Pnącza, rośliny wiszące do domu – piękne i łatwe w uprawie

YouTube player

Pnącza i rośliny wiszące to zdecydowanie jedne z naszych ulubionych roślin doniczkowych do domu. Stąd też osobna kategoria w naszym sklepie internetowym – “Pnącza”. Wiele z nich możemy prowadzić według gustu albo po paliku kokosowym, w który będą się wczepiać korzeniami powietrznymi, albo pozwolić pędom swobodnie zwieszać się z plecionej makramy czy wiszącego kwietnika.

Łatwe w uprawie pnącza i rośliny wiszące do domu

zdjęcie pnącza roślina wisząca do domu Epipremnum Aureum (Złociste)

Epipremnum aureum (złociste) to chyba największa klasyka wśród roślin pnących! Piękne, szybko rosnące i łatwe w uprawie. Najważniejsza zasada przy pielęgnacji tej rośliny doniczkowej to nie przelewać! Epipremnum aureum nada się idealnie do zazielenienia trochę ciemniejszego kąta – bardzo szybko wypuści kaskadę zielonych liści z delikatną złotą wariegacją. W dodatku jest dość odporne na słabe warunku świetlne (ale pamiętajcie, żeby wówczas podlewać jeszcze mniej!).

Zdjęcie pnącza epipremnum golden pothos (neon) roślina doniczkowa

Epipremnum Golden Pothos (Neon) to kolejna propozycja na naszej liście pnączy. Na stanowisku jasnym (ale bez bezpośredniego słońca!) liście będą miały soczyście limonkową barwę. Idealny wybór, żeby rozjaśnić wnętrze i wprowadzić trochę wiosny do mieszkania. W zbyt ciemnym miejscu może wypuszczać jednak ciemniejsze liście, a na ostrym słońcu – mogą się przypalić, dlatego warto znaleźć odpowiednie stanowisko dla tej rośliny.

Filodendrony pnące to przepiękne rośliny wiszące o liściach w kształcie serca! Szczególnie polecamy te trzy odmiany: scandens, scandens Barsil i scandens Lemon Lime, które zestawione razem stworzą spójną kompozycję w domu.

Zdjęcie pnącza scindapsus argyraeus

Natomiast dla tych, którzy lubują się w oryginalnych fakturach liści – polecamy pnącza z rodzaju scindapsus. Wiele z odmian ma zamszowe, posrebrzane listki, co sprawia, że nie można oderwać od nich wzroku!

Jak dbać o pnącza?

Pnącza rosną jak szalone i bardzo szybko można za ich pomocą wyczarować aranżacyjne cuda. W makramie, na górnej półce, ustawione obok siebie stworzą prawdziwie dżunglową kompozycję. Pnącza łatwo utrzymać w dobrej kondycji i są banalnie proste w rozmnażaniu. Wystarczy przyciąć pęd pod węzłem i ukorzenić w wodzie lub glebie.

Większość roślin wiszących lubi rozproszone światło, ale odmiany pozbawione wariegacji, jak np. philodendron scandens czy epipremnum aureum poradzą sobie w miejscach zacienionych. Jedyne na co musicie uważać w przypadku pnączy to przelanie. Gnicie korzeni wywołane przemoczonym, zalanym podłożem to tak naprawdę jedyna krzywda, jaką możecie im wyrządzić, bo pnącza nie należą do wymagających wrażliwców. Dajcie porządnie przeschnąć ziemi między podlewaniami i powinno być pięknie.

Obejrzyjcie naszą kolekcję pnączy: https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/pnacza/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami