Monstera – jak dbać i podlewać, czyli pielęgnacja Monstery dziurawej

YouTube player

Monstera deliciosa, monstera dziurawa, wonna – wszystkie te nazwy odnoszą się do tego popularnego pnącza o dużych, sercowatych liściach z wycięciami. Ta roślina przeszła do kanonu i jest obecna w wielu domach, a nawet w świecie designu. Jeśli zastosujemy się do kilku prostych zasad pielęgnacyjnych, będzie przyjazna również początkującym. Obejrzyjcie nasz Monstera FAQ, a dowiecie się co robić, by Wasza roślina dobrze rosła. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące pielęgnacji monstery – dowiecie się do jakiej ziemi ją przesadzić, jak podlewać i dlaczego nie obcinać korzeni powietrznych.

Zdjęcie rośliny Monstera Deliciosa, ujęcie 2
Monstera deliciosa (Monstera dziurawa)

Pielęgnacja monstery

Kluczem do sukcesu jest stanowisko o dużej ilości rozproszonego światła. Na bezpośrednie słońce zareagują żółtymi plamami lub nawet poparzeniami. Z kolei gdy życiodajnych promieni będzie za mało, liście nie rozwiną swojego potencjału wzrostowego i będziecie mieli roślinę tylko z tak zwanymi “baby leaves”, czyli liśćmi małymi, pozbawionymi urokliwych dziur i wycięć. Jak wszystkie rośliny tropikalne, ta piękność uwielbia podwyższoną wilgotność powietrza. Możemy postawić doniczkę na podstawce z mokrym keramzytem lub w pobliżu nawilżacza powietrza. Nie obrazi się również za delikatne zraszanie miękką wodą – jednak nie róbmy tego, gdy roślina wypuszcza młode liście. Mogą się pojawić na nich plamy i inne uszkodzenia w skutek kontaktu z wodą.

Jaka ziemia do monstery?

Monsterę krótko po zakupie dobrze jest przesadzić w lekkie, przepuszczalne podłoże z dodatkiem np. chipsów kokosowych, piasku, perlitu, kory sosnowej, tak aby korzenie nie stały w wodzie i nie zgniły. Idealne będzie nasze podłoże do monstery lub również to dedykowane filodendronom. Kolejny raz przesadzamy gdy roślina przestaje się mieścić w doniczce i korzenie wychodzą otworami drenażowymi – zazwyczaj co sezon lub dwa.

Jak podlewać monsterę

Ta roślina nie znosi przelania, uważajmy aby jej nie zaszkodzić nadgorliwością w tym temacie. Nawadniamy, gdy podłoże porządnie przeschnie, sprawdzając je wcześniej np. za pomocą higrometru lub palca. Jeżeli jednak na liściach pojawią się zmiany grzybicze wskutek przelania, nie panikujcie. Utnijcie taki liść (odrośnie!) i zastosujcie oprysk preparatem grzybobójczym. Oczywiście ograniczamy wtedy również podlewanie, a jeśli podłoże jest wolno przesychające – również przesadzamy.

Więcej o zmianach grzybiczych na liściach dowiesz się tu: https://www.jungleboogie.pl/blog/grzyb-czyli-zmiany-grzybicze-na-roslinach-doniczkowych-jak-rozpoznac-i-jak-postepowac/

Czy obcinać korzenie powietrzne?

Absolutnie nie! W warunkach naturalnych monstera wykorzystuje korzenie powietrzne do pobierania wilgoci i składników pokarmowych, a także do wspinaczki po pniach drzew. Naszym większym domowym okazom możemy sprawić palik kokosowy, który będzie imitował naturalne środowisko. Początkowo należy przywiązać roślinę do palika, ale z czasem pędy przyczepią się palika właśnie za pomocą korzeni powietrznych. Te położone niżej możemy również przykryć ziemią. Korzenie powietrze pomogą nam również w rozmnażaniu, jeśli w przyszłości chcielibyśmy się z kimś podzielić naszym okazem lub zagęścić roślinę.

UWAGA: Monstera deliciosa to roślina trująca dla kota i psa – trzymajmy ją z dala od naszych pupili i małych dzieci.

tutaj znajdziecie monstery z naszej kolekcji

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami