Shopping Cart

Jak pielęgnować Cissusy

Zapraszamy na odcinek o uprawie i pielęgnacji cissusów w domu. Ania opowie Wam w jaki sposób pielęgnuje swoje cissusy i dlaczego niekoniecznie są to rośliny idealne na początek przygody z domową uprawą roślin. Zobaczcie zatem nasz film, w którym dla przykładu wystąpiło kilka cissusów z kolekcji Ani, takich jak parthenocissus amazonica, cissus australijski, cissus discolor, cissus rhombifolia, cissus rotundifolia, parthenocissus striata i cissus njerre.

Cissusy to rośliny z rodziny winoroślowatych, bezpośrednio spokrewnione z naszymi winogronami. W naturze żyją w klimacie tropikalnym i liczą około 350 gatunków, głównie pnącz. Choć nie są najłatwiejsze w uprawie, przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczają się nam imponującymi przyrostami i pięknym wyglądem swych dekoracyjnych liści.

Odmiany Cissusów

Do szczególnie popularnych gatunków domowych zaliczają się:

parthenocissus amazonica o bardzo oryginalnych, strzałkowatych liściach, których wierzch zdobią białe żyłki,

– przywodzący na myśl winorośl cissus australijski,

cissus discolor o rzadko spotykanym fioletowo-zielonym zabarwieniu,

cissus njerre, który cechuje się lekko zamszowymi listkami,

cissus striata o pięciolistkowych, dłoniastych listkach,

– jeden z niewielu wśród cissusów półsukulent cissus rotundifolia, który wyróżnia się skórzastymi, mięsistymi liśćmi,

cissus rhombifolia – bardzo popularny gatunek z charakterystycznymi ząbkowaniami na brzegach swoich błyszczących listków.

Najważniejsze zasady pielęgnacji Cissusów

– regularne i dość częste podlewanie;

– zapewnienie im ciepłego, zacisznego miejsca o stabilnej temperaturze, z dala od grzejnika i przeciągów;

– ustawienie na stanowisku o rozproszonym świetle, w tzw. jasnym cieniu”;

– utrzymywanie wysokiej wilgotności w pomieszczeniu (powyżej 50-55%).

Jakie podłoże dla Cissusów?

Większości cissusów najlepiej będzie w podłożu uniwersalnym z piaskiem oraz perlitem dla lepszego drenażu. Bardziej przepuszczalną ziemię należy zastosować w przypadku odmian półsukulentnych, takich jak cissus rotundifolia. Idealne dla nich będzie podłoże z dużą ilością kory, perlitu, keramzytu i chipsów kokosowych.

Jak podlewać Cissusy?

Kluczem do sukcesu w uprawie cissusów jest żelazna konsekwencja w dostarczaniu im wody. W przypadku tych roślin doniczkowych podlewanie musi być regularne i odpowiednio wyważone. Cissusy nie znoszą przelewania i reagują na nie żółknięciem oraz opadaniem liści. Jeszcze gorzej objawia się u nich przesuszenie – wtedy liście robią się suche, chrupiące, brązowe, aby po jakimś czasie zupełnie odpaść. Jak wobec tego uzyskać równowagę? Najlepiej podlewać cissusy małymi dawkami, ale odpowiednio często i regularnie. Podłoże powinno przeschnąć na głębokość palca, ale nie zaschnąć na wiór. Podlewając z higrometrem, najlepiej robić to w momencie, gdy urządzenie wskazuje czwórkę. Bardzo istotne w pielęgnacji cissusów jest także zapewnienie im otworów drenażowych w doniczce, aby woda nie zalegała na jej dnie. Uwaga! Wyjątkiem od wyżej wymienionych zasad będą bardziej sukulentne odmiany (np. cissus rotundifolia), które występują w naszych domach dużo rzadziej. W ich przypadku podlewanie musimy znacznie ograniczyć – najlepiej robić to mniej więcej co dwa tygodnie. 

Szkodniki

Cissusy nie są szczególnie narażone na wizytę nieproszonych gości. Jeśli już takowi się pojawią, najczęściej są to wełnowce, które na ciemnozielonych liściach można dostrzec nawet w bardzo wczesnym stadium.

Jak rozmnażać Cissusy?

Cissusy rozmnażamy z sadzonek pędowych. Należy jednak pamiętać, że młode pędy nie ukorzeniają się zbyt łatwo, dlatego najlepiej robić to z pędami zdrewniałymi. Takie odnóżki po ucięciu wkładamy do wody, gdzie stosunkowo szybko puszczają korzenie. 

Podsumowując, cissusy uprawiamy w miejscach zacisznych i jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych, w lekkim podłożu oraz zapewniamy im regularną i dość częstą dawkę wody, a także odpowiednią wilgotność. W takich warunkach będą prawdziwą ozdobą wnętrz i ucieszą nasze oko szybkimi przyrostami. 

2 comments

  1. Swietnie pani opowiada. Posłuchałam o cissus striata i czuję się rozgrzeszona. Nie udało mi się utrzymać jej przy życiu. Nawet nie wiedziałam że będzie tak trudno. Dobrego Roku:) Zielonego najlepiej.

    1. Anna Zielinska

      Dziekuje i nawzajem:-))) nielatwa z nim sprawa, to prawda

Zostaw komentarz

Wysyłka w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne. Ograniczamy plastik oraz wybieramy naturalne środki pielęgnacji i ochrony roślin takie jak olejek Neem czy Dobroczynek Kalifornijski.

100% Bezpieczne zakupy

Transakcje robisz za pomocą bezpiecznych środków płatniczych takich jak:
Przelewy 24 / Apple Pay / PayPal

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami