Koszyk

Filodendrony – uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Odcinek, z którego dowiecie się najważniejszych rzeczy jeśli chodzi o uprawę filodendronów w domu. Ania opowie o wszystkich najistotniejszych dla tych roślin kwestiach, poczynając od doboru właściwego podłoża, przez podlewanie, stanowisko, sposoby rozmnażania i wiele innych tematów, które mamy nadzieję zaspokoją Wasze oczekiwania i skutecznie pomogą właściwie opiekować się tym niezmiennie popularnym i pożądanym gatunkiem. Dowiecie się, na co warto zwracać szczególną uwagę a wszystko na przykładzie filków z kolekcji Ani.

Filodendrony to niezwykle wdzięczne rośliny doniczkowe, które zachwycają tysiącami rozmaitych odmian. Mają bardzo zróżnicowane ubarwienie oraz pokrój – występują w formach drewniejących, jak i pnących; posiadają zarówno liście o klasycznych kształtach, ale także finezyjnie powycinane lub wybarwione. W naturze filodendrony są częścią tropikalnej dżungli i porastają pnie drzew. W naszych domach doskonale radzą sobie oplatając paliki lub, w przypadku odmian płożących, zwisając i tworząc przepiękną bujną kaskadę zwieszoną z makramy, wysokiej półki, czy też kwietnika.

Do szczególnie ciekawych odmian filodendronów zaliczają się m.in.:

Jakie podłoże do filodendronów?

Bardzo istotną rzeczą po zakupie filodendrona jest wymiana podłoża produkcyjnego, czyli włókna kokosowego, które maksymalnie chłonie wodę i nie nadaje się do uprawy. Filodendrony bardzo źle radzą sobie także w tzw. podłożu uniwersalnym, które dostaniemy w każdym markecie. Niestety, taka ziemia jest dla nich zbyt gliniasta, zbita i za długo utrzymuje wilgoć, co może skutkować gniciem korzeni i chorobą grzybową. Ponadto liście stykające się z takim podłożem mogą żółknąć i dostawać plam, a w końcu nawet i odpadać, przez co nasza roślina będzie wyglądała mniej bujnie. Filodendrony uprawiajmy w tzw. „bigosie”, czyli mieszance o bardzo małej ilości ziemi oraz dużej ilości perlitu, chipsów kokosowych i kory sosnowej. Podłoże powinno być bardzo luźne i swobodnie przesypywać się w dłoniach. 

Stanowisko

Miejsce ustawienia i warunki w nim panujące są kluczowe w uprawie filodendronów. Przedstawiciele tego gatunku nie są kapryśni jeśli chodzi o temperaturę – zniosą nawet nieco zimniejsze warunki w domu, tj. około 16 stopni. Istotnym jest jednak, aby ustawić roślinę z dala od wszelkich źródeł ciepła, a w lecie daleko również od klimatyzatorów. Dodatkowo rośliny te nie lubią pełnego słońca – sprawia ono, że liście stają się matowe i mogą ulegać poparzeniu; najlepiej unikajmy stawiania ich na południowym parapecie, bardziej odpowiedni będzie ten wschodni lub zachodni. Największy sukces w pielęgnacji osiągniemy, gdy wybierzemy dla nich stanowisko jasne, o rozproszonym świetle, choć poradzą sobie również w miejscu półcienistym. Filodendrony są bardziej wymagające jedynie pod względem wilgotności powietrza. W ich uprawie bardzo pomocny będzie nawilżacz, który podniesie wilgotność co najmniej do 60%. Więcej sposób na zwiększenie wilgotności powietrza opisaliśmy w tym poście.

Jak podlewać filodendrony?

Filodendrony podlewamy gdy podłoże dość mocno przeschnie, ale nie dajemy mu wyschnąć na wiór. Przy nadmiernym przesuszeniu mogą zareagować żółknięciem i opadaniem liści. Dużo gorsze jest jednak przelewanie – w ten sposób bardzo szybko można doprowadzić do powstawania na liściach zmian grzybowych, na które filodendrony są podatne. Przed podlaniem upewnijmy się, że ziemia dobrze wyschła wkładając do podłoża palec na głębokość korzeni lub sprawdzając to za pomocą specjalnego higrometru glebowego – filodendrony podlewamy, gdy higrometr pokazuje poziom 3-4. Zawsze pamiętajmy o wylaniu nadmiaru wody z podstawki lub osłonki.

Jak rozmnażać filodendrony?

Aby rozmnożyć filodendrona, należy przyciąć go wraz z węzłem, czyli pod tzw. „oczkiem”. Najpopularniejszą praktyką jest wsadzenie pędu do wody (najlepiej z dodatkiem węgla, aby uniknąć namnażania się bakterii), istnieje jednak także możliwość ukorzenienia go w spagnum, włóknie kokosowym lub torfie. Pamiętajmy o tym, że największe powodzenie osiągniemy wykorzystując sadzonki szczytowe, które cechuje większa witalność. Jeśli rozmnażamy naszą roślinę wiosną lub latem, korzeni doczekamy się już po 2-3 tygodniach. Za pomocą takich sadzonek możemy zagęścić swoją roślinę mateczną lub wyhodować całkiem nową roślinę. Samo przycinanie rośliny również pozytywnie wpływa na filodendrony, pobudzając je do rozkrzewiania – dlatego nie ma co trzymać nieatrakcyjnych, wydłużonych po zimie pędów!

Szkodniki

Filodendrony nie są bardzo podatne na inwazję pasożytów. Szkodnikiem, który pojawia się na nich najczęściej, jest przecinkowaty wciornastek. Jak rozpoznać, że nasza roślina jest pod żerowaniem wciornastka? Liście będą miały niewielkie jasne plamy, o srebrzystym połysku. Jeśli się dobrze przyjrzymy, dostrzeżemy również ciemne odchody wciornastka.
Jeśli w swojej kolekcji mamy bardziej grubolistne odmiany, od czasu do czasu przyglądajmy się im także pod kątem wełnowców – możemy je rozpoznać po białym nalocie, przypominającym puch lub watę.

Toksyczność

Pamiętajmy o tym, że wszystkie philodendrony są toksyczne w przypadku spożycia, dlatego nie są bezpieczne dla kota czy psa. Sok rośliny zawiera nierozpuszczalne szczawiany wapnia, które mogą powodować podrażnienie pyszczka, ból i obrzęk, nadmierne ślinienie się, a także wymioty i trudności w przełykaniu. Trzymajmy zatem filodendrony z dala od naszych pupili i małych dzieci. Jeśli nie macie w mieszkaniu bezpiecznego miejsca na taką roślinę – w naszym sklepie znajdziecie również rośliny doniczkowe przyjazne dla zwierząt.

Filodendrony będą cieszyć nasze oko, jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad. Pamiętajmy aby uprawiać je w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Zapewnijmy im także mocno przepuszczalne podłoże i pilnujmy, aby znacznie przeschło między podlewaniami. Jeśli dodatkowo utrzymamy odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, filodendrony w naszym domu będą mieć namiastkę tropikalnej dżungli i odwdzięczą się bujnym wzrostem.

Aktualnie dostępne filodendrony w sklepie Jungle Boogie znajdziecie tu: https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/philodendron/

Polecamy też nasze autorskie podłoże do filodendronów:

Zostaw komentarz

Wysyłka w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne. Ograniczamy plastik oraz wybieramy naturalne środki pielęgnacji i ochrony roślin takie jak olejek Neem czy Dobroczynek Kalifornijski.

100% Bezpieczne zakupy

Transakcje robisz za pomocą bezpiecznych środków płatniczych takich jak:
PayNow (mbank) / Apple Pay / PayPal

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami