Akcesoria do roślin w Jungle Boogie – niezbędnik roślinny

YouTube player

Aby uprawa roślin doniczkowych była jeszcze przyjemniejsza i przede wszystkim – łatwiejsza, warto zaopatrzyć się kilka akcesoriów do roślin. Zgromadzone w jednej szafce zawsze będą pod ręką, aby nieść ratunek naszym roślinom. Z filmu dowiecie się czym jest olejek Neem, do czego przydaje się spryskiwacz do roślin i łopatka ogrodnicza, na co zwrócić uwagę przy wyborze konewki. Oprócz tego wspomnimy kilka ważnych rzeczy o nożyczkach do roślin, drabinkach i podporach do kwiatów doniczkowych. Sprzedamy Wam tip na rośliny same w domu, czyli opowiemy o kulach nawadniających. Oprócz tego oczywiście będzie o, ważnych zwłaszcza przy uprawie roślin tropikalnych, higrometrze pokojowym i mierniku wilgotności gleby. A dodatkowo – węgiel aktywowany, przydatny przy robieniu sadzonek i lasów w słoiku.

Łopatka ogrodnicza do przesadzania

Łopatka ogrodnicza to nie jest akcesorium do roślin niezbędne, ale zdecydowanie przydatne. Ułatwi Wam przesadzanie roślin doniczkowych i sprawi, że po tym zabiegu Wasze paznokcie nie będą skrywać w sobie miliona ziarenek ziemi. Za pomocą łopatki ogrodniczej z łatwością wykopiecie bryłę korzeniową z dużej doniczki czy oddzielicie ją od glinianej doniczki. Wyciąganie rośliny z plastikowych doniczek zazwyczaj nie sprawia wielu problemów, jednak w przypadku doniczek z np. terakoty, wydobycie rozrośniętej bryły korzeniowej może być wyzwaniem. Mając pod ręką łopatkę możecie oddzielić ziemię od brzegów doniczki tak, jakbyście nożem oddzielali ciasto od blachy.:)

Łopatka ogrodnicza może posłużyć również do mieszania komponentów podłoża i wsypywania ziemi do doniczki – unikniemy brudzenia rąk i paznokci. Oczywiście jest przydatna również przy pikowaniu roślin, czyli przy sadzonkach. Do uprawy roślin domowych polecamy łopatkę raczej o wąskim ostrzu – będzie precyzyjniejsza i poręczniejsza. Dobór materiału, z którego będzie wykonana i designu zależy już od Waszych preferencji. Jednak naszym zdaniem warto czasem zaszaleć – praca z ładnymi, przyjemnymi dla oka narzędziami na pewno będzie przyjemniejsza. Dlatego my polecamy wybierać takie cuda jak np. łopatka z IB Laursen.

Olejek Neem

Olejek Neem z naszego sklepu jest olejem naturalnym, tłoczonym na zimno. To pozyskiwany z nasion Miodli Indysjskiej naturalny insektycyd i fungicyd. Stosuje się go w postaci roztworu z wodą i mydłem – łyżeczka olejku i pompka mydła lub płynu do naczyń na 1 litr wody. Taką emulsją możemy zrobić oprysk naszym roślinom lub umyć ich liście w celu ochrony przed szkodnikami. Możemy go również użyć już wtedy, gdy zauważymy szkodnika na naszych roślinach. Oprócz opryskania liści możemy wtedy też podlać roślinę taką mieszanką. Dodatkową zaletą jest to, że liście po takim zabiegu się pięknie błyszczą i wolniej osiada na nich kurz.

Więcej o olejku Neem pisaliśmy w poście Olej Neem w walce ze szkodnikami.

Spryskiwacz do roślin

Kolejne akcesoria do roślin to spryskiwacze. Jeśli chodzi o spryskiwanie roślin w celu podniesienia wilgotności powietrza – nie jest to najbardziej efektywny sposób. Właściwie jest to działanie bardziej doraźne i na chwilę. Wilgotność powietrza po zraszaniu podnosi się tylko miejscowo i na krótki okres czasu. Dlatego jeśli macie stale problem z suchym powietrzem w mieszkaniu – koniecznie zaopatrzcie się w nawilżacz powietrza. Nie należy również zraszać roślin zimą – wiele z nich tego nie lubi i efektem mogą być plamy i choroby grzybicze na liściach. Natomiast niezależnie od pory roku, nie spryskujmy wodą takich roślin jak begonie, trzykrotki, peperomie, a także roślin o zamszowych liściach, z kutnerem. Jeśli chodzi o monstery, filodendrony, patyczaki i hoje – je spokojnie możemy zraszać, jednak nie oczekujmy spektakularnych efektów.

Zraszanie może być jednak bardzo dobrym pomysłem, jeśli chcemy ochłodzić nasze rośliny podczas upalnego lata. Będzie to dla nich jak chłodny prysznic. Najlepiej to zrobić rano i wtedy gdy słońce nie pada bezpośrednio na liście – w przeciwnym razie mogą powstać poparzenia. Pamiętajmy też o używaniu wody odstanej i przefiltrowanej – od wody kranowej powstaną na liściach nieestetyczne zacieki.

spryskiwacz do roślin

Jeśli chodzi o wybór spryskiwacza – osobiście nie polecamy takich plastikowych, dość szybko się psują. W Jungle Boogie znajdziecie szklany spryskiwacz do roślin, który ma metalowy mechanizm i z pewnością posłuży dużo dłużej. Dodatkowo jest też ładny i estetyczny, więc nie trzeba go ukrywać gdzieś głęboko w szufladzie – może stać na wierzchu i być ozdobą wnętrza. Jednak jeśli wygląd nie jest dla Was ważny – w roli spryskiwacza sprawdzi się również np. dobrze wymyte opakowanie po płynie do szyb.

Designerskie konewki

Podlewanie to najczęstszy zabieg, który wykonujemy przy naszych roślinach, dlatego dobrze jest mieć dobrą i ładną konewkę. W sumie jest to najbardziej niezbędne akcesorium przy uprawie roślin, jeśli mamy już sporą kolekcje roślinnych lokatorów. Warto wybrać taką, która będzie dobrze leżała Wam w dłoni. Jeśli będzie zbyt ciężka i duża – będzie Wam trudno dotrzeć do tych bardziej schowanych roślin, natomiast jeśli będzie zbyt mała – przy dużej ilości roślin będziecie musieli co chwilę dolewać do niej wody.

Zwróćcie uwagę na to, jak konewka jest skonstruowana. W niektórych otwór na górze jest tak zrobiony, że po przechyleniu konewki woda wylewa się również na podłogę i meble. Jednak musi być też na tyle duży, żebyście mogli wymieszać wodę np. z nawozem. Warto też zwrócić uwagę na wyprofilowanie dziubka. Najlepiej mieć właściwie dwie konewki – jedną z zagiętym dziubkiem na końcu, który jest precyzyjny i będzie idealny do podlewania małych sadzonek, w małych doniczkach. A także takich, które nie lubią zalewania liści wodą. Natomiast druga konewka powinna mieć dziubek prosty i trochę szerszy – ułatwi to podlewanie naprawdę dużych okazów i sprawi, że będzie to zajmowało mniej czasu.

Designerskie konewki w Jungle Boogie

Jeśli chodzi o wygląd konewki – ponownie zależy to tylko od Was. Ale warto mieć fajną, kolorową konewkę, która będzie pasowała również do wystroju wnętrza. Konewki dostępne w Jungle Boogie znajdziecie tutaj. Staramy się wyszukiwać dla Was te bardziej ozdobne i designerskie.

Do konewki możemy też nalać wodę wcześniej i trzymać ją w skupisku roślin. Dzięki temu, jeśli zauważymy, że jakaś roślina potrzebuje podlania, a musimy szybko wyjść z domu – na pewno zdążymy wtedy chwycić jeszcze za konewkę i uratować naszą roślinkę. Jednak nie zostawiajmy w konewkach wody już rozrobionej z nawozem.

Nożyczki do roślin

Nożyczki to kolejne akcesorium do roślin, które jest często używane. Obcinamy za ich pomocą np. wszystkie pędy i liście, które z jakiegoś powodu są już mało atrakcyjne. Liści z uszkodzeniami, zażółceniami, podejrzanymi plamami, dobrze jest się od razu pozbyć i nie ryzykować, że potencjalna infekcja rozniesie się na pozostałe części rośliny. Dodatkowo warto jest również regularnie przycinać niektóre rośliny, np. pnącza, co pobudzi je do rozkrzewiania i wzrostu. Na starszych roślinach możemy dokonywać cięć odmładzających i je formować w celu uzyskania ładniejszego pokroju. Często chcemy również pobrać z rośliny sadzonki, aby ją zagęścić lub podzielić się ze znajomymi.

Najważniejsze jest, żeby nasze nożyczki do takich zabiegów były ostre. Pozwoli to zrobić cięcie, które będzie jednym, zdecydowanym ruchem i nie zmiażdży, ani nie poszarpie tkanek rośliny. Zmniejsza to powierzchnię uszkodzenia, a im mniejsze uszkodzenie, tym mniejszy dostęp do rośliny dla patogenów i bakterii. Warto mieć również pod ręką preparat do dezynfekcji powierzchni, aby nożyczki były sterylne, co pozwoli ewentualnych infekcji nie przenosić np. z rośliny na roślinę. Powinniśmy mieć nożyczki, które będą przeznaczone TYLKO do roślin. Sok wielu roślin jest toksyczny, dlatego nie warto ryzykować zdrowiem swoim i innych domowników.

W przypadku grubszych pędów przyda się również mały sektor – nie wszystko da się łatwo przeciąć zwykłymi nożyczkami.

Drabinki i podpory do kwiatów doniczkowych

Kolejne przydatne akcesorium do roślin, które również może być ozdobą, to wszelkiego rodzaju podpórki, tyczki bambusowe, paliki kokosowe itp. Przywiązujemy do nich pędy za pomocą sznurka lub specjalnych drucików florystycznych. W przypadku palików kokosowych, które stosujemy np. do monster czy filodendronów – sznurek lub drucik jest tylko chwilowym rozwiązaniem. Pnącze z czasem wrośnie w palik za pomocą korzeni powietrznych i nie będzie potrzebowało dodatkowego mocowania. Pamiętajcie jednak, aby nie przywiązywać pędów zbyt ciasno – pędy rosną, stają się grubsze i zbyt ciasno zawiązany drucik mógłby się z czasem wbijać w tkankę i prowadzić do uszkodzeń.­­

Znajdziecie u nas zarówno ozdobne drabinki i podpory do kwiatów doniczkowych, jak i paliki kokosowe do pnącz.

Kule nawadniające

Gadżet przydatny, gdy planujemy urlop. Do kuli nawadniającej nalewa się wody i wtyka się ją w podłoże. Woda jest zasysana i stopniowo uwalniana do ziemi. Jednak koniecznie przetestujcie ten sposób kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Sprawdźcie, czy woda nie wypływa zbyt szybko, czy nie zużywa się cała w ciągu jednego dnia. Nie warto ryzykować, że coś się stanie naszym roślinom, zwłaszcza najdroższym okazom.

kule nawadniające

Kule nawadniające w Jungle Boogie

Higrometr pokojowy z termometrem

Jeśli zapytalibyście jakie są niezbędne akcesoria do roślin, to przy uprawie roślin tropikalnych zdecydowanie powiedzielibyśmy, że jest to higrometr pokojowy (oprócz oczywiście konewki). Większość roślin lubi ciepłe temperatury i zaczyna umierać, kiedy temperatura spada poniżej 16 ° C. Pożądana jest również wysoka wilgotność powietrza, dla większości roślin tropikalnych minimum 55%, dla niektórych 60-65%; a bardziej wymagające i kolekcjonerskie gatunki warto trzymać nawet w warunkach szklarniowych, czyli przy nawilżeniu powietrza na poziomie 80-90%.

Warto pilnować wilgotność powietrza, ponieważ jeśli będzie zbyt sucho – mogą pojawić się wciornastki, przędziorki i wełnowce. W suchym mieszkaniu rośliny będą w kiepskiej kondycji, a to również zwiększa ich podatność na wszelkie szkodniki. Oczywiście są też rośliny, które nie wymagają wysokiej wilgotności i doskonale radzą sobie w bardziej suchych warunkach. Są to np. sansewierie, zamiokulkasy, czy kaktusy i sukulenty pustynne. Jednak jeśli mamy na oku kalatee lub alokazje – ważne przy ich uprawie jest kontrolowanie poziomu nawilżenia powietrza. Niezbędny może się okazać również zakup nawilżacza powietrza, który pomoże nam zwiększyć wilgotność.

W Jungle Boogie znajdziecie prosty, analogowy miernik wilgotności powietrza i taki w zupełności wystarczy. Jeśli zdarzy się, że będzie pokazywał błędny pomiar – na stronie produktu znajdziecie instrukcję jak go skalibrować.

Miernik wilgotności gleby, czyli higrometr glebowy

W miernik wilgotności gleby powinni się zaopatrzyć wszyscy, którzy mają tendencję do nadmiernego podlewania roślin i przelewania ich. Higrometr glebowy wsadzamy jak najgłębiej w podłoże i odczytujemy wilgotność gleby na dziesięciostopniowej skali. Ważne jest aby nie trzymać go stale w ziemi, ani nie wkładać do szklanki z wodą – nie jest to miarodajne, i jedno i drugie może prowadzić do uszkodzenia higrometru. Po każdym użyciu higrometr należy wytrzeć i przechowywać w suchym pomieszczeniu. Jeśli higrometr nie działa – możemy spróbować przetrzeć końcówki papierem ściernym. No i przede wszystkim należy upewnić się, że jest ustawiony na mierzenie wilgotności.

Więcej o podlewaniu roślin przy użyciu higrometru glebowego przeczytacie w poście Podlewanie roślin z higrometrem – jak podlewać opierając się na odczycie wskaźnika.

Węgiel aktywowany

Coś, co warto mieć zawsze w domu, czyli węgiel aktywny. Mogą to być po prostu kapsułki z apteki, ale jest też specjalny węgiel akwarystyczny. Taki pokruszony węgiel warto dodać do wody, jeśli ukorzeniacie w niej sadzonki – węgiel aktywowany ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Zminimalizuje więc ryzyko gnicia sadzonek i kiśnięcia wody, nie będzie trzeba też tej wody wymieniać zbyt często. Może również posłużyć do zabezpieczenia śladu po cięciu rośliny – przyśpieszy proces zabliźniania się tkanki. Dodatkowo może być stosowany jako dodatek do podłoża, a także do lasów w słoiku, gdzie też będzie zapobiegał namnażaniu się bakterii.

Zobacz wszystkie akcesoria do roślin dostępne w Jungle Boogie.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Akcesoria do roślin w Jungle Boogie - niezbędnik roślinny
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami