Cissus – pielęgnacja, podlewanie, odmiany

YouTube player

Zapraszamy na odcinek o uprawie i pielęgnacji cissusów w domu. Ania opowie Wam w jaki sposób pielęgnuje swoje cissusy i dlaczego niekoniecznie są to rośliny idealne na początek przygody z domową uprawą roślin. Zobaczcie zatem nasz film, w którym dla przykładu wystąpiło kilka cissusów z kolekcji Ani, takich jak parthenocissus amazonica, cissus australijski, cissus discolor, rhombifolia, rotundifolia, parthenocissus striata i cissus njerre. Dowiecie się jak podlewać, jakie wybrać podłoże, jak rozmnażać i na jakie szkodniki uważać.

Cissusy to rośliny z rodziny winoroślowatych, bezpośrednio spokrewnione z naszymi winogronami. W naturze żyją w klimacie tropikalnym i liczą około 350 gatunków, głównie pnącz. Choć nie są najłatwiejsze w uprawie, przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczają się nam imponującymi przyrostami i pięknym wyglądem swych dekoracyjnych liści.

Odmiany Cissusów

Cissus Striata
Cissus Striata

Istnieje wiele odmian tej rośliny, o różnorodnych kształtach i teksturach liści. Do tych szczególnie popularnych gatunków domowych zaliczają się:

 • parthenocissus amazonica o bardzo oryginalnych, strzałkowatych liściach, których wierzch zdobią białe żyłki,
 • przywodzący na myśl winorośl cissus australijski,
 • odmiana o rzadko spotykanym fioletowo-zielonym zabarwieniu, czyli discolor
 • cissus njerre, który cechuje się lekko zamszowymi listkami,
 • cissus striata o pięciolistkowych, dłoniastych listkach,
 • jeden z niewielu wśród cissusów półsukulent cissus rotundifolia, który wyróżnia się skórzastymi, mięsistymi liśćmi,
 • rhombifolia – bardzo popularny gatunek z charakterystycznymi ząbkowaniami na brzegach swoich błyszczących listków.

Najważniejsze zasady pielęgnacji

 • regularne i dość częste podlewanie;
 • zapewnienie im ciepłego, zacisznego miejsca o stabilnej temperaturze, z dala od grzejnika i przeciągów;
 • ustawienie na stanowisku o rozproszonym świetle, w tzw. jasnym cieniu”;
 • utrzymywanie wysokiej wilgotności w pomieszczeniu (powyżej 50-55%).

Jakie podłoże dla Cissusów?

Większości cissusów najlepiej będzie w podłożu uniwersalnym z piaskiem oraz perlitem dla lepszego drenażu. Bardziej przepuszczalną ziemię należy zastosować w przypadku odmian półsukulentnych, takich jak odmiana rotundifolia. Idealne dla nich będzie podłoże z dużą ilością kory, perlitu, keramzytu i chipsów kokosowych.

Jak podlewać Cissusy?

Kluczem do sukcesu w uprawie tych roślin jest żelazna konsekwencja w dostarczaniu im wody. W przypadku tych roślin doniczkowych podlewanie musi być regularne i odpowiednio wyważone. Cissusy nie znoszą przelewania i reagują na nie żółknięciem oraz opadaniem liści. Jeszcze gorzej objawia się u nich przesuszenie – wtedy liście robią się suche, chrupiące, brązowe, aby po jakimś czasie zupełnie odpaść.

Jak wobec tego uzyskać równowagę? Najlepiej podlewać małymi dawkami, ale odpowiednio często i regularnie. Podłoże powinno przeschnąć na głębokość palca, ale nie zaschnąć na wiór. Podlewając z higrometrem, najlepiej robić to w momencie, gdy urządzenie wskazuje czwórkę. Bardzo istotne w pielęgnacji jest także zapewnienie otworów drenażowych w doniczce, aby woda nie zalegała na jej dnie. Uwaga! Wyjątkiem od wyżej wymienionych zasad będą bardziej sukulentne odmiany (np. cissus rotundifolia), które występują w naszych domach dużo rzadziej. W ich przypadku podlewanie musimy znacznie ograniczyć – najlepiej robić to mniej więcej co dwa tygodnie. Oczywiście wszystko jest zależne od warunków, jakie panują w Waszym mieszkaniu. Najlepiej w przypadku podlewania odmian półsuklentnych sprawdzić przed podlaniem, czy podłoże już niemal całkowicie przeschło.

Wilgotność powietrza

Większość roślin tropikalnych do prawidłowego wzrostu potrzebuje podwyższonej wilgotności powietrza. W przypadku cissusów, minimalny poziom nawilżenia powietrza to 50%. Dlatego jeśli mieszkamy w bardzo suchym mieszkaniu, np. w bloku – warto zaopatrzyć się w ewaporacyjny nawilżacz powietrza. Często w celu podwyższenia wilgotności poleca się regularne zraszanie liści, jednak jest to działanie chwilowe i jedynie miejscowe. Najlepszym rozwiązaniem jest właśnie nawilżacz powietrza, ale z domowych sposobów efektywne będzie grupowanie dużej ilości roślin w jednym miejscu i/lub stawianie doniczek na podstawkach z mokrym keramzytem.

Szkodniki

Cissusy nie są szczególnie narażone na wizytę nieproszonych gości. Jeśli już takowi się pojawią, najczęściej są to wełnowce, które na ciemnozielonych liściach można dostrzec nawet w bardzo wczesnym stadium. Jeśli chcecie przeczytać więcej o szkodnikach roślin domowych, koniecznie zajrzyjcie do tego postu na naszym blogu.

Jak rozmnażać Cissusy?

Cissusy rozmnażamy z sadzonek pędowych. Należy jednak pamiętać, że młode pędy nie ukorzeniają się zbyt łatwo, dlatego najlepiej robić to z pędami zdrewniałymi. Takie odnóżki po ucięciu wkładamy do wody, gdzie stosunkowo szybko puszczają korzenie. Więcej o rozmnażaniu roślin w wodzie możecie przeczytać w poście Sadzonki wodne czyli jak rozmnażać rośliny w wodzie.

Podsumowując, te rośliny uprawiamy w miejscach zacisznych i jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych, w lekkim podłożu oraz zapewniamy im regularną i dość częstą dawkę wody, a także odpowiednią wilgotność. W takich warunkach będą prawdziwą ozdobą wnętrz i ucieszą nasze oko szybkimi przyrostami. 

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Cissus - pielęgnacja, podlewanie, odmiany
Loading
/

4 comments

 1. Swietnie pani opowiada. Posłuchałam o cissus striata i czuję się rozgrzeszona. Nie udało mi się utrzymać jej przy życiu. Nawet nie wiedziałam że będzie tak trudno. Dobrego Roku:) Zielonego najlepiej.

  1. Anna Zielinska

   Dziekuje i nawzajem:-))) nielatwa z nim sprawa, to prawda

 2. Dzien dobry. a piszą ,ze łatwy w utrzymaniu…

  1. Agata Swierczynska

   Przy stosowaniu się do kilku kluczowych zasad w uprawie da się go okiełznać 😉

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami