Philodendron Pink Princess – jak przesadzić, pielęgnacja, sadzonki i ukorzenianie

YouTube player

Dzisiaj zobaczycie na filmie jak Ania z Jungle Boogie przesadza philodendrony Pink Princess, które przyszły do nas w zbyt dużych doniczkach i w mokrym, produkcyjnym podłożu. Kto z Was jeszcze tego nie robił, będzie mógł zobaczyć jakie są różnice między typowym podłożem produkcyjnym, a naszą własną mieszanką dla filodendronów, która jest bestsellerem w naszym sklepie. “Modelka” trafiła się nie byle jaka – Philodendron Pink Princess – kolekcjonerska roślina, którą fanom zielonego, szczególnie przedstawiać nie trzeba. Oprócz tego przygotowaliśmy poniżej krótki poradnik pielęgnacyjny – dowiecie się jakie podłoże jest odpowiednie dla tego filodendrona, jak go podlewać i jakiego stanowiska potrzebuje, a także wspomnimy co nieco o sadzonkach i ukorzenianiu. Mamy też dobrą wiadomość – staramy się, aby philodendron Pink Princess był regularnie dostępny do kupienia w Jungle Boogie.

Philodendron Pink Princess – pielęgnacja

Philodendron Pink Princess

Opieka nad tą różową księżniczką niewiele się różni od uprawy innych filodendronów. Dlatego jeśli chcecie przeczytać o tym więcej – odsyłamy do posta Filodendrony – uprawa, pielęgnacja, podlewanie. W tym poście omówimy pokrótce co jest najważniejsze w opiece nad tym kolekcjonerskim filodendronem.

Podłoże dla filodendronów

Na filmiku zobaczycie, jak Ania przesadza nasze księżniczki do prawidłowego podłoża. Pozostawienie ich zbyt długo w ciężkim, przemoczonym podłożu produkcyjnym mogłoby skutkować gniciem bryły korzeniowej i chorobą grzybową. A wszyscy chcemy się cieszyć pięknem naszych roślin jak najdłużej, zwłaszcza jeśli są to okazy kolekcjonerskie. Dlatego zalecamy przesadzanie filodendronów do odpowiedniego podłoża w niedługim czasie po zakupie. Odpowiednie podłoże dla philodendrona Pink Princess to takie, w którym mamy właściwie niewiele ziemi, a dużo dodatków – kory sosnowej, chipsów kokosowych, perlitu lub wermikulitu, włókna kokosowego i keramzytu. Powinno być bardzo luźne, sypkie, niemożliwe do sklejenia w kulkę. Pamiętajcie jednak, że kora może być siedliskiem ziemiórek, dlatego podłoża, które ją zawierają, warto wcześniej wyprażyć w piekarniku, w 150 stopniach przez 15 minut.

Przesadzanie krok po kroku:

  1. Ugniatamy doniczkę ze wszystkich stron, aby podłoże odkleiło się od ścianek.
  2. Łapiemy za nasadę łodygi rośliny i okrężnym ruchem wyciągamy roślinę z doniczki.
  3. Delikatnie oczyszczamy korzenie z ziemi.
  4. Sypiemy podłoże na dno doniczki.
  5. Umieszczamy roślinę na środku.
  6. Przysypujemy podłożem, jednocześnie trzymając roślinę.
  7. Równomiernie podlewamy podłoże, pamiętając o usunięciu nadmiaru wody z podstawki lub osłonki.

Podlewanie i nawożenie

Philodendrona Pink Princess podlewamy dopiero, gdy podłoże przeschnie na całej głębokości lub kiedy higrometr wskazuje 3. Podlejmy równomiernie całą powierzchnię podłoża i pozwólmy nadmiarowi wody wypłynąć przez otwory drenażowe. Jeśli podlewamy roślinę, która jest w osłonce lub na podstawce – pamiętajmy, aby ten nadmiar wody usunąć. Filodendrony nie lubią stać w wodzie! Od marca do września możemy również nawozić – biohumusem lub nawozem do roślin o ozdobnych liściach.

Wilgotność powietrza

Najodpowiedniejsza wilgotność dla Philodendrona Pink Princess to taka powyżej 60%, jednak poradzi sobie również w nieco niższej. Jednak filodendrony w zbyt niskiej wilgotności mogą mieć problem z rozwijaniem młodych liści – często klinują się w pochewkach liściowych. Aby pomóc takiemu listkowi możemy go ręcznie, ale delikatnie, wyjąć z pochewki np. za pomocą igły, lub podnieść wilgotność powietrza wokół rośliny.

Stanowisko i doświetlanie

U roślin z wariegacją zależy nam, żeby to wybarwienie było jak najpiękniejsze. Oprócz genów bardzo duży wpływ na nasilenie wariegacji ma światło. Philodendrona Pink Princess warto uprawiać przez cały rok na jasnym stanowisku, ale osłoniętym przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Dobrym pomysłem jest też korzystanie ze sztucznego oświetlenia – żarówki do doświetlania powinny mieć parametry ok. 6400K i minimum 500 lumenów. Jednak również w tym przypadku uważajmy, żeby roślina nie była zbyt blisko światła – lampami też możemy poparzyć liście rośliny.

Cięcie Filodendrona Pink Princess

Jeśli chcemy zagęścić naszą Pink Princess lub podarować komuś sadzonkę – możemy naszą roślinę pociąć. Jednak ważne, aby zrobić to w odpowiednim miejscu, czyli pod węzłem. Węzeł to miejsce na łodydze, z którego wyrastają ogonki liściowe. Najlepiej, kiedy widoczne są również korzenie powietrzne – wtedy ukorzenianie takiej sadzonki jest zdecydowanie łatwiejsze. Cięcie może się okazać również kołem ratunkowym w przypadku, gdy wariegacja na liściach naszej rośliny zanika – wtedy warto uciąć pęd do momentu, kiedy wariegacja była na satysfakcjonującym nas poziomie, i czekać z nadzieją, że roślina wypuści nowy pęd o okazałym wybarwieniu. Jeśli decydujecie się na cięcie rośliny, zróbcie to czystym, zdezynfekowanym narzędziem. No i ostrym! Im pewniejszy to będzie ruch, tym uszkodzenia tkanek będą mniejsze, co pozwoli uniknąć patogenów i gnicia.

Miejsce cięcia Philodendron Pink Princess

Ukorzenianie Pink Princess

Jak już mamy sadzonkę to trzeba ją jakoś ukorzenić. Najłatwiej to zrobić w wodzie – koniecznie dodajcie węgiel aktywowany. Równie efektywne jest ukorzenianie w wilgotnym sphagnum. Pamiętajcie jednak, żeby mech był wilgotny, ale nie mokry – inaczej jest ryzyko, że sadzonka zgnije. Potem trzeba już tylko trochę cierpliwości i regularnego doglądania, a wkrótce korzenie rozwiną się na tyle, że roślina będzie mogła zostać przeniesiona do odpowiedniego podłoża.

Mamy nadzieję, że chociaż trochę przybliżyliśmy Wam tę ślicznotkę. Jeśli czujecie się skuszeni – regularnie zaglądajcie pod ten link – często możecie ją u nas kupić.

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami