Philodendron Verrucosum – pielęgnacja i podlewanie

YouTube player
v

Philodendron verrucosum, o wdzięcznej polskiej nazwie Filodendron Brodawkowaty, to wyjątkowy przedstawiciel filodendronów. Ceniony i lubiany ze względu na bardzo ładne ubarwienie – ciemniejsza zieleń z jaśniejszymi prążkami wygląda jak fluoroscencyjne światło. Dodatkowo jego liście są welwetowe, z delikatnym meszkiem, przez co są bardzo przyjemne w dotyku, a całości dopełniają bordowe spody. Liściom towarzyszą równie ciekawe łodygi – włochate i mogące przybierać czerwoną barwę. Na filmie Ania z Jungle Boogie opowie Wam trochę o tej kolekcjonerskiej perełce – jak ją pielęgnować, jakie jest odpowiednie podłoże i których szkodników się wystrzegać.

Philodendron verrucosum – pielęgnacja

Zdjęcie rośliny Philodendron Verrucosum, ujęcie 2

Opieka nad Philodendronem verrucosum nie różni się znacznie od pielęgnacji innych filodendronów, o której wielokrotnie już wspominaliśmy, np. w tym poście. Jednak wiemy, że wszelkie straty w przypadku roślin kolekcjonerskich bolą jeszcze bardziej, dlatego zachęcamy do dokładnego przestudiowania wymagań filodendrona brodawkowatego.

Stanowisko dla Philodendrona verrucosum

Większość roślin tropikalnych najlepiej rośnie w jasnym miejscu, ale o rozproszonym świetle. Również w tym przypadku zbyt ostre światło może prowadzić do powstawania oparzeń i uszkodzeń na liściach. Dlatego absolutnie opadają południowe parapety. Philodendrona Verrucosum z powodzeniem możemy uprawiać również pod lampami – jednak i w tym przypadku pamiętajmy, aby nie umieścić go zbyt blisko źródła światła. Liście tej odmiany są dość cienkie, a co za tym idzie – delikatne. Natomiast w zbyt ciemnych miejscach roślina będzie się wyciągać do światła i przyrosty będą zdecydowanie mniejsze.

Bardzo ważna jest również wysoka wilgotność powietrza. Nie polecamy przy tej roślinie zraszania – może to prowadzić do powstawania przebarwień na aksamitnych liściach, a przy tym nie jest efektywnym sposobem na poprawę nawilżenia powietrza. W suchych mieszkaniach zdecydowanie lepiej sprawdzi się nawilżacz powietrza, a jeśli potrzebujecie niewielkiego podniesienia wilgotności wokół rośliny, możecie ustawić doniczki na mokrym keramzycie lub porozstawiać naczynka z wodą.

Podłoże i podlewanie

Przy uprawie filodendronów niezbędne jest odpowiednie podłoże. Pozostawienie rośliny w ciężkiej i zbitej ziemi produkcyjnej szybko przyniesie efekty w postaci przelania i choroby grzybowej. Dlatego najszybciej jak to możliwe przesadźcie swojego Philodendrona Verrucosum w podłoże z dominantą perlitu, wermikulitu, chipsów kokosowych, kory sosnowej. W Jungle Boogie znajdziecie specjalistyczne mieszanki – dla filodendrona brodawkowatego idealne będą te dedykowane filodendronom lub monsterom. Odpowiednie podłoże pomoże zminimalizować ryzyko przelania rośliny, jednak wciąż trzeba zachować rozwagę. Z kolejną dawką wody poczekajmy do przeschnięcia gleby – najlepiej sprawdźmy jej wilgotność za pomocą higrometru (powinien wskazywać 3). Konieczne jest również usunięcie po podlaniu nadmiaru wody z osłonki lub podstawki – w przeciwnym wypadku gleba będzie stale podsiąkać, co doprowadzi do gnicia korzeni.

UWAGA! Przy przesadzeniu pamiętajmy, aby być delikatnym i nie naruszyć bryły korzeniowej.
W przypadku philodendrona verrucosum lepiej oczyścić korzenie mniej dokładnie, ale ich nie uszkodzić.

Szkodniki i problemy w uprawie

Ze względu na swoje cienkie liście, Philodendron verrucosum jest podatny na wciornastki i przędziorki. M.in. z tego względu tak ważne jest utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza. Insekty pojawiają się zdecydowanie częściej w suchych mieszkaniach, ponadto w takich warunkach rośliny są osłabione i bardziej narażone na ataki. Unikajmy również przeciągów i towarzystwa kaloryferów. Poza tym, ten filodendron jest raczej niekłopotliwy w uprawie po przystosowaniu do nowego miejsca. A co więcej – szybko rośnie.

W naszym sklepie internetowym Philodendrona verrucosum znajdziecie w tym miejscu.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Philodendron Verrucosum - pielęgnacja i podlewanie
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami