności przy podlewaniu. Jeśli natomiast widzimy tylko jeden lub parę żółtych liści – polecamy takie liście usunąć, przystopować z podlewaniem i obserwować dalsze reakcje rośliny.

Kwiaty skrzydłokwiatu

Kwiaty skrzydłokwiatu

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiaty często kupujemy z uwagi na ich białe kwiaty. Zdecydowanie jest o ich znak rozpoznawczy. Jednak musimy mieć świadomość, że w dość krótkim czasie po zakupie te kwiaty przekwitną i będziemy musieli trochę poczekać na kolejne, nawet parę miesięcy. Przekwitnięte kwiaty warto „wyciągać” z całym pędem kwiatowym, kiedy już uschnie – wtedy na ich miejsce po jakiś czasie pojawią się nowe. Aby stymulować proces kwitnienia musimy po prostu zapewnić roślinie odpowiednie warunki – trochę słońca, podwyższoną wilgotność powietrza i regularne podlewanie. No i nawożenie. Warto nawozić skrzydłokwiaty odżywkami dedykowanymi roślinom kwitnącym, czyli nawozem bogatszym w potas i fosfor.

Skrzydłokwiat – zielone kwiaty

Niektóre odmiany same w sobie mają lekko zielone kwiaty. Kwiaty mogą też zielenieć podczas przekwitania. Jednak jeśli wiemy, że wcześniej nasz skrzydłokwiat kwitnął na biało, a kolejne kwiaty są zielone, możemy szukać przyczyny w kilku rzeczach. Niektóre nawozy do roślin zielonych powodują, że kwiaty robią się zielone – warto je stosować zamiennie z nawozem do roślin kwitnących. Zielone kwiaty mogą być również oznaką, że do rośliny dociera zbyt mało światła. Warto wtedy przestawić ją w nieco jaśniejsze miejsce.

Jak rozmnażać skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiaty rozmnażamy przez podział kępy, najlepiej robić to przy wiosennym przesadzaniu. Wyciągamy nasz rozrośnięty okaz z doniczki i staramy się rozdzielić sadzonki. Czasami może okazać się konieczne rozcięcie korzeni – pamiętajcie, aby robić to ostrym i zdezynfekowanym narzędziem. Rośliny z uszkodzonymi korzeniami nie nawozimy przez co najmniej kilka tygodni.

Szkodniki, choroby, problemy w uprawie

Na pewno warto nasz skrzydłokwiat regularnie oglądać, aby móc jak najszybciej wyłapać ewentualne problemy i szkodniki. Może się zdarzyć np. przędziorek – poznamy go po małych pomarańczowych pajączkach i drobnych oprzędach. Pamiętajmy, że im niższa wilgotność w naszym domu, tym rośliny są bardziej narażone na szkodniki. Mimo, że skrzydłokwiaty nie są bardzo wymagającymi roślinami, to warto im zapewnić podwyższoną wilgotność powietrza – chociaż 50%. Koniecznie unikajmy stawiania rośliny w pobliżu klimatyzatorów, grzejników, nie narażajmy jej również na przeciągi i drastyczne zmiany temperatur. Tego właściwie nie lubi żadna roślina tropikalna, nie tylko skrzydłokwiaty.

Ze względu na to, że skrzydłokwiaty lubią nieco bardziej wilgotną ziemię niż inne rośliny, są również bardziej narażane na ataki ziemiórek. Niestety musimy się liczyć z tym, że tam gdzie wilgotna gleba – tam pojawiają się również ziemiórki. Na szczęście nie jest to bardzo groźny szkodnik roślin doniczkowych.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak walczyć z ziemiórkami – polecamy nasz wpis Jak zwalczyć ziemiórki? Sposoby na małe czarne muszki.

Brązowe końcówki liści

To kolejny częsty problem w uprawie skrzydłokwiatu. Zazwyczaj jest to wynik właśnie zbyt niskiej wilgotności powietrza. Możemy tę roślinę zraszać delikatną mgiełką, jednak jeśli macie sucho w mieszkaniu, to zdecydowanie bardziej efektywny będzie nawilżacz powietrza. Brązowe końcówki liści skrzydłokwiatu mogą być też symptomem przenawożenia lub zbyt dużej ilości słońca.

Odmiany

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Jak dbać o skrzydłokwiat? Ziemia, kwiaty, podlewanie
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami