Zamiokulkas (zamioculcas) rozmnażanie, podlewanie, przesadzanie

YouTube player

Zamiokulkas (Zamioculcas) to jedna z popularniejszych roślin doniczkowych. Widujemy ją nie tylko w domach, ale ze względu na jej przystosowanie do słabych warunków świetlnych, również w biurach, galeriach handlowych i innych ciemniejszych miejscach. Jest to roślina bardzo prosta w uprawie, ale niestety łatwo ją przelać. Dlatego z filmu dowiecie się, jak pielęgnować Zamiokulkasa, aby rósł zdrowo. Możemy zdradzić, że na pewno warto go przesadzić – polecamy np. naszą mieszankę do kaktusów i sukulentów. Ciekawe jest również to, że mimo, że zamiokulkasy należą do rodziny obrazkowatych (Araceae) – mogą być rozmnażane nie tylko z bulwy czy łodygi, ale również z sadzonek liściowych! Chociaż pamiętajcie, że trzeba się wtedy w uzbroić w cierpliwość. W Jungle Boogie znajdziecie najpopularniejsze odmiany Zamiokulkasa: Zamioculcasa Zamiifolia, czyli Zamiokulkasa Zamiolistnego; odmianę Zenzi o grubych, beczułkowatych pędach; a także czarnego kruka, czyli Zamioculcasa Raven o bardzo ciemnych, prawie czarnych liściach.

Zamiokulkas zamiolistny pochodzi z rodziny obrazkowatych (Araceae), co oznacza, że jest spokrewniony np. z monsterami i filodendronami! Jednak zamiokulkasy to jedyni przedstawiciele tej rodziny, którzy mogą być rozmnażani z liścia(!), ale o tym później.

Zamiokulkas Zamiolistny (zamioculcas zamiifolia)
Zamiokulkas Zamiolistny

Zamiokulkas pielęgnacja i podlewanie

Zamioculcas występuje głównie we wschodniej Afryce; na zadrzewionych sawannach i w poszyciu lasów tropikalnych, m.in. w Kenii, Tanzanii, Zimbabwe. Po jego mięsistych liściach i grubych pędach widać, że jest to sukulent. Z tego względu musimy naprawdę oszczędnie i rzadko go podlewać! Dodatkowo pod ziemią znajdują się jego kłącza przypominające bulwy, które są podatne na gnicie, jeśli podłoże jest rozmoczone i długo przesycha. Podlewanie zamiokulkasa zależy od stanowiska, na którym go postawimy. Na bardzo jasnym parapecie, skąpany w słońcu, będzie potrzebował bardziej regularnego podlewania. Natomiast w ciemniejszym kącie – nie ma potrzeby sięgać po konewkę częściej niż raz w miesiącu. Podobno zamioculcas może wytrzymać bez wody nawet 4 miesiące, ale nie polecamy stosowania aż tak ekstremalnych rozwiązań.

Zamiokulkas przesadzanie – jaka ziemia

Podłoże musi być bardzo przepuszczalne – z domieszką piasku, perlitu, wermikulitu. idealnie się nada nasza mieszanka do kaktusów i sukulentów. Jak właściwie wszystkie sukulenty – zamiokulkasa polecamy przesadzić krótko po zakupie! Ciężkie, zbite podłoże produkcyjne może sprzyjać gniciu bulw i systemu korzeniowego.

Pamiętajcie również o odpowiedniej temperaturze! Zamioculcas najchętniej by rósł w 30 stopniach Celsjusza, ale oczywiście standardowe temperatury pokojowe mu wystarczą. Jednak uważajmy na temperatury poniżej 18 stopni Celsjusza – zamiokulkas może wtedy przejść w stan spoczynku i zrzucić liście.

PS Mięsiste liście zamiokulkasa aż się proszą o regularnie mycie olejkiem neem w celu nabłyszczenia. Zajrzyj do naszego posta Czyścimy liście olejkiem neem, żeby dowiedzieć się jak to zrobić.

Przelany zamiokulkas – jak uratować?

Przelanie to właściwie jedyne, co może zabić naszego zamio. Poza tym – jest to bardzo witalna roślina i rzadko spotykamy na niej szkodniki. Jeśli widzimy, że nasz zamioculcas ma żółte liście (nie tylko te najstarsze, przy samej ziemi) – czym prędzej należy zajrzeć do systemu korzeniowego. Bardzo możliwe, że po wyjęciu rośliny z doniczki, naszym oczom ukażą się gnijące, miękkie i ciągnące korzenie. Wszystkie niezdrowe fragmenty korzeni należy w takim wypadku wyciąć czystymi, zdezynfekowanymi nożyczkami i pozostawić do obeschnięcia. Następnie sadzimy naszą roślinę do świeżej ziemi dla kaktusów i sukulentów i znacznie ograniczamy podlewanie. Pamiętajcie też, że świeża ziemia mocniej chłonie wodę, więc podlewamy wyjątkowo oszczędnie! Natomiast jeśli gnije również bulwa – ratunkiem może się tutaj okazać jedynie rozmnożenie zamiokulkasa.

Rozmnażanie

  • Zamiokulkas to jedyna roślina z rodziny araceae, którą możemy rozmnożyć z liścia. Liście zamiokulkasa przy samej ziemi, które często po czasie zaczynają żółknąć – to są właśnie liście, z których ta roślina powstała! Możecie przeprowadzić takie rozmnażanie również w warunkach domowych, jednak należy się uzbroić w cierpliwość. Sadzonki liściowe umieszczamy w szklance z wodą tak, aby były bardzo delikatnie zanurzone w wodzie. Po jakimś czasie powinny wykształcić bulwy i korzenie.
  • Na takiej samej zasadzie możemy rozmnożyć zamiokulkasa z łodygi – umieszczamy wtedy w wodzie łodygę.
  • Najłatwiejszym sposobem rozmnażania zamioculcasa jest podział. Podczas przesadzania rozdzielamy bulwy i sadzimy w osobnych donicach.

Odmiany

Klasyczny zamiokulkas zamiolistny to oczywiście nie jedyna odmiana, która istnieje. My szczególną uwagę polecamy zwrócić również na

  • Zamioculcas Zenzi – odmiana o gęsto ułożonych liściach i grubych, beczułkowatych pędach
  • Zamioculcas Raven – jego młode liście wychodzą jasnozielone, ale z czasem nabierają bardzo ciemnej, prawie czarnej, barwy!
Zamioculcas Raven Zamiokulkas Raven
Zamiokulkas Raven
Zamiokulkas Zenzi Zamioculcas Zenzi
Zamiokulkas Zenzi

Czy zamiokulkas jest trujący dla kota?

Niestety tak – zamiokulkas, jak i inne rośliny obrazkowate, to rośliny trujące po spożycia. Z tego względu zamioculcas jest toksyczny dla kota i psa. Trzymajmy tę roślinę doniczkową w miejscu niedostępnym dla naszych zwierząt.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Zamiokulkas (zamioculcas) rozmnażanie, podlewanie, przesadzanie
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami