Aglaonema – jak o nią dbać? Uprawa i podlewanie

YouTube player

Dziś na tapet wzięliśmy Aglaonemy – znane i lubiane, łatwe w pielęgnacji i świetne na początek przygody z roślinami. Ania przedstawi Wam garść najważniejszych informacji o tych roślinach, nie trzeba wiele żeby cieszyć się nimi, ale nie zaszkodzi sprawdzić swoją wiedzę oglądając nasz poradnik. Jak pielęgnować, podlewać i rozmnażać? Na co zwrócić uwagę? Sprawdźcie zatem czy już wszystko o nich wiecie. A może zastanawiacie się nad roślinnym prezentem dla początkującego roślinomaniaka? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego przewodnika po aglaonemach, wybranych z domowej kolekcji Ani oraz naszej kolekcji aglaonem w Jungle Boogie: znajdziecie u nas m.in. intensywnie różową aglaonemę Red Master, bajkową Striptease czy nieco bardziej stonowaną (ale wciąż przykuwającą uwagę!) Key Lime.

Aglaonemy to niezwykle ciekawa i różnorodna grupa roślin domowych, która zachwyca wzorzystym, wielobarwnym ulistnieniem. W warunkach naturalnych aglaonema głównie związana jest z rejonem Azji, gdzie porasta tropikalne dżungle. Jej pierwotne otoczenie może sugerować nam, jakie warunki lubi najbardziej. Gdy zapewnimy tej roślinie absolutne minimum, jakim jest nieco podwyższona wilgotność w pomieszczeniu oraz ciepło, odwdzięczy się nam bujnym wzrostem.

Aglaonema - łatwa w uprawie roślina doniczkowa

Stanowisko dla aglaonemy

Aglaonema preferuje stanowisko stosunkowo jasne, o dużej ilości rozproszonego światła – wtedy jej przyrosty są największe. Nie znaczy to jednak, że posiadając bardziej zacienione mieszkanie musimy rezygnować z zakupu tych roślin. Aglaonemy są niezwykle tolerancyjne jeśli chodzi o warunki świetlne i zniosą dobrze nawet niewielką ilość promieni słonecznych.

Podłoże dla aglaonemy

Bardzo istotną rzeczą po zakupie jest wymiana podłoża produkcyjnego, które maksymalnie chłonie wodę i nie nadaje się do uprawy większości roślin doniczkowych. Aglaonemy nie znoszą przelania, dlatego podłoże dla nich nie może być zbite i gliniaste. Aby nie dopuszczać do zastojów wody, roślinę należy przesadzić do podłoża sypkiego oraz przepuszczalnego. Najlepiej sprawdzi się ziemia uniwersalna ze sporym dodatkiem perlitu lub piasku

Podlewanie aglaonemy

Aglaonemę podlewajmy dopiero gdy podłoże porządnie przeschnie. Szczególną uwagę należy zwracać na to zwłaszcza zimą, a także gdy trzymamy roślinę w ciemnym miejscu. Aglaonemy są bardzo wrażliwe na przelanie i bardzo szybko reagują na nie żółtymi liśćmi.

Rozmnażanie

Roślinę najłatwiej rozmnożyć przez podział. Aby cieszyć się mniejszymi sadzonkami, oddzielmy od siebie łodygi i włóżmy je do osobnych doniczek.

Nawożenie

Aglaonemę zasilamy nawozem w sezonie wegetacyjnym, czyli od wiosny do jesieni. W tym celu najlepiej sprawdzi się odżywka do roślin zielonych lub o ozdobnych liściach, zastosowana raz na dwa tygodnie.

Szkodniki

To niezwykle witalne rośliny doniczkowe, które cechuje duża odporność na pasożyty. Szkodnikiem, który od czasu do czasu może się na nich pojawić, jest przecinkowaty wciornastek.

Aglaonema a przyjazność dla zwierząt

Roślina jest silnie trująca, ze względu na zawarty w niej toksyczny sok. Należy pamiętać, aby aglaonemy trzymać z dala od dzieci oraz zwierząt.

Aglaonemy to idealne rośliny domowe dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją zieloną przygodę, ale poszukują bardziej oryginalnych okazów. Doskonale sprawdzą się także na prezent, zwłaszcza gdy nie jesteśmy pewni co do roślinnych talentów obdarowywanego. Ze względu na mnogość odmian, dopasujemy je do gustu zarówno tych, którzy lubują się w zielonych liściach, jak i tych preferujących różnobarwne, wzorzyste ulistnienie.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Aglaonema - jak o nią dbać? Uprawa i podlewanie
Loading
/

1 comments

  1. a.p.kopcinska

    Pani Aniu, zauważyłam, że w opisach aglaonem jest zalecenie, żeby podłoże było zawsze wilgotne. Czy to błąd? Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami